UEFA Conference League: Retur Shakther Karagandy 2-1 (5-3 dlp) FC Steaua! Europa, PA! Rușine națională!

⚽️??⬛O zi neagră pentru fotbalul din România!! Toate cele 3 echipe românești au fost eliminate rușinos din Conference League de echipe slab cotate… Roș-albaștrii antrenați de Dinu Tudoran și puși în teren de Gigi Becali, mai cu ghinion, mai cu prostie, s-au umplut de penibil, fiind eliminați „la 11m” de desculții de la Shakther Karagandy…

Europa, vis interzis!

by FCSB

După zeci de ani în care a adus faimă fotbalului românesc, fiind, printre altele, timp de 11 ani consecutivi (2004-2014) calificată în grupele UEFA Champions League sau UEFA Europa League, FCSB s-a poticnit la startul primei ediții a UEFA Europa Conference League.

Roș-albaștrii au ratat, în mod neverosimil, calificarea în turul trei preliminar al noii competiții europene, împotriva kazahilor de la FC Shakhter Karagandy. După un 1-0 îngrijorător la București, FCSB s-a deplasat la Erevan (oraș în care s-a disputat meciul, ca urmare a introducerii Kazahstanului pe lista roșie COVID-19) cu gândul de a-și asigura calificarea în faza următoare. Din păcate, partida a început cu gazdele în avantaj, după ce Gabyshev a profitat, în minutul 11, de o greșeală a lui Andrei Vlad și a deschis scorul. Jucătorii noștri au alergat după egalare, iar aceasta a venit în minutul 76, atunci când Florinel Coman, intrat după pauză, l-a învins pe Shatskiy și a adus, provizoriu, calificarea pentru FCSB. Minutul 90+1 avea să fie, însă, fatidic pentru echipa noastră, Tattybayev reușind golul victoriei și, automat, intrarea în prelungiri. Niciuna dintre cele două echipe nu a mai înscris până la final, astfel încât soarta calificării avea să fie decisă la loviturile de departajare. Acolo, kazahii au executat perfect și au profitat de ratarea lui Moruțan pentru a scrie istorie și a se califica în turul 3 preliminar al UEFA Europa Conference League.

FCSB rămâne, astfel, doar cu lupta internă, din Liga 1, alăturându-se celor de la Universitatea Craiova și Sepsi OSK pe lista cluburilor care părăsesc competițiile europene încă din primul tur în acest sezon.

Pentru echipa noastră urmează deplasarea de la Arad, de duminică seară, unde o vor întâlni pe UTA, într-un meci contând pentru etapa a treia a Ligii 1.

FC SHAKHTER KARAGANDY – FCSB 2-1 (1-0) – 5-3 D.L.P.
Au marcat: Gabyshev 11, Tattybayev 90+1/ Coman 76

FC Shakhter Karagandy: Shatskiy – Gabyshev (Kybyray ’61, Nurseitov ‘118), Mawutor, Graf, Buivolov, Atanaskoski – Najaryan (Nazymkhanov ’83), Bukorac, Mitosevic (Rustemovic ’83) – Sviridov (Omirtayev ’61), Shikavka (Tattybayev ’82).

Antrenor: Andrei Finoncenko

FCSB: Vlad – V. Creţu (Haruţ ’91), Al. Creţu, Vucur, Radunovic (Şerban ’46)– Moruţan, Ov. Popescu (Perianu ‘113), Fl. Tănase (Dumitru ‘87) – Cordea, Ondrasek (Coman ’46), Oct. Popescu (Oaidă ’63).

Antrenor: Dinu Todoran

?⚽️?Partida Shakhter Karagandy – FC Steaua București ( FCSB) se va juca în Armenia, la Erevan, pe stadionul „Vazgen Sargsyan”, iar ora de disputare a fost schimbată. Meciul retur din Conference League se poate vedea la ora 16.00, ora României, la PRO X.

ℹAceastă decizie de mutare a meciului în altă tară a fost luată după ce autoritățile au introdus Kazahstanul pe lista roșie, pentru că numărul cazurilor de COVID-19 au explodat și în ultimele 4 zile s-au înregistrat aproape 30.000 de cazuri.

Prima manșă din turul 2 preliminar dintre FC Steaua și Shakhter Karagandy s-a încheiat cu victoria vicecampioanei României, scor 1-0, pe Arena Națională, după golul înscris de Andrei în prima repriză.

?⚫Sahtior Karagandy încă mai speră la calificare, de vreme ce în deplasare a fost învinsă doar cu 0-1. În tur nu a reușit însă prea mult, dar a fost la un pas de a egala. Intervenția magistrală a lui Andrei Vlad a ținut tabela nemodificată.

??FC Steaua nu a făcut o partidă grozavă în tur. Vicecampioana a expediat doar două șuturi pe poartă și a gafat nepermis în defensivă. Dacă va avansa in turul IIII preliminar din Conference League, FC Steaua va întâlni formația ucraineana Kolos, care „pe hârtie” nu pare un adversar superior.