Ceahlaul-Steaua 0-1! Iarna sub Pietricica nu a fost "iar n-a" învins!

de | martie 30, 2015

Steaua si-a luat revansa pentru infrangerea inregistrata in tur cu Ceahlaul, prima sub comanda lui Costel Gilca, impunandu-se cu acelasi scor, 1-0, miercuri seara, intr-un meci din cadrul etapei a 22-a. Raul Rusescu a semnat unica reusita a ros-albastrilor, in minutul 16. Partida a inceput cu o intarziere de 15 minute din cauza unor probleme organizatorice, care au continuat si dupa primul fluier, in conditiile in care, probabil, negasindu-se o minge de culoare rosie (sau portocalie), s-a jucat cu o alta de culoare galbena cu dungi negre, greu de reperat.

Startul jocului a fost amanat cu 15 minute din cauza conditiilor meteorologice. In „buna” traditie romaneasca, gazdele au fost luate prin surprindere de ninsoarea ce s-a abatut asupra orasului Piatra Neamt, dand drumul mult prea tarziu la instalatia de incalzire. Suporterii, la randul lor, au dat o mana de ajutor pentru a se indeparta stratul de zapada ce s-a depus pe gazon.

Marcel Birsan a avut de luat o decizie importanta, in minutul 8, dupa ce Alexandru Chipciu a trimis din apropiere in plasa portii lui Calancea. Arbitrul intalnirii a anulat pe buna dreptate reusita stelistului pentru un fault in atac. Nemtenii au raspuns, cinci minute mai tarziu, prin reluarea cu capul din 7-8 metri a veteranului Adrian Gheorghiu. Arlauskis a plutit frumos in aer si a indepartat pericolul. Spre finalul reprizei, Valentin Balint a trimis aproape razant cu bara transversala dintr-o lovitura libera obtinuta in preajma careului.

Partea secunda l-a gasit pe brazilianul Wellyson (47) la finalizare, cu o lovitura de cap prinsa pe coltul scurt de Arlauskis. Au urmat doua ocazii ale lui Chipciu, autorul unei executii frumoase, in minutul 55, urmate de o ratare pe masura. Adi Popa l-a angajat in zona punctului cu var, iar septarul Stelei s-a incurcat in balon, intr-o situatie in care poate ca s-ar fi impus un sut din prima.

In minutul 75, Chipciu a demonstrat din nou ca este mai taios in interviurile de dupa meci decat in fata portilor adverse. Calancea a respins neglijent spre mijlocasul ofensiv al Stelei, incapabil sa distanteze formatia campioana la doua goluri pe tabela. Gabi Iancu a semnat ultima ocazie a formatiei pregatite de Costel Gilca, cu un sut interesant din lovitura libera prin care a trimis mingea pe plasa din spatele portii lui Calancea.

Marcel Birsan a fost la originea unui moment comic in prelungiri, cand s-a „jucat” cu cartonasul rosu. Initial, Markovic a fost eliminat, dupa care centralul a revenit asupra deciziei. Dupa alte parlamentari, Birsan l-a trimis la vestiare pe fundasul lateral al nemtenilor.

Ceahlaul: Calancea – Markovici, Buden (R. Gorea 28), Al. Ichim, Slavickas – Gheorghiu (Vl. Achim 55), Sobrau, Reis Kneif (Kneif 70) – Popadiuc, V. Balint, A. Stefanescu
Rezerve: Jovici, Gorea, Carjan, Achim, Nagy, Chitosca, Chirieletti

Steaua: Arlauskis – Papp, Tamas, Varela, Guilherme – Prepelita, Breeveld – Popa (N. Stanciu 90+5), Chipciu (G. Tucudean 86), Tanase – Rusescu (G. Iancu 60)
Rezerve: Nita – Filip, Iancu, Stanciu, Tosca, Neagu, Tucudean

Arbitru: Marcel Birsan (Bucuresti)
Cartonase galbene: Markovic 32, D. Popadiuc 59, Ichim 67, Calancea 70, V. Balint 90+1/ Chipciu 55
Cartonase rosii: Markovic 90+2
Stadion: Ceahlaul (Piatra Neamt)

Statistica meciului

Rezumatul meciului

Declarații după meci

Costel Gălcă:
„Am avut un meci foarte greu din cauza terenului. Era practic un noroi. Integritatea jucătorilor a fost pusă în pericol, sunt bucuros de victorie, aveam nevoie de ea. Am intrat foarte concentraţi în joc, ne-am adaptat foarte bine la teren. Aveam nevoie de o atitudine precum cea de azi. Lupta la titlu nu e gata până când nu se termină din punct de vedere matematic.

Sunt bucuros de felul în care a jucat Chipciu. E greu să joci pe un asemenea teren, a muncit foarrte mult, a făcut un joc bun. A fost răsplătit cu acest rezultat, chiar dacă nu a marcat. Dar e greu să rezişti pe picioare pe un asemnea teren.

Râpă e accidentat, Bourceanu a zis că nu se simte în stare să joace, să vină la Piatra Neamţ. Eu nu am vorbit cu el, mi s-a transmis. M-a surprins, mai ales la experienţa pe care o are.”

Gedrius Arlauskis:
„Ne-am dorit foarte mult să câștigăm acest meci după eșecul cu Pandurii, a contribuit la moral. E imposibil să joci fotbal pe un asemenea teren. Nu e adevărat nimic ce vorbește lumea. Nu a fost nicio criză, nicio problemă, ne-am dorit foarte mult să câștigăm.

Trebuie să vină suporterii la stadion, nu simt că avem suporteri. Ne înjură pe noi, parcă suntem ultimii clasați. S-a vorbit foarte urât despre mine și fără respect, am fost jignit. S-a scris că plătesc ca să joc la Steaua, nu poți să faci așa ceva.”

Ze Maria:
„Azi am jucat contra unei echipe mari. Normal că nu ne convine rezultatul. Am luptat până la final Suntem o echipă mică, nu-mi place să vorbesc despre arbitri, dar noi facem muncă dublă. Sunt anumite episoade care sunt împotriva noastră.

Am demonstrat azi, ca și în jocul cu Dinamo, că putem avea un joc combinativ. Ne-a pus probleme și terenul, dar pe parcurs ne-am adaptat. Putem să ne salvăm de la retrogradare. Avem o echipă care luptă, o echipă care își dorește asta”

Concluzii

Dacă nici pe Ceahlăul, atunci pe cine?
Determinare maximă, aceeași eficiență minimă. O victorie de moral, obținută cu cuțitul la os pe un derdeluș. Jocul în ton cu gazonul.

În timpul partidei cugetam la situația fără precedent pe care o traversează FC Steaua București:

– Clubul, contestat în identitatea sa de CSA și o parte a suporterilor.
– Stadionul, închiriat și unul dintre cele mai în paragină stadioane din Liga 1 și a 2-a.
– Patronul, la închisoare și de vreo 7 ani e contestat ireconciliabil de mulți suporteri.
– Președinte de imagine, o fostă glorie neangajată la club.
– Președinte de club, un fel de „assistent manager Jolly Joker”.
– Manager general, „există, dar lipsește cu desavârșire” fiind la pușcarie.
– Manager sportiv, „ce mai e și asta?”.
– Antrenor, un debutant cu calități de „mister” puse sub semnul întrebării.
– Lotul, subțiat și împănat cu repatriati, din care unii au venit doar ca să plece.
– Căpitanul echipei, cel mai contestat și mai persiflat jucător din lotul Stelei. Atât de presă cât și de majoritatea suporterilor.
– Suporteri … și cei care mai vin și cei care nu vin mai la meciuri, au un numitor comun. Înjură! Primii, pe jucători, ceilalți, pe Becali și clubul(„FCSB”-ul, zic ei).

Și peste toate gândurile trona iarna, cu fulgii ei mărunți și deși, printre care abia întrezăream mingea, exact ca viitorul glorios al Stelei … Dacă nu se rupe pisica-n două!

Cele 3 puncte obținute au păstrat ecartul de 7 puncte în lupta pentru titlu.
Un titlu în „Palmaresul Nu-se-stie-al-cui”.