FCSTEAUA.RO

UEFA Conference League: Retur FC Steaua 4-2 FC Saburtalo! Calificare!!!

?⚽️?Cei peste 25.000 de suporteri steliști prezenți pe Arena Națională au văzut pe viu calificarea spectaculoasă a Stelei din Liga 1,  Vicecampioana României, în turul al 3-lea din UEFA Conference League.

Atmosfera senzațională din tribune a fost completată de un show fotbalistic cu 6 goluri, multe faze fierbinți, ratări spectaculoase, 21 de șuturi din care 12 trase pe poartă de steliști. Portarul celor de la Saburtalo a avut nu mai puțin de 8 intervenții salvatoare, în extremis, consemnate și de Statistica InStat.

Evident, nu uităm cine a fost adversarul, dar această calificare merită aplaudată pentru că a fost obținută în condiții vitrege. Antrenorul care a făcut pregătirea de vară a demisionat cu 3 zile înainte de meci (Toni Petrea), cel mai bun fundaș central este accidentat (Iulian Cristea), fără niciun fundaș dreapta de meserie valid și cu un fundaș central care avea doar o repriză jucată la Steaua (Joonas Tamm). Colac peste pupăză, în preziua meciului, Nicolae Dică a rămas și fără căpitanul Florin Tănase, golgheterul ultimilor două ediții de campionat. Mai mult, banca de rezerve a roș-albaștrilor părea formată pentru un meci cu ACS Avântul Bârsana în Cupa României, nu într-o competiție UEFA.

Singurul moment de cumpănă al meciului a fost la egalarea neașteptată reușită de georgieni în minutul 78 (2-2), dar  Florinel Coman și-a luat în serios rolul de căpitan  și-a adus Steaua în avantaj după numai 2 minute! După alte 7 minute Risto Radunović reface diferența de două goluri dintr-un penalti obținut de Andrei Cordea (87′). De remarcat că 3 din cele 4 goluri marcate de Steaua au fost bifate străini (Dawa, Edjouma și Radunović), asta pentru că Ianis Stoica, Tavi Popescu, Florinel Coman, Darius Olaru și Andrei Cordea s-au întrecut în ratări. Dacă scorul final ar fi fost 8-2 nu mai mira pe nimeni!

Felicitări Dicanului pentru motivarea echipei și băieților pentru dăruire și calificare!

Rezumatul meciului

Atmosfera pe Arena Națională

FORZA STEAUA!❤️?

X Ray

AVANCRONICĂ

⚽️?Returul dintre FC Steaua și FC Saburtalo Tbilisi, din turul 2 preliminar al UEFA Conference League, se dispută joi, 28 iunie 2022, pe Arena Națională si se transmite în direct la PRO TV de la ora 20:30.

Vicecampioana României a pierdut meciul tur din Georgia, scor 1-0, cu Toni Petrea pe bancă, dar tehnicianul a decis să-și dea demisia după eșecul din Giulești cu Rapid.

Gigi Becali l-a adus în regim de urgență pe Nicolae Dică căruia i-a promis mână liberă la echipă în tot turul sezonului regular de Liga 1. Starea asta de „libertate” se va păstra în continuare „dacă la finalul turului FC Steaua va fi pe primul loc sau la un punct, două, trei de CFR Cluj și CSU Craiova”.

Stelist trup și suflet, Dicanul nu este la prima experiență ca antrenor principal la FC Steaua. A mai pregătit echipa roș-albaștrilor și în perioada 2017-2018, când a strâns 80 de meciuri (46 de victorii, 18 remize, 16 înfrângeri) și a dus FC Steaua până în 16-zecimile Cupei Europa League.

De atunci, Dică a mai pregătit-o pe FC Argeș în Liga a 2-a, iar ultima sa experiență antrenorială a fost ca secund al lui Mirel Rădoi la echipa națională a României.

Să sperăm că fostul decar al Stelei are cheia care va descătușa imediat energia pozitivă a echipei măcar la nivelul atins în Play off-ul sezonului precedent.