Bizonul roș-albastru european

de | octombrie 20, 2017

Bizonul  desemnat Player of the Mach și Player of the Week în UEFA Europa League!

Sigur, nu este balonul de aur sau vreun premiu de sfârșit de sezon. Însă în plan personal, să apară nominalizat pe site-ul UEFA, a fost o lovitură de imagine în Europa pentru atacantul francez ajuns la 29 ani, Harlem Gnohéré, care până în acest sezon nu a cunoscut gustul meciurilor în Champions League sau Europa League. Până a ajunge la Steaua, ianuarie 2017, Bizonul nu a jucat niciodată în competițiile UEFA.

Video. Bizonul dezlănțuit minutul 69. Gol după 20 de secunde de la intrare pe teren. Hapoel Beer Shava – Steaua 0-1!

Video. Bizonul, asistat de lunetistul Budescu, dă lovitura grație după 5 minute (’74) și aduce Stelei 3 puncte. Hapoel Beer Shava – Steaua 0-2

După desemnarea lui de către UEFA ca Player of the Mach în partida Hapoel Beer Shava – Steaua 1-2, Harlem Gnohere a fost nominalizat de UEFA și pentru jucătorul etapei 3 în Europa League, Player of the Week.

Atacantul francez a fost votat de fani și Player of the Week, cel mai bun jucător al etapei a treia a fazei grupelor Europa Leagueîntr-un sondaj publicat pe site-ul UEFA (link)

Atacantul francez a adunat 64% din voturi şi a fost urmat la mare distanţă de Emiliano Rigoni(Zenit), 17%, Giannis Anestis (AEK Atena), 12%, Willian Jose (Real Sociedad), 3%, Petr Cech (Arsenal) şi Sergej Milinkovic-Savic (Lazio), câte 2%, Lucas Ocampos (Olympique Marseille), 1%.

Site-ul UEFA i-a dedicat și un videoclip  francezului, cu realizările de pe terenul celor de la Hapoel Be’er Sheva unde a reuşit o „dublă” deşi a jucat doar din minutul 69 al partidei. din păcate nu l-am putut importa, dar îl puteți vedea AICI.

NOTĂ: Un alt jucător al Stelei, Constantin Budescu, fusese desemnat Player of the Mach și Player of the Week  a primei etape din grupele Europa League. Tot Budescu a fost ales Player of the Mach și pe locul 2 la Player of the Week în etapa a doua.

Gigi Becali a fost impresionat de prestația atacantului pe care l-a cumpărat de la Dinamo și a declarat că îi va oferi o primă specială pentru dubla reușită pe terenul lui Hapoel.

• „Gnohere ne-a băgat toți acești bani în buzunar (nr. 960.000 de euro, 360 pentru victorie și 600.000 pentru calificarea). Primul gol e inveția lui. Nu dădea nimeni acolo cum a dat el. La al doilea gol e tot invenția lui. A centrat bine Budescu, dar a atacat el acolo. O să-i dau o primă în plus lui Gnohere” a declarat Gigi Becali într-o intervenție telefonică la Digi Sport Special.