Video & Foto. Liga 1 Play-off #2: FC Argeș 2-3 FC Steaua

de | martie 22, 2022

Victorie electrizantă în Trivale!

FCSB a câștigat, cu emoții, meciul de la Pitești, împotriva celor de la FC Argeș, din etapa a doua a play-off-ului, scor 3-2. Golul victoriei a fost reușit de Andrei Dumiter, în minutul 90+3, atacantul intrat în minutul 84, în locul lui Florin Tănase, care a reușit celelalte două goluri ale FCSB, în minutele 38 și 56. De partea cealaltă, gazdele au punctat prin Șerban și Said, în minutele 44 și 72, ambele reușite din penalty.

Datorită acestui succes, roș-albaștrii au ajuns la cinci puncte în urma liderului CFR Cluj, înaintea pauzei competiționale ocazionate de meciurile echipelor naționale.

Florin Tănase și Octavian Popescu au fost convocați la echipa națională a României, Ștefan Târnovanu și Ianis Stoica la tineret, Risto Radunovic la echipa națională a statului Muntenegru, în timp ce Ovidiu Perianu și Alexandru Musi fac parte din loturile U20, respectiv U18.

FCSB le mulțumește suporterilor prezenți la Pitești și îi așteaptă în număr mare la partida cu Universitatea Craiova, de peste două săptămâni, contând pentru etapa a treia din play-off.

1. FortuneTeller_revived

Ieri era una, azi e alta, maine se schimba totul. Hai sa asteptam sa-l vedem pe Keseru pe teren, si apoi sa speram ca marcheaza 2-3 goluri. Atunci vom avea ceva de sarbatorit.

3
      2

Bietii Chihuahua invata de mici sa fie invinsi cum se cuvine. Stie cineva, la grupa U15 se pot da depunctari? Poate asa ajung si ei sa fie in topul punctajului la juniori, si implicit la banii de la UEFA.

10
      2
    1. bucur

Da, vasglo
      Chiar, animale !
      Oare acest stadion a fost si va ramane (?) construit pentru totdeauna doar pentru cateva SUTE de animale care populeaza galeria Sud si care stiu sa sustina doar Clona-CSA-2017 ???? Aceasta galerie s-a facut de ras in fata a circa 20.000 oameni civilizati care au venit sa vada la lucru din tribune Nationala Romaniei…
      Si au asistat (si) la rabufnirile unor animale rele si agresive, in loc sa vada fani ai nationalei cu un comportament civilizat, cu gandire si ratiune ca tot omul….. adica, NORMALI LA CAP !
      Pe mine, m-a mahnit si un alt aspect pe care nu pot sa-l trec cu vederea. Acela ca Gabi Balint a facut la TV numai aprecieri negative si de minimalizare cat a putut la jocul de 30 de minute al STELISTULUI TAVI POESCU ! Cu alte cuvinte, spre a nu fi in discordanta cu TONUL galeriei Sud din timpul partidei….
      Ce sa mai cred, daca si el…….

16
      1

Israel (sau mai corect „niste tipi cu cetatenie israeliana”) – Romania 0-2. Pana aici toate bune, dar hai sa vedem ce gavaresc „specialistii”. Pai intr-un meci in care Chiriches si Nita sunt peste tot, ei remarca pe Mihaila si Cicaldau. Adica ala care pierde migile in atac si ala care le pierde la mijlocul terenului. Da’ deh, cine stie ce vad „specialistii”. Numai cu Man au nimerit-o, omul e 2 clase peste multi anonimi prezenti la meci. Un alt plus pt Olaru, deasemenea absent din viziunile specialilor sau specialistilor, nimeni nu vede travaliul si clarviziunea lui, probabil ca-l incurca cu Cicaldau. Si un ultim comentariu: la un atac cu Mihaila in prim-plan, un israelian intra prin alunecare in careu si al nostru cade secerat. Ma asteptam la comentarii gen „penalty fara drept de apel, fundasul intra neglijent!”. Cand colo, iete ca specialistii zic ca e ok, nu tu 11m, nu cartonase sau eliminari. Pai conilor, asta e duplicitate toata ziua, daca era in meciul FCSB-ului se contabiliza inca o eroare de arbitraj pro-FCSB! Sa va aduc aminte de meciurile cu Farul sau Arges? Halal specialisti, bre!

3
    1
  2. FortuneTeller_revived

Dupa meci, la cald:
    1. Edi nu e Boloni. Dupa 2 meciuri la nationala incep sa-l regret pe Radoi, si sa ma intreb daca nu cumva Becali e mai bun antrenor.
    2. Alibec, Bancu, Bordeianu, Ivan! Mai trebuie sa spun ceva?
    3. Tavi si Dragusin au fost bagati la misto, la alibi, sa justifice deplasarea.
    4. Jalea defensiva de la FCSB se repeta la nivel de nationala. Tactica defensiva pare sa fie: portar+8 jucatori lipiti de linia careului mare+2 cu mainile in sold undeva in zare. Si o mare gaura in zona dintre careu si linia de mijloc.
    5. Mare noroc cu ceva talent individual (Chiriches, Man, Nita), dpv tactic nici un plus.
    6. Orice meci intre romani si altii arata precum cei 7 pitici impotriva zmeului (zmeilor) fioros. Adica niste piperniciti purtand sigla FRF + burtosul Alibec fata in fata cu niste atleti bine legati. Cum sa castigi ceva, mai ales cand nici talentul si nici antrenorul/tactica nu sunt in favoarea noastra?
    7. Am zis de Becali? Oare nu era ok sa schimbe vreo 4-5 pietoni in acelasi minut? Oare de ce Burleanu nu are si el celular?
    8. Intr-o tara in care sportul e vai si amar, cum se face ca „specialistii” o duc bine si exista atatea canale de sport, plus ziare tiparite (pacat de padurile noastre, nu se merita).
    9. Mihaila a plecat in prima liga, face tusa si e anonim. Man a ramas in liga 2-a (de nevoie!), joaca din disperare pe orice post, si a fost cel mai bun dpv ofensiv. Capisci?
    10. Oare cate sanse mai primesc pensionarii de la punctul 2? Dar Edi? Of, ce bine era sa vina un antrebor adevarat. Si cat de aproape a fost Boloni…

3
    1
  3. bucur

Pai, cum dracului sa fie altfel ? Cum sa poata considera cineva normal la cap ca printre aceste echipele, cu care ar juca Dinamo Kiev, ar putea fi….CSA-Talpan, infiintata in 2017 ? Si sustinuta doar de cateva sute de „fani” scandalagii de la Peluza Sud…..

Ci, ……” cu adversari precum Borussia Dortmund, Paris Saint-Germain, Steaua, Legia Varşovia, FC Barcelona, Benfica Lisabona, Ajax, Sporting sau FC Basel.”

Tot Globul Fotbalistic cunoaste ca FCSB = FCSteaua Bucuresti !!!

4. bucur

Mai am de adaugat si faptul ca echipa Dinamo Kiev cunoaste din propriul parcurs european ca nu si-a trecut in anul 1987 in palmaresul sportiv un trofeu important.
    Si ca Steaua Bucuresti este acea echipa (continuatoare ! ) cand in 24 februarie 1987 si-a trecut in palmares Supercupa Europei, dupa ce echipa lor(Dinamo Kiev) a fost invinsa cu scorul de 1-0, golul apartinand lui Gheorghe Hagi din lovitura libera.
    Ca doar nu o fi fost de atunci echipa CSA infiintata cu 36 ani mai tarziu prin niste JONGLERII POLITICO-JURIDICE ?