UEFA Conference League – Grupa B: Silkeborg IF 5–0 FC Steaua. Manita daneză

O partidă de coșmar care nu merită să mai fie comentată. FC Steaua a cules ce a semănat!

Ce spune clubul?

Înfrângere dureroasă în Danemarca!

FCSB a pierdut la scor în deplasarea de la Silkeborg, din grupele UEFA Europa Conference League, scor 5-0.

Meciul de coșmar din Danemarca a început cu un gol primit în minutul 3, de la Anders Klynge. Al doilea gol a venit în minutul 7, la șutul deviat al lui Kasper Kusk, iar scorul pauzei a fost stabilit de Niklas Helenius, în minutul 35, dintr-o lovitură de pedeapsă.

După pauză, Thordarson, în minutul 58 și Adamsen, în minutul 71, au stabilit scorul final al unei partide de tristă amintire pentru roș-albaștri.

Elevii lui Nicolae Dică trebuie să treacă repede peste această înfrângere rușinoasă și să se revanșeze la partida cu Petrolul Ploiești, de duminică seară, din Superliga.”

Debarcăm în Danemarca cu rezervele

⚽️?Meciul Silkeborg IF – FC Steaua din UEFA Conference League, Grupa B, se dispută joi, 6 octombrie 2022, pe stadionul JYSK Park și va fi transmis în direct de PRO Arena TV de la ora 19:45.

?⚪️ Silkeborg IF are în vitrină un trofeu european, Cupa Intertoto, dar acum trei ani juca în liga a doua din Danemarca.

În 2019, Silkeborg a promovat în prima ligă, iar sezonul trecut a terminat pe locul al treilea, poziție care i-a permis, grație coeficientului de țară, să dispute Play-off-ul de Europa League, pierdut însă în fața echipei HJK  din Finlanda și așa a ajuns în grupele Conference League.

Danezii au avut o perioadă de glorie în anii ’90, când au reușit să câștige campionatul intern în 1994 și un trofeu european, Cupa Intertoto în 1996.  Silkeborg IF a fost una dintre cele trei câștigătoare ale competiției UEFA, conform formatului de la acea vreme, după 2-1 în deplasare și 0-1 acasă în finala cu Segesta din Croația.

După mai bine de 20 de ani, danezii evoluează din nou în una din cupele europene, în Conference League, unde au 2 înfrângeri în primele două runde din Grupa B: 0-1 la Anderlecht și 2-3 acasă cu West Ham.

??FC Steaua va ignora meciul de joi din grupele europene pentru că duminică, în SuperLigă, va disputa o partidă grea la Petrolul Ploiești. Vicecampioana este condamnată să învingă pe „Ilie Oană” dacă vrea să prindă un loc în Play-off-ul Ligii 1.

În consecință, Dică va folosi contra celor de la Silkeborg o echipă formată din jucătorii care au evoluat mai puțin. Concret, șapte titulari nu vor face deplasarea în Danemarca: Florinel Coman, Andrea Compagno, Andrei Cordea, Malcom Edjouma, Joonas Tamm, Darius Olaru și Risto Radunović (accidentat). Billel Omrani și Boban Nikolov nu sunt nici ei în lot, deoarece au fost transferați după ce roș-albaștrii au trimis lista la UEFA.

Este greu de previzionat o echipă de start, mai ales că în defensivă FC Steaua nu prea are soluții rezonabile nici pe banca de rezerve. Totuși, noi sperăm că jucătorii trimiși în teren de Nicolae Dică vor onora tricoul stelist pe care îl îmbracă.