Amical Steaua (FCSB) vs Shanghai Shenhua 2-2

de | ianuarie 20, 2019

Steaua (FCSB) a obținut doar o remiză, scor 2-2, împotriva chinezilor de la Shanghai Shenhua, echipă pe care au condus-o cu 2-0.

Golurile roș-albaștrilor au fost reușite de Tănase (în minutul 8, din pasa lui Rusescu) și Zhang Lu (autogol în minutul 49), în timp ce pentru chinezi au punctat Oscar Romero (72) și același Zhang Lu (75).

Rezultatul a fost unul neașteptat, în condițiile în care Tănase a irosit, la 2-0, șansa de a înscrie al treilea gol, trimițând slab, dintr-un penalty obținut chiar de el, în brațele portarului chinez.

Mihai Teja a folosit următoarea formulă de echipă: Bălgrădean – Benzar, Planic (cpt), Filip, Jr. Morais – Nedelcu, Stoian – Man, Matei, Tănase – Rusescu. Pe parcursul meciului au mai intrat Stan, ComFC Shanghai Shenhuaan, Bălașa, Moruțan, Vlad, Teixeira, Roman și Jakolis.

VIDEO

Ultima partidă amicală a roș-albaștrilor din Spania este programată miercuri, 23 ianuarie, începând cu ora locală 16:00 (17:00 ora României), la Marbella Football Center, împotriva ucrainenilor de la Dynamo Kiev.

NOUTĂȚI

FCSB anunță legitimarea jucătorului Ioan Hora, care a evoluat, în sezonul precedent, pentru turcii de la Akhisarspor. Atacantul în vârstă de 30 de ani a semnat din postura de jucător liber de contract și va purta tricoul cu numărul 21.

STEAUA (FCSB) va disputa astăzi a doua partidă amicală din Spania, împotriva chinezilor de la FC Shanghai Shenhua, echipă din prima ligă de fotbal, clasată pe locul 7 din 16.

Meciul, care va fi transmis în direct pe canalul de YouTube FCSB TV (www.youtube.com/fcsbtv), va începe la ora locală 16:00 (17:00 ora României) și va fi jucat pe La Quinta Football Pitch.

16 comentarii la „Amical Steaua (FCSB) vs Shanghai Shenhua 2-2

1. siegfried

E azi 1 aprilie și am rămas eu în urmă cu data? Ce transfer e ăsta? Cu ce să ne ajute Hora, cu experiența sa din liga a doua din Turcia? Din ce înțeleg și ăsta a fost liber de contract din septembrie. Omul probabil și-a pus impresarul să sune pe la cluburi și să anunțe că e disponibil, sperând la vreun contract de mare anvergură pe la Chiajna, Voluntari, Rinamo sau alte echipe de aceeași valoare, și în final ajunge la noi. Noaptea minții!

5
    4
  2. alex-0101

Sunt meciuri amicale, aici e important sa i disciplineze tactic.. Este clar ca se joaca cu o oarecare”teama” de a te accidenta…. Ar trebui ca cei de la fifa sa facă ceva cu partea asta a „amicalelor”, sa pună o miza…

1
    1
  3. dang

Cateva concluzii dupa ce am vazut meciul:
    1) Nu am avut cine stie ce posesie.
    Din minutul 7 dupa ce am marcat si pana prin minutul 35 ne-au calarit chinezii in jumatatea noastra. Este posibil sa fi fost ceva deliberat pentru ca am avut cateva contraatacuri bune, iar chinezii nu au fost periculosi decat intr-o singura situatie dupa o greseala a lui Benzar. Ai nostrii s-au miscat bine si inchideau culoarele de patrundere ale chinezilor, un rol important avand Tanase, Rusescu si Matei.
    La jumatatea reprizei a doua a fost din nou o perioada buna in care nu ne-am regasit, poate si pe fondul schimbarilor efectuate.
    2) Atacul nu a functionat.
    – primul gol a venit dintr-un contraatac cu o demarcare in adancime, pe partea dreapta, a lui Rusescu, urmata de o centrare pe jos in fata portii, de unde Tanase a reluat simplu in plasa. O faza similara a mai condus la o ratare imensa a aceluiasi Tanase. In ambele situatii am profitat de greseli grave ale fundasului stanga chinez.
    – al doilea gol a venit intamplator, dintr-o centrare sutata trimisa de Benzar deviata de un chinez in propria poarta.
    – Tanase a fost faultat in partea dreapta a careului chinez, aproape de linia de fund si arbitrul a dictat penalty cam usor. Nu stiu de ce Tanase a insistat sa il execute tot el. Posibil asa stabilise antrenorul inaintea meciului. Ceea ce e cert e ca Tanase a executat slab, departe de stalpul din dreapta al portii si portarul a respins. Man putea sa reia in poarta, dar a avut o executie total ratata.
    In rest, ocaziile noastre s-au limitat la o patrundere pe partea stanga a careului a lui Tanase, care a preferat sa suteze in loc sa paseze, o executie din lovitura libera a lui Rusescu care ar fi putut sa fie mai bine plasata si o actiune pe cont propriu a lui Roman.
    3) Continuam sa avem probleme in aparare.
    Surprinzator, cel mai bine a jucat cuplul de fundasi centrali Planic – Filip. Cu ei in teren, chinezii nu au miscat in careul nostru.
    Morais s-a accidentat usor dupa ce a gresit doua pase pe care le-a dat direct la adversari. A fost schimbat cu A. Stan care mi s-a parut iesit din forma. El e cel care nu a stat bine la atacul de pe dreapta al chinezilor in urma caruia am primit primul gol.
    O vina au mai avut mijlocasii care nu au venit cu chinezul care a marcat, dar si portarul Vlad care a ramas spectator la sutul bun al chinezului.
    Nu am invatat sa ne aparam la faze fixe. Tot Stan e cel care a cazut in careu la cornerul din care am luat al doilea gol, Balasa a sarit pe sub centrare, iar Coman a sarit de forma.
    4) Stoian e un real castig, la plus mai putand fi mentionati Planic, Filip, Nedelcu, Rusescu si Tanase.
    Concluzia e ca nu stam bine, dar sunt meciuri amicale.