SuperLiga: U Cluj 2-1 FC Steaua. Comedia gafelor

Roș-albaștrii au înregistrat prima înfrângere după o serie de patru victorii la rând, cu un joc mediocru și două cadouri de coșmar oferite pueril de Șut și Edjouma.

Senegalezul Thiam a deschis scorul, în minutul 32, după o pasă cadou oferită în careu de Adrian Șut.

Până la pauză însă Sepcile Rosii aveau să-și dubleze avantajul prin Filip. Acesta a punctat cu un sut tot din interiorul careului, mingea fiind oferită cadou de Edjouma la o respingere neglijentă după o fază fixă.

U Cluj a rămas în inferioritate numerică din minutul 58, când Pires, jucator deja avertizat cu un galben, a încasat roșu direct pentru o intrare cu piciorul sus asupra lui Compagno.

FC Steaua a redus din diferența prin Cordea, în minutul 86, și a ratat egalarea când Gorcea a scos fabulos cu o mână șutul lui Tavi Popescu din 16 metri.

⚽️?Etapa cu numărul 16 din acest campionat își trage cortina după partida de pe Cluj Arena, acolo FC Steaua vine să se dueleze cu Universitatea, luni, 31 octombrie 2022, de la ora 21:00.

CCA l-a delegat pe Istvan Kovacs la centru pentru partida dintre U Cluj și FC Steaua, din etapa a 16-a a Ligii 1.

⚫️⚪️U Cluj a ajuns în clasament pe un loc de retrogradare, dar împotriva Stelei va dori să repete performanța din jocul tur, când a reușit să smulgă un punct pe Arena Naţională (1-1). Clujenii au și argumente pentru că de la venirea lui Eugen Neagoe pe banca tehnică, „U”  a arătat o echipa capabilă să lupte de la egal la egal și cu granzii campionatului.

În ultimele 4 jocuri disputate pe teren propriu, „șepcile roșii” au bifat 2 victorii (1-0 cu Chindia și Hermannstadt), o remiză (1-1 cu CSU Craiova) și au pierdut nemeritat, scor 1-2, în fața marii rivale din oraș, CFR. Partida a fost dominată de „U” și au fost critici justificate legate de câteva decizii „pro CFR” luate de centralul Radu Petrescu, care au viciat rezultatul final.

??FC Steaua face un tur de forță în această săptămână, evoluând lunea trecută la Sfântu Gheorghe în campionat (scor 0-1), joi la Bruxelles contra lui Anderlecht in grupele UEFA Conference League ( scor 2-2) și luni o nouă deplasare la Cluj care închide o săptămână plină de fotbal, dar si destul de istovitoare. Speranțele steliștilor cu privire la prezența în Play-off par să prindă viață, aceștia reușind să câștige ultimele 4 jocuri de campionat (3-2 cu Arges, 2-0 cu Petrolul, 2-1 cu UTA și 1-0 cu Sepsi) și astfel au urcat de pe locul 14, pe locul 6 la startul acestei etape, cu 20 de puncte.

Din păcate, Petrolul a învins sâmbătă la Voluntari, acumulând 23 de puncte cu care a săltat în clasament pe locul Stelei. Vicecampioana a coborât pe poziția a 7-a și acum are nevoie de o victorie la Cluj pentru intra din nou în zona de Play-off.

Pe lângă fotbaliștii aflați pe lista cu accidentați (Iulian Cristea și Ovidiu Popescu), roș-albaștrii nu vor conta la acest meci nici pe Răzvan Oaidă, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.