de | noiembrie 12, 2016

FC Steaua București a profitat de pauza competițională pentru a juca un amical astăzi, 12 noiembrie, ora 12:00, o partida amicală impotriva celor de la CS Mioveni, pe terenul divizionarei secunde, Stadionul Orășenesc de 7.000 de locuri.

Meciul a fost programat pentru această dată, deoarece ambele echipe au liber în campionat. CS Mioveni avea programat meciul cu Şoimii Pâncota, însă cum formaţia arădeană a fost exclusă din campionat, galben-verzii vor sta. De partea cealaltă, Liga I este întreruptă din cauza meciurilor echipelor naţionale, România jucând, pe 11 noiembrie, cu Polonia, la Bucureşti.

Divizionara a doua de fotbal CS Mioveni, ocupă locul 3 după 14 etape, cu 28 de puncte, și se află pe poziție de promovare, prin baraj, în Liga 1.

Este prima partidă amicală dintre cele două formații, care însă s-au mai întâlnit de patru ori doar în jocuri oficiale, toate în Liga I. Prima dată, în sezonul 2007-2008, când Steaua s-a impus la Mioveni cu 2-1 (golul argeşenilor a fost marcat atunci de Cristi Bratu), iar în retur, la Bucureşti, a fost 2-0 pentru Steaua.

În sezonul 2011-2012, într-un meci disputat la Constanţa, Steaua s-a impus cu 4-0. Ultimul meci direct a avut loc pe 4 martie, la Mioveni, iar Steaua a câştigat cu 1-0. La acel ultim meci, pe teren s-a aflat şi actualul antrenor secund Mihai Olteanu, dar şi brazilianul Roberto Ayza, în timp ce Cosmin Năstăsie a intrat în repriza a doua, iar Andrei Nilă, Bogdan Stoica şi Octavian Popescu au fost rezerve. De asemenea, atunci juca la CS Mioveni şi mijlocaşul Gabriel Enache, care acum evoluează la Steaua.

Disputat în faţa a 1500 de spectatori, meciul CS Mioveni – FC Steaua a fost un bun prilej pentru cei doi antrenori, Alexandru Pelici şi Laurenţiu Reghecampf, să ţină în priză jucătorii, într-un week-end în care campionatul Ligii 1 a fost întrerupt din cauza meciului naţionalei, iar în liga secundă galben-verzii au stat, din cauza neprogramării meciului cu Pâncota. La Mioveni, au jucat astfel, aproape toţi componenţii lotului, cu excepţia lui Nilă, Croitoru, Şchiopu şi Iancu, unii dintre ei cu probleme medicale. La pauză, în cele două garnituri au avut loc schimbări majore, gazdele schimbând aproape toată echipa în timp ce la oaspeţi au intrat 5 jucători noi.

În prima parte, Steaua a controlat total jocul, portarul Octavian Popescu s-a remarcat prin trei intervenţii senzaţionale în faţa lui De Amorim, Tamaş şi Man, în timp ce repriza s-a terminat cu o ocazie a Mioveniului, Popa trimiţând milimetric pe lângă din careu, în urma unui contraatac iniţiat de Florescu.

În repriza secundă, Steaua a dominat, dar cei care au marcat au fost elevii lui Pelici. În minutul 70, Iamandi şi Năstăsie câştigă un balon la jumătatea terenului, mingea îi este pasată lui Tirică pe dreapta, acesta centrează excelent, din prima, dintr-o poziţie aproape imposibilă, mingea ajungând în interiorul careului, de unde Năstăsie, venit în viteză, a trimis-o în plasă cu capul, fiind singur cu portarul.

• Năstăsie: ”Dacă mai jucăm de zece ori cu ei lucrurile ar sta altfel”

La finalul întâlnirii, Cosmin Năstasie, autorul singurului gol al jocului, recunoaşte că există o diferenţă semnificativă între liderul Ligii 1 şi echipa sa aflată pe locul 3 în Liga 2 şi admite că un asemenea rezultat ar fi greu de reeditat. „Să dau gol Stelei e o bucurie şi pot să spun că suntem onoraţi că am jucat cu ei un meci amical, ne bucurăm că am reuşit să le punem probleme şi să scoatem un rezultat bun, deşi dacă mai jucăm de zece ori cu ei lucrurile ar sta altfel”, a declarat Năstăsie.

Întrebat dacă a rămas cu vreun „suvenir” după meciul cu Steaua, jucătorul de la Mioveni a precizat că nu a avut timp să discute cu steliştii deoarece aceştia au fost nemulţumiţi de rezultat şi au plecat repede la vestiare. „Nu am apucat că au intrat repede la vestiar că erau supăraţi, dar oricum Steaua rămâne Steaua şi cea mai bună echipă din România. Rezultatul nu reflectă valoarea sau diferenţa dintre echipa lor şi a noastră, a încheiat mijlocaşul ofensiv în vârstă de 33 de ani.

• Echipa CS Mioveni: Oct. Popescu – Bg. Stancu, Gugu, Vişa, Ed. Stoica – Biceanu, M. Galan – A. Popa, Ed. Florescu, Ayza (cpt.) – M. Vintilă
    Au mai jucat: Tirică, I. Stoica, Tomozei, Boboc, V. Mazilu, C. Năstăsie, Rădescu, M. Staicu, Iamandi, Preda, Mîrzeanu
    Antrenor: Alexandru Pelici

Pentru acest joc amical,  Reghecampf a avut la dispoziție doar 16 fotbaliști.  Tot astăzi, se dispută și meciul  din Liga a 3-a Steaua Bucureşti II – Urban Titu, începând de la ora 14:00. Tehnicianul Stelei nu s-a putut baza pe jucătorii plecați la echipa națională, Enache, Popa și Toșca, pe accidentații Filip, Fl. Tănase și Pintilii, dar nici pe Niță, proaspăt devenit tătic, și pe jucătorii trimiși la echipa a doua.

• Reghe a trimis in teren următoarea formulă de echipă: Stancioiu – Ovidiu Popescu, Tamas, Tudorie, Momcilovic – Bourceanu (cpt), Sulley – Jakolis, Boldrin, De Amorim – Man. Au mai intrat: Simion, Golubovic, Aganovic, Moke, Vl. Achim

La pauză au fost scoși de pe teren Tamaș, Bourceanu, Boldrin, De Amorim și Muniru, în locul lor fiind introduși Simion, Golubovic, Aganovic, Achim și Moke. Căpitanul echipei a fost Bourceanu, iar după ce acesta a fost înlocuit, banderola a fost preluată de Ovidiu Popescu.

Mijlocașul de 21 ani adus de la Timișoara a fost folosit de Reghe tot pe postul de fundaș dreapta. O altă inovație a antrenorului roș-albaștrilor a fost folosirea lui Tudorie pe postul de fundaș central, poziție pe care a fost încercat și în pregătirea de vară. Tânărul Tudorie a fost eliminat în minutul 90 al jocului, pentru cumulul de cartonașe galbene.

Steliștii au ratat cele mai mari ocazii ale meciului, în specìal în prima repriză, prin De Amorim şi Man, dar argeșenii au câștigat prin golul lui Cosmin Nastasie. A fost același scenariu al ineficienței ofensive pe care l-am mai văzut și în Liga 1 cu Gaz Metan, ASA etc.

Video| Meci întreg

• Prima repriza full

• Repriza a doua  full (golul la t= -21:40)

Foto

Steaua a adus lume multă la meci și bucuria localnicilor

VIDEO cu scene senzationale la Mioveni! Fanii au reacționat cu simpatie dupa meciul amical al Stelei. Tamas si Dennis Man au fost stelistii care au baie de multime la Mioveni. Tamas a mers in strada sa dea autografe si sa faca poze cu cei doua mii de fani veniti s-o vada pe Steaua.

Jucătorii Stelei nu au scăpat de cearta conducerii după eșecul de la Mioveni. 1500 de suporteri au fost în tribune. Mihai Stoica a avut un mesaj dur, însă nu i-a uitat nici pe rivalii de la Dinamo.

„Unii trebuie să înțeleagă de ce nu joacă, trebuie să înțeleagă că trebuie să facă eforturi mari și ar trebui să fie mai concentrați ca să-i poată oferi lui Reghecampf. Despre Mioveni, ce să zic? A fost atmosfera pe care o așteptam, a fost lume multă, mai multă decât e în Ștefan cel Mare într-un meci oficial” , a declarat directorul sportiv al Stelei, Mihai Stoica.

4 comentarii la „[Update] CS Mioveni – FC Steaua 1-0! Golgota cu echipele mici continuă. Sterilitatea atacului n-are leac (Video: meci full)

1. xray Autor articol

Update:
    Steaua a adus lume multa la meci și bucuria localnicilor.

2. xray Autor articol

Info

Lipsa de idei şi de clarviziune din jocul roș-albaștrilor are o explicație. Cel mai bun pasator e un… fundaş central, Gabi Tamaş. El e liderul assisturilor, având la activ 4, în ťoate competițiile sezonului actual.