Video & Foto: FC Steaua 2-2 FC U Craiova

de | februarie 7, 2022

Șansă uriașă, irosită!

by FCSB

Șansă uriașă, irosită!>

FCSB a obținut doar o remiză, scor 2-2, împotriva celor de la FC U Craiova 1948, într-o partidă contând pentru etapa 24 a Ligii 1 și a ratat șansa de a se apropia la șase puncte de liderul CFR Cluj.

În ciuda faptului că au ratat ocazii uriașe în prima parte a jocului, prin Coman și Cordea, roș-albaștrii s-au văzut conduși după prima fază în care oaspeții au ajuns în careul FCSB, Bălan fiind cel care a finalizat un contraatac al oltenilor, în minutul 41.

FCSB a restabilit egalitatea în minutul 66, prin Răzvan Oaidă, însă oaspeții aveau să lovească din nou, de data aceasta dintr-o lovitură liberă executată de Baeten, în minutul 76. Jucătorii noștri au dat dovadă, însă, de mult caracter și nu au abandonat lupta, reușind să egaleze în minutul 90+2, prin Claudiu Keșeru, care a transformat lovitura de pedeapsă obținută de Ianis Stoica. FCSB putea chiar să câștige jocul după numai un minut, când Diallo l-a lovit pe Dumiter în careul craiovenilor, însă Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue. Ba mai mult, în faza următoare, i-a acordat al doilea cartonaș galben lui Iulian Cristea și l-a eliminat, acesta urmând să rateze partida de miercuri seară, de la Giurgiu, împotriva ”lanternei” Academica Clinceni.

FCSB le mulțumește celor aproape 7.500 de suporteri prezenți pe Arena Națională și îi așteaptă în număr mare și la următoarele jocuri!

1. FortuneTeller_revived

Se pare ca am avut dreptate de data asta cu „defensiva precara”. Sper ca Petrea sa lucreze ceva si pe partea defensiva, nu sa-i lase pe aparatori de capul lor si in dueluri 1-1 cu adversari aproape de careul nostru. E de lucru.

1. vasglo

Fortune

Apararea ca apararea, majoritatea golurilor se iau pe greseli de aparare, la toate echipele.
      Pe noi ne omoara ratarile atacantilor! Daca noi marcam macar 3 goluri din puzderia de ocazii avute cu oltenii lui Mititelu, nu mai contau cele doua greseli de aparare.
      Noi nu suntem o echipa care joaca „reactiv”, adica aparare organizata si plecare pe contraatac atunci cand se iveste ocazia. Fazele astea sunt rare in jocul nostru. Noi jucam pe atac, dominam adversarul teritorial si la posesie.
      Asta nu inseamna ca trebuie sa neglijam faza de aparare. La golul primit pe deposedarea lui Cretu, nu a gresit numai el, ci si ceilalti stelisti din zona, ca erau 4 contra 2 olteni. S-au miscat cu „incetinitorul”.
      La golul 2 al oltenilor din lovitura libera a fost vorba si de o greseala de pozitionare a zidului si portarului, dar si de maiestria executantului loviturii!..

Oare ar fi cazul sa ne schimbam si noi stilul de joc, sa jucam ca pe vremea lui Oli, 1-4-2-3-1, sa ne aparam organizat la 30 metri de poarta, presing, recuperare si contraatac rapid?? 🙂

1
      1
      1. bucur

vasglo………
        Da, …”Noi jucam pe atac, dominam adversarul teritorial si la posesie”……si…”ne omoara ratarile atacantilor !”

Asa este si ne vom lamenta mult si cu ….necaz atata timp cat jucam cu echipe care au antrenori care pregatesc tactic echipa in mod cu totul si cu totul SPECIAL cand joaca cu….Steaua ! Ei mizeaza chiar pe RATARILE NOASTRE ! Noi jucam bine si inscriem goluri – 3, 4, chiar 6(!, ex cu CSU, FCBt, CFR(3), Dinamo s.a.) – cand ?,…. numai atunci cand adversarul iese la joc si joaca fotbal, nu se baricadeaza „a la autobaza”….
        Antrenorii care studiaza jocul Stelei ( cu fotbalisti tehnici, insa fara forta si putere prea mare de a trece prin zid) isi posteaza 7-8 jucatori de obicei puternici in fata portii, chiar 2 si pe linia portii(!), si va fi extrem de greu sa inscrii(asa a fost inclusiv cu FCU Cv(apoi scapare pe contraatac, una doua gafe gen numai zic cine !, si….”Șansă uriașă, irosită!”
        Sunt curios cum va juca Clinceniul ?! Apoi, stiu ca Sandoi va juca cu Chindia lui asa cum am aratat mai sus….( oare alta sansa irosita ?)…Dar Mioveniul, Farul, Pitestiul…?
        Avem nevoie de forta de spargere a zidului(gen Bizon) si poate ca venirea lui Malcom Edjouma va ajuta si atacul in acest sens !

1. vasglo

bucur

Corect, ne trebuie un varf de forta si cu tehnica, numai ca astia sunt greu de gasit! 🙂
          Si in aparare ne mai trebuie 2-3 fundasi decenti, caci in afara de Vinicius (ajuns la 37 de ani ), Cristea si Radunovici nu prea avem…

2. FortuneTeller_revived

Nu vasglo, nu trebuie sa jucam neaparat defensiv, ci doar sa fim bine asezati in teren pe partea defensiva. Cand jucam 1-1 in aparare, ai nostri sunt expusi. Si nu consider ca e realist sa cerem cate 3-4 goluri pe meci, in Europa nu merge asa.