SuperLiga – Play-off #7: FC Steaua 3-1 Sepsi OSK! Roș-albaștrii sunt în grafic

Steaua din Liga 1 a câștigat meciul cu Sepsi OSK cu 3-1 și s-a apropiat la 3 puncte de liderul Farul.

Bântuită de ghinion, vicecampioana a irosit marile ocazii. Un penalty ratat de Risto Radunović și o bară nimerită de Florinel Coman au fost bomboana pe coliva ghinionului pentru că Sepsi a egalat din nimic, contrar cursului jocului, și a declașat asediu roș-albaștrilor.

FC Steaua a reacționat ca o echipă mare și s-a „distrat” cu Sepsi pe final! După golul egalizator (68′), Florinel Coman (MVP cu 2 assist-uri), Ovidiu Popescu și Andrei Cordea au măturat defensiva covăsnenilor cu 2 reușite în 5 minute (74′ și 79′).

Roș-albaștrii mențin flacăra aprinsă în lupta pentru titlu, după ce au câștigat, scor 3-1, împotriva celor de la Sepsi OSK și au rămas la trei puncte în urma celor de la Farul Constanța. David Miculescu a deschis scorul în minutul 28, după o lovitură liberă executată excelent de Florinel Coman, care a ratat, în a doua parte, șansa de a face 2-0, în urma unei alte lovituri libere, când a trimis mingea în bara transversală. La scurt timp după aceasta, oaspeții au egalat prin Tudorie (67), însă jucătorii noștri nu s-au dat bătuți și au făcut 2-1 prin Ovidiu Popescu, în minutul 74. Andrei Cordea, intrat pe teren la 1-1, a închis tabela (79) după o nouă acțiune a lui Florinel Coman, declarat omul meciului.

Clubul nostru le mulțumește celor aproximativ 13.500 de suporteri și, în mod special celor din Peluza Nord, care au sfidat vremea demnă de luna februarie și i-au încurajat pe băieți pe toată durata partidei!”, scrie www.fcsb.ro

Luni, ora 21:00, ploaie și frig, dar suporterii steliști sunt mereu prezenți la meciurile Stelei din Liga 1! Aseară, cei 13.475 de fani roș-albaștri au savurat victoria Stelei în duelul cu Sepsi OSK, scor 3-1.

Echipa de start

Rezumatul meciului

Eroi” steliști ai serii la flash interviu

Bravo băieți!

FORZA STEAUA!

Meciul etapei cu numărul 7 din Playoff-ul Superligii între FC Steaua și Sepsi OSK va avea loc pe 8 mai pe Arena Naţională și se va transmite pe Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1 începând de la ora 21:00.

?⚪️Sepsi OSK a avut o săptămână excelentă. Covăsnenii s-au calificat în finala Cupei României și au ieșit neînvinși din duelul contra Farului. Totuși, pentru trupa antrenată de Bergodi ultimele patru meciuri nu vor avea o miză prea importanță, dar poate „arbitra” titlul.

??FC Steaua nu a strălucit în jocul de la CSU Craiova, dar a bifat la oltenii lui Mihai Rotaru o victorie esențială în lupta pentru titlu. Roș-albaștrii au profitat de remiza Farului la Sepsi și de înfrângerea CFR-ului în Giulești. Astfel, vicecampioana antrenată de cipriotul Elias Charalambous a urcat au urcat pe locul 2 și s-a apropiat la trei puncte de lider.

Luni, steliștii vor avea o partidă grea. Sepsi este o echipă solidă care va juca fără presiunea competiției, dar cu o mare ambiție de a încurca Steaua.