Video & Foto: FC Steaua 3-1 FC Rapid

de | decembrie 16, 2021

Dulcele gust al victoriei!

by FCSB

FCSB a obținut al cincilea succes consecutiv de la revenirea pe bancă a lui Anton Petrea, scor 3-1, împotriva celor de la Rapid, într-o partidă contând pentru etapa 20 a Ligii 1.

Roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 14, prin Florin Tănase, care a profitat de respingerea în față a lui Moldovan, la șutul lui Olaru. Din păcate, elevii lui Anton Petrea s-au văzut egalați în minutul 45+6, dintr-un penalty transformat de Săpunaru.

Deși jucătorii noștri au controlat partida, totul părea să se îndrepte spre o remiză, însă Ianis Stoica, intrat după pauză, a fost faultat în careu de Săpunaru, în minutul 90+2, iar golgheterul Tănase și-a trecut în cont dubla. Același Stoica avea să închidă tabela, în minutul 90+6, cu un șut deviat.

FCSB le mulțumește celor peste 20.000 de suporteri prezenți pe Arena Națională, care au creat o atmosferă fantastică și îi așteaptă în număr mare și la următoarele jocuri.

Pentru echipa noastră urmează deplasarea de la Sfântu Gheorghe, unde o vor întâlni, duminică seară, în ultima partidă din 2021, pe Sepsi OSK.

1. bucur

Un 3-1 meritat. Sunt bucuros in final pentru rezultat si pentru circa 40 de minute din joc(20 min in prima repriza si 15 minute la finalul partidei)… Dar restul de 50 de minute ?????! In cele 40 min de fotbal eficace jucatorii au aratat un potential f. bun ce poate fi valorificat prin ANTRENAMENTE astfel incat urmatoarele partide sa fie transformate in punctaj maxim (si in special cel putin doua victorii din trei pe care le avem cu CFR…). Deci, atentie fotbalisti de la Steaua : in 50 de minute de joc apatic, lipsit de concentrare si de orientare tactica, o echipa MAI PUTERNICA DECAT STEAUA, sau decat Rapid, te POATE TAXA CU CEL PUTIN 3 GOLURI ! Iar noi vrem titlul de campioana ! Deci, atentie mare !

2. vasglo

Da, aceasta dorită, așteptată și necesară victorie cu Crrrapidistii poate să insemne nimic dacă nu e dublată cu băutorii de …. Pepsi. ?⚡

Până atunci… Hai Nașule, că vine Finu’ la matale cu .. P.I.G. – ul…. Sorry, dar rimează cu… Ioan, cică FCSB-ist dedicat, încă din curtea bunicului!⚡???

3. vasglo

.. adica aia din Liga a 2-a, facuti la apelul de seara de Talpan cu ordonanta lui! 🙂

Ai gresit site-ul! Aici esti „persona non grata”! Daca nici la varsta asta nu realizezi, e grav, travestitule! 🙂 🙂 🙂

1. bucur

0-2 la final spre marea mea dezamagire. Am sperat f. mult in victoria Farului si nu mai stiu in fata cui ar mai putea sa piarda clujenii…..Nu stiu ce procent de posesie va avea Farul , dar in repriza a doua cred ca a avut peste 70 la suta posesie a avut ocazie peste ocazie si….degeaba ! Astia s-au aparat toata repriza a doua, dar au mai si inscris in final spre suprinderea tuturor si a mea dezamagire pentru ca nu ne putem apropia de locul I….Cine mai poate invinge cfr-ul ? Sper ca numai FCSteaua Bucuresti !

4. vasglo

Posesie: Farul 71%, CFR Cluj 29%.

Echipa ta sa fie dominata 90 de minute din 90, adversarul sa aiba o posesie de 71%, sa rateze ocazie dupa ocazie, si totusi sa castigi meciul cu 2-0, din doua suturi la poarta, asta da performanta pentru un mare antrenor! La Nationala cu el!! 🙂 🙂 🙂

2
    2
  5. P.I.G

Minutul 55, 1-1, joc plictisitor, am adormit. Cu ocazia asta am avut si eu o dimineata placuta afland scorul final. Am vazut un scurt rezumat si putem spune ca am avut, IAR, noroc.
    Ca raspuns la cele discutate mai sus, matematic, teoretic suntem la mana noastra. Pana la final mai avem trei meciuri cu ei si nu avem nevoie de alte echipe. Numai sa putem noi sa facem aceleasi rezultate cu CFR-ul si in directe sa-i batem de 3 ori.

1
    1
    1. vasglo

P.I.G

Teoretic meciurile directe vor decide. Totusi, daca analizezi programul Cufuristilor in primele 5 etape ale turului si returului, comparativ cu programul nostru, vei vedea ca mai sunt si alte motive de optimism.

In retur ei au facut acelasi numar de puncte ca si noi jucand cu FCU Craiova, Clinceni, Chindia, Mioveni, Farul, in vreme ce noi am jucat cu Botosani, CS Craiova, UTA, Gaz Metan si Rapid.

Pana la Craciun mai avem un hop, Sepsi in deplasare, in timp ce ei joaca acasa cu FC Arges.

Dupa Sarbatori, situatia se schimba, respectiv, dupa meciul cu ei de pe National si pana la sfarsitul returului sezonului regular, programul nostru devine mai facil si al lor mai dificil.

Deci, motive de optimist sunt, chiar pana la startul playoff-ului!

Sa trecem noi de Sepsi, ca sa avem Sarbatori fericite, sa facem lobby ca Danutz sa preia Nationala si s-o califice la Europene si sa ne luam revansa in fata Cufuristilor pe Arena la reluarea campionatului, ca pana la titlu nu ne mai opreste nimeni!.. 🙂

Nici macar asta care se tot baga pe aici ca musca in… c.c. si care stie sa citeasca dar nu intelege ce scrie!.. 🙂 🙂

3
      1
      1. P.I.G

Lasa ca avem noi un talent imens sa ne impiedicam de Clinceni, Voluntari sau Mioveni. Mai degraba ma tem de meciurile astea. Cu CFR jucatorii sunt motivati…Nu prea jucam nimic, asta este adevarul si de aici lipsa mea de optimism. Vedem noi la final cine a intuit mai bine

1. vasglo

P.I.G

Chiar ai senzatia ca acum noua motivatia ne lipseste, iar Cufuristii joaca ceva??
          Ai fi multumit daca noi am juca precum au jucat Cufuristii cu Farul??!! 🙂 🙂 🙂

Aici nu e vorba de intuitie, e vorba de atasament si dorinta intima!.. 🙂

1. P.I.G

NU stiu cum joaca ceferistii. Abia reusesc sa ma uit la stelisti. Dincolo de programul meu incarcat, recunosc ca e intervenit si greata fata de Sport in general. Totul a devenit o afacere, fotbalul e departe de anii in care savurai cu placere orice meci, rare fiind echipele care jucau cu fundul in poarta. Acum totul pare un teatru cu actori prosti. Ce sa mai spunem de tenis sau F1 unde valoarea pare sa nu conteze ci interesele unora. E un dublu-standard generalizat in sport. BLM-ul nu a facut decat sa puna bomboana pe coliva sportului. IN fine, eu am crescut cu Steaua Magica in care jucau Laca, T. Stoica, Boloni, Iovan, Majearu, Belo, Helmuth,Balint…apoi Dan Petrescu, Hagi, fratii Ilie, Rotariu, Dumitrescu si tot asa, eu am clar alte pretentii de la echipa asta, imi e din ce in ce mai greu sa privesc jocul asta incalcit desi avem jucatori de calitate, nu stiu ce se intampla. Ideea este ca nu ma intereseaza altii, eu vreau sa vad fotbal frumos la Steaua