UEFA Conference League – tur 2, runda 2: FC Steaua 3-2 CSKA 1948 Sofia! Victorie și calificare în turul 3

⚽️?Steaua din Liga 1 se califică în turul al 3-lea din UEFA Conference League, după o dublă victorie în disputa cu „Steaua” bulgarilor CSKA 1948.

Roș-albaștrii s-au calificat în turul 3 preliminar al UEFA Europa Conference League, după ce au învins-o, în dublă manșă, pe CSKA 1948 (1-0 în tur, la Sofia, respectiv 3-2, în retur, la București).

În partida din Capitală, roș-albaștrii au deschis scorul prin Damjan Djokovic, în minutul 27 și lucrurile păreau să fie rezolvate deja. În a doua parte, însă, oaspeții au egalat prin Pedrinho, în minutul 49, iar Daskalov i-a adus pe bulgari în avantaj prin Daskalov, în minutul 68. Același Damjan Djokovic a adus liniștea pentru echipa noastră, în minutul 82, iar Octavian Popescu a semnat dubla victorie a FCSB, în minutul 90+1.

Partida s-a disputat fără spectatori, în urma unei decizii a Comisiei de Disciplină și Etică a UEFA.

Pentru echipa noastră urmează ”dubla” cu FC Nordsjaelland, din Danemarca, partida tur urmând să se dispute pe 10 august, la București.

Până atunci, însă, pentru roș-albaștri urmează meciul de duminică seară (21:30), contra celor de la CFR Cluj, pe Stadionul Steaua, care va fi, cel mai probabil, umplut până la refuz!”, scrie www.fcsb.ro.

Rezumatul meciului

Meciul FC Steaua – CSKA 1948 se dispută joi, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, de la ora 21:30, în manșa secundă a turului doi preliminar din UEFA Conference League.

Steaua din Liga 1 nu a încercat să închirieze un stadion mai mare pentru meciul retur cu CSKA 1948 Sofia, pentru că spectatorii nu au acces. Motivul este reprezentat de o suspendare primită de la UEFA după meciul cu West Ham United de pe Arena Națională, din ediția trecută a grupelor Conference League.

Vicecampioana României nu se va putea baza pe Vlad Chiricheș și pe Damjan Djokovic, dar va reveni Risto Radunović.