UEFA Conference League – tur 3, runda 2: FC Nordsjaelland 2-0 FC Steaua! Final de sezon european

În Danemarca, FC Steaua a pus punct acestui sezon european!

FCSB a părăsit, joi seară, cupele europene, după înfrângerea cu 2-0 de pe terenul celor de la FC Nordsjælland. Ambele goluri ale gazdelor au fost înscrise de Marcus Ingvartsen (43 și 85).
Deși au început partida foarte bine și nu le-au acordat gazdelor șanse de a se apropia de poarta apărată de Ștefan Târnovanu, roș-albaștrii nu au profitat de ocaziile avute în prima repriză, când Coman, Șut și Olaru au trecut pe lângă gol. În schimb, la un contact foarte ușor între Pantea și Diomande, neexperimentatul arbitru din Kosovo, Genc Nuza, a dictat lovitură de pedeapsă, care a fost transformată de Ingvartsen. Același Nuza i-a acordat un cartonaș galben fără motiv lui Vlad Chiricheș în minutul 45, decizie care avea să cântărească enorm în economia partidei, fundașul nostru fiind eliminat în minutul 62, pentru cumul de cartonașe. După ieșirea lui Chiricheș, danezii au pus stăpânire pe joc și au reușit să înscrie și al doilea gol.
Pentru echipa noastră rămâne acum lupta din campionat și Cupa României Betano, iar primul pas este revenirea pe Arena Națională, acolo unde FCSB o va întâlni duminică seară, începând cu ora 21:30.
FCSB le mulțumește pentru sprijin sutelor de suporteri prezenți la Farum joi seară și îi așteaptă în număr mare la jocul de duminică!

Fotbalistii stelisti la o fotografie de grup realizata inaintea meciului de fotbal dintre FC Nordsjælland si FCSB, din cadrul UEFA Europa Conference League, desfasurat pe Stadionul Right to Dream Park din Farum, joi 17 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Fotbalistii stelisti Grigoras Alexandru Pantea, Andrea Compagno, Darius Dumitru Olaru, Adrian Gheorghe Sut, Andrei Ioan Cordea, David Raul Miculescu, Stefan Tarnovanu, Denis Gratian Harut si Mihai Daniel Lixandru saluta galeria dupa meciul de fotbal dintre FC Nordsjælland si FCSB, din cadrul UEFA Europa Conference League, desfasurat pe Stadionul Right to Dream Park din Farum, joi 17 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

FC Nordsjaelland – FC Steaua, manșa retur din preliminariile UEFA Conference League, se va disputa joi, 17 august 2023, de la ora 20:00, pe stadionul cu gazon sintetic Right to Dream Park din Danemarca.

?Meciul se vede în direct la Antena 1.

FC Nordsjaelland s-a distrat înaintea meciului retur din UEFA Conference League și a învins-o pe Randers cu scorul de 5-0, în etapa a a patra a campionatului de fotbal din Danemarca. După patru meciuri disputate în campionat, Nordsjaelland se află pe primul loc în clasament, cu punctaj maxim și cu un golaveraj de 15-3.

FC Steaua a înregistrat o remiză albă în prima manșă a turului 3 preliminar din UEFA Conference League, dar jocul vicecampioanei României nu a strălucit. Roș-albaștrii au încheiat partida fără șut pe spațiul porții adverse, chiar dacă au evoluat în superioritate numerică aproximativ 30 de minute.

Joi, steliștii au o misiune cvasi-imposibilă pe arena Right to Dream Park din Farum. Pe lângă gazonul artificial, danezii au și o echipă foarte bună, greu de învins pe teren propriu.

Toată suflarea roș-albastră este alături de echipa antrenată de Elias Charalambous și speră la un rezultat pozitiv.