Astra-Steaua 2-0!? Steaua calificata in finala Cupei Ligii!

de | martie 30, 2015

Astra s-a impus in mansa retur a confruntarii cu Steaua, din cadrul semifinalelor Cupei Ligii, scor 2-0. Steaua castigase in tur cu 3-0. In lipsa vedetei Constantin Budescu, tur (ca realizari) – retur (suspendat), Fatai a fost principalul om din atacul „dracilor negri”. Nigerianul a semnat prima reusita a meciului, fiind si la originea unei faze litigioase consumate in prima repriza. Arbitrul Alexandru Tudor l-a iertat de „rosu” pe Alin Tosca. Pret de un minut, Steaua a tremurat la Giurgiu, dupa golul din prelungiri al lui Enache. Steaua si Pandurii Targu Jiu vor disputa finala Cupei Ligii, pe 20 mai.

Costel Gilca a aliniat o formula de start inedita, cu multi jucatori care nu au primit foarte multe minute in sezonul competitional curent. Astfel, titularii de drept Arlauskis, Chipciu, Tanase si Stanciu s-au numarat printre fotbalistii aflati pe banca de rezerve a oaspetilor.

Astra a dominat jocul in prima repriza, insa fara a-si crea foarte multe faze de poarta.

La mijlocul primei parti, Fatai a scapat singur cu Alin Tosca, l-a depasit in viteza si nu a putut fi oprit decat prin fault de stoperul Stelei. Arbitrul Alexandru Tudor nu a fost de aceeasi parere, lasand faza sa continue, desi decizia corecta era lovitura libera pentru giurgiuveni si rosu pentru Tosca.

Valerica Gaman a trecut pe langa deschiderea scorului, dupa o lovitura de cap aproape de vinclul din dreapta lui Florin Nita.

Spre finalul primei reprize, Florin Nita a intervenit cu un reflex miraculos la incercarea din apropiere a lui Aurelian Chitu, venit pe bara a doua pentru a impinge in poarta o minge aruncata de pe dreapta de Tembo.

Odata cu trecerea timpului, jucatorii lui Costel Gilca au capatat incredere pe fondul unei apatii a adversarului, care a acuzat din plin lipsa lui Constantin Budescu.

Echilibrul avea insa sa se rupa, in minutul 70, cand Fatai nu a iertat din cativa metri dupa o deviere de efect a lui Gabi Enache.

Zece minute mai tarziu, Aurelian Chitu a marcat, insa golul a fost anulat pentru o pozitie de ofsaid bine observata de tusierul de pe atacul gazdelor.

Gabi Enache a stabilit scorul final in prelungiri, dupa o faza creata de William De Amorim si Aurelian Chitu.

Astra: Astra: Lung – Gorupec, Ben Youssef, Gaman, Morais – Seto, Florescu (S. Yahaya 73) – Tembo (G. Enache 58), Spataru (De Amorim 65), Chitu – Fatai

Steaua: Nita – Rapa, Varela, Tosca, Guilherme – Breeveld, Prepelita (R. Valceanu 68) – Popa (Chipciu 68), Enceanu (Cr. Tanase 60), Filip – Iancu

Costel Galca:
„N-a mers ca cei care au avut sansa de a juca astazi au asteptat sa treaca timpul. Am pasat la mijloc si nimic mai mult. M-au surprins, ma asteptam sa fie ambitie. M-au dezamagit. Ori le-a fost frica unora, ori au intrat in teren sa faca act de prezenta.

Nu cred ca asta este modul de a merge. Avand 3-0, fara presiune, ma asteptam la mai mult de la ei. Asa am decis eu, ca Tamas sa nu intre, am vorbit cu el, era obosit. Vom vedea daca Enceanu e o solutie pentru viitor. Mai e mult.

Poate a fost si presiunea prea mare. Incercam sa castigam acest titlu si Cupa Romaniei si Cupa Ligii. Pe mine ma intereseaza deocamdata echipa, urmatorul meci. Alte lucruri… sa intrebati alte persoane din club.”

Dorinel Munteanu:
„Meritam mai mult, fara sa fiu lipsit de modestie. Am facut un meci bun, iar daca in prima repriza am fi marcat, era altceva la final. Imi felicit echipa pentru angajament si pentru dorinta, pentru devotament, ca au incercat sa joace bine in fata campioanei Romaniei din ultimii doi ani.

Nu am vazut exact ce s-a intamplat la acea faza, nu pot sa mai schimb decizia. Arbitrajul a fost un arbitraj bun, in afara de acea faza, daca a fost fault, nu stiu, poate a fost, poate nu.

Echipa mea a condus jocul, am avut ocazii, am dominat. E frustrant acum, baietii si-au dorit foarte mult, e pacat ca nu am dat si golul trei. Eu nu vreau sa comentez meciul Stelei.

De putine ori am vazut Steaua fara suporteri, iar cand am jucat eu aici nu s-a pus problema niciodata sa nu vina suporterii la un meci al echipei.”

Concluzii

Steaua este finalista competiției și va intâlni Pandurii în lupta pentru câștigarea trofeului.

Prea multe nu sunt de spus după un astfel de meci slab, deși obiectivul a fost atins. Poate la adăpostului lui 3-0 din tur au intrat relaxați, într-o formulă sui-generis, cu dorința de a conserva rezultatul. Poate Steaua nu mai are o bancă de rezervă competitivă sau staff-ul nu stie să pună în valoare „rezervele” și ” tinerele speranțe”. Poate! În opinia mea, a fost câte ceva din toate. Cert este ca pentru unii timpul de așteptare a cam expirat …

Felicitări pentru calificarea în finala Cupei Ligii Adeplast, aflată la „prima ediție”!