UEFA Conference League: FC DAC 1904 Dunajska Streda 0-1 FC Steaua! Victorie importantă!

?⚽️?Dunajska Streda 0–1 FC Steaua! Victorie importantă pentru roș-albaștrii antrenați de  Nicolae Dică în primul meci din turul trei preliminar al UEFA Conference League.

Vicecampioana României a controlat jocul și avut ocaziile mai mari în meciul cu FC DAC 1904 Dunajska Streda.

În prima repriză, Bogdan Rusu a avut o ocazie de gol în minutul 3, dar nu a reușit să ajungă la mingea trimisă în gura porții de Florinel Coman. În minutul 24 Darius Olaru a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv ofsaid.

În partea a doua, Bogdan Rusu a avut o nouă ocazie de gol, însă șutul de la marginea careului a trecut aproape de poartă slovacilor. Și Tavi Popescu a expediat un șut de la distanță și mingea a trecut  foarte puțin pe lângă.

? În minutul 67, slovacul Kruzliak a văzut cartonașul roșu după un fault asupra lui Tavi Popescu, care și creat magistral culoar liber spre poartă. Din lovitura liberă acordată a venit golul lui Joonas Tamm. Estonul a reluat spectaculos cu latul sub bară în vinclu, la centrarea lui Risto Radunović (69′).

FC Steaua a păstrat avantajul până la final și s-a impus cu 1-0. Returul este programat pe 11 august 2022.

Felicitări băieților!?
FORZA STEAUA!❤️?

⚽️? FC Steaua întâlnește în turul 3 din UEFA Conference League pe FC DAC 1904 Dunajska Streda, o echipa din Slovacia susținută de Guvernul Ungariei pe modelul Sepsi OSK sau Bačka Topola din Serbia.

?⏰️Prima manșă va avea loc în Slovacia, pe 3 august de la 21:30, iar returul se joacă la București, pe 11 august de la ora 20:30.

?? Meciul tur se joacă miercuri pe stadionul „MOL Arena” din orașul Dunajska Streda (Slovacia) și va putea fi urmărit la Antena 1.

?? FC DAC 1904 a trecut în turul I de Cliftonville (Irlanda de Nord), 2-1 și 3-0, și în turul II de Vikingur (Insulele Feroe), 2-0 și 2-0.

FC DAC 1904 este un club de fotbal înființat în anul 1904 în Dunajská Streda. Promovată în prima ligă slovacă în urmă cu 3 ani, echipa FC DAC a terminat pe locul 4 în sezonul trecut, cea mai bună clasare fiind locul doi, în 2018-2019 și 2020-2021.

?Echipa din Dunajska Streda are un stadion de 12.700 de locuri, fost „DAC Arena”, numit acum „MOL Arena”. Ultrașii afișează mesaje cu numele echipei în limba maghiară, „Dunaszerdahely”, dar și drapelul Ungariei. În club este preferată limba maghiară, lucru ce a stârnit controverse în Slovacia.

Conform transfermarkt, lotul slovacilor (32 jucători) este cotat la 11,73 milioane de euro. Lotul Stelei (29) este cotat la 33,6 milioane de euro. Din lotul slovacilor face parte și Ion Nicolaescu, un atacant cu cetățenie română și moldoveană. Vedeta și căpitanul echipei este maghiarul Zsolt Kalmar, un mijlocaș central evaluat la 800.000 de euro.

DAC Dunajska Streda este în mare formă în campionatul Slovaciei, fiind lider neînvins după trei etape. În ultima etapă a câștigat acasă cu ViOn Zlate Moravce, scor 3-0.

?Rezumatul al meciului îl găsiți aici ⤵️:

?? Lotul UEFA al echipei FC Steaua a fost completat cu doi atacanți transferați pe ultima sută: David Miculescu (21 ani, UTA) și Bogdan Rusu (32 ani, CS Mioveni), ambii apți de joc. Din păcate Dică nu se va putea baza pe Andrei Cordea, supendat pentru „roșu” luat cu FC Saburtalo, dar va fi înlocuit de Miculescu.

Echipa probabilă:
Ștefan Târnovanu – Ovidiu Popescu, Joyskym Dawa, Joonas Tamm, Risto Radunoviç – Malcom Edjouma/Adrian Șut, Darius Olaru – David Miculescu, Tavi Popescu, Florinel Coman – Bogdan Rusu