Video & Foto: FC Steaua 3-2 Academica Clinceni

Victorie pe muchie de cuțit!

by FCSB

FCSB a obținut o nouă victorie în Liga 1, scor 3-2, împotriva celor de la Academica Clinceni. Deși părea o partidă ușor de gestionat, mai ales în condițiile în care roș-albaștrii au reușit să înscrie de două ori în primele zece minute, elevii lui Edward Iordănescu au gestionat greșit finalurile de repriză, în care oaspeții au punctat și le-au dat emoții.

Claudiu Keșerü a deschis scorul în minutul 3, cu o execuție superbă, în timp ce Paulo Vinicius a îndeplinit o formalitate în minutul 10, învingându-l cu ușurință pe Dobre, din careu. Michael Omoh a punctat în minutul 45, fiind ajutat de o deviere ușoară a lui Adrian Șut, însă Ianis Stoica a majorat diferența în minutul 67 și meciul părea să fie rezolvat. Cascini a dat emoții celor aproape 4.000 de suporteri prezenți pe Arena Națională când a marcat în minutul 90, făcându-i pe aceștia să se ducă cu gândul la meciul din Cupă, de la Hunedoara, unde FCSB a fost egalată după ce a condus cu 3-0.

Din fericire, scorul a rămas 3-2, iar roș-albaștrii au urcat pe poziția a treia în clasamentul Ligii 1.

FCSB le mulțumește suporterilor prezenți pe stadion și îi așteaptă în număr cât mai mare la următoarele partide!

FCSB – ACADEMICA CLINCENI 3-2 (2-1)
Au marcat:
 Keșerü 3, Vinicius 10, Stoica 67/ Omoh 45, Cascini 90

FCSB: Vlad – V. Creţu, Vinicius, Cristea, Radunovic – Cordea (Oaidă ’60), Şut (Ov. Popescu ’60), Olaru (Musi ’84) – I. Stoica, Keşeru (Budescu ’72), V. Gheorghe (Dumiter ’84).  Antrenor: Edward Iordănescu.

Academica Clinceni: E. Dobre – Fl. Achim, Bilali, Patriche, Pîrvulescu – Moulin, Cascini – Cioiu (Gavra ’74), Chandarov (Kazlauskas ’90+3), De Amorim (Dumitrache ’76) – Omoh (Goma ’74). Antrenor: Ionuţ Chirilă

Cartonașe galbene: Șut 12, Stoica 65, Budescu 90+2/ Moulin 40, Bilali 90

Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)