FCSTEAUA.RO

UEFA Europa League – #1: FCSB 3-0 Shirak Gyumri! Calificare în turul #2

??Steaua din Liga 1 trece în turul 2 la un scor de neprezentare, însă timp de 70 minute armenii au dat o replică neașteptată. Darius Darius Olaru (’34) și Alexandru Buziuc (’83) au bifat un gol la debutul lor în competițiile UEFA.

FORZA STEAUA!?❤?
PS. Vicecampioana de carton, CSU Craiova, a fost eliminată rușinos în turul 1 de o echipă de  anonimi din Georgia.

Cronica clubului

Calificare fără emoții!

by FCSB

FCSB s-a calificat joi seară în turul 2 preliminar al UEFA Europa League, după ce a trecut, la scor de neprezentare, de SC Shirak, din Armenia.

Golurile roș-albaștrilor au fost înscrise de Darius Olaru (34), Florin Tănase (65 – penalty) și Alexandru Buziuc (83), ultimul aflat la prima reușită în tricoul roș-albastru.

Deși au existat câteva faze la care jucătorii noștri nu s-au sincronizat, iar oaspeții puteau înscrie, jocul a fost dominat de elevii lui Toni Petrea, care au profitat de ocaziile avute și au tranșat soarta calificării.

Turul al doilea din preliminariile UEFA Europa League se va disputa pe 17 septembrie, după încheierea pauzei competiționale generate de meciurile echipelor naționale, adversarii urmând să fie aflați luni, la prânz, când este programată tragerea la sorți de la Nyon.

Până atunci, însă, FCSB va primi duminică vizita celor de la FC Viitorul, într-o partidă contând pentru a doua etapă a Ligii 1, sezonul 2020-2021.

FCSB – SC SHIRAK 3-0 (1-0)
Au marcat: Olaru 34, Tănase 65, Buziuc 85

FCSB: Vlad – Creţu, Miron, I. Cristea, Panţîru – Olaru, Ov. Popescu, Fl. Tănase (86 Vînă) – Man (78 Moruțan), Buş (46 Buziuc), Fl. Coman. Antrenor: Anton Petrea.

SC Shirak: Ermakov – Margaryan, Mkoyan, Prljevic, Davoyan – Aslanyan (74 Avo), Manoyan (69 Udo), Muradyan, Malakyan – Nenadovic (74 Gevorkian) – Kone. Antrenor: Tigran Davtyan.

Cartonașe galbene: Cristea 43/ Margaryan 22, Mkoyan 65

Arbitri: Admir Sehovic, Amer Macic, Goran Dujak – Haris Kaljanac (toți din Bosnia)

?FOTO FCSB – SC SHIRAK 3-3-0

Avancronică

⚽️?Meciul din turul I preliminar din Europa League dintre FC Steaua (FCSB) şi FC Shirak Gyumri va avea loc joi, 27 august 2020, la ora 21:30 pe Arena Naţională din București.

?Partida va fi transmisă în România de Look Plus TV și Live Video Online pe ProSport.

În urmă cu un an, roş-albaştrii au mai întâlnit o echipă din Armenia, pe FC Alashkert. În tur, steliștii s-au impus cu 3-0, însă în retur au pierdut cu 3-2, oaspeţii având la pauză un incredibil 3-1!?

FC Shirak are un lot cu o cotă de piață cumulată de 2,1 milioane € și este antrenată de Tigran Davtyan, un manager de 42 de ani.

În sezonul precedent, FC Shirak s-a clasat pe locul 4  în „Armenian Premier League” și a prins ultimul loc de Europa League.

Campioană națională de 4 ori (1992, 1994, 1999 și 2012), Shirak mai are in palmares două Cupe (2012, 2017) și cinci Supercupe ale Armeniei (1997, 2000, 2004, 2014 și 2018).

Clubul de fotbal „Shirak Gyumri Sports Club”, fondat în 1958, nu are o prezență constantă în preliminariile cupelor europene.Totuși FC Shirak a fost prezentă în UEFA începând din anul 1995.

„Panterele negre” au jucat ultima dată în Europa League în sezonul 2017-2018, în turul întâi preliminar cu ND Gorica. În tur, slovenii s-au impus cu 2-0 în Armenia, însă în retur scorul a fost egal, 2-2 (Shirak a condus cu 2-1 până în minutul 90+3).

?Cea mai importantă realizare a armenilor de la Shirak în cupele europene a fost obținerea calificării în turul 2 al Champions League, în 2013, unde a pierdut cu Partizan Belgrad datorită golului încasat acasă (tur 1-1 și retur 0-0)‼