Video & Foto: FC Steaua 3-3 CFR Cluj

Egal spectaculos contra liderului!

Egal spectaculos contra liderului!>

FCSB a obținut doar un rezultat de egalitate, scor 3-3, pe teren propriu, împotriva celor de la CFR Cluj, în primul joc din 2022.

Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 24, cu o execuție care se vede, de obicei, în marile campionate ale lumii, însă oaspeții au egalat, cu mare șansă, la o fază fixă, după numai 12 minute, prin Debeljuh. Atacantul croat i-a adus pe clujeni în avantaj în minutul 40, după o nesincronizare a echipei noastre și a demonstrat, astfel, norocul providențial al celor de la CFR. Anton Petrea a mutat la pauză, scoțând din teren fundașii laterali Ovidiu Popescu și Denis Haruț, precum și pe Claudiu Keșeru și i-a introdus pe Vinicius, Gheorghe și Dumiter, schimbând sistemul de joc. Ultimul a avut o șansă uriașă de a înscrie, după o pasă senzațională a lui Octavian Popescu, însă Gheorghe a fost cel care a adus egalarea, în minutul 71, din pasa lui Florinel Coman, intrat și el în partea secundă. Din păcate, împotriva cursului jocului, CFR a înscris din nou, tot la o fază fixă, prin Alexandru Chipciu (77). Finalul a fost unul incendiar, cu mai multe ocazii ale roș-albaștrilor, iar efortul acestora a fost răsplătit în prelungiri, când Iulian Cristea a înscris cu capul, din pasa lui Valentin Gheorghe.

Roș-albaștrii rămân la 10 puncte în urma liderului și se vor deplasa, duminica viitoare, în Ștefan cel Mare, pentru Derby.

?VIDEO FCSB 3-3 CFR

Rezumat
Toni Petrea, Conferință de presă dupa meci
MVP-ul Tavi Popescu despre super golul marcat: „Specialitatea casei pentru mine”