SuperLiga – Play-off #6: CSU Craiova 1-2 FC Steaua! O mare gură de oxigen

Coman, Compagno & Co. au stricat „sărbătoarea” gazdelor din Bănie, pregătite „ca de nuntă” să savureze cu mare fast o victorie împotriva Stelei pe arena Ion Oblemenco. Pentru steliști au marcat Andrea Compagno (assist Coman, 44′) și Deian Sorescu (assist Pantea. 84′).

De fapt, roș-albaștrii au luat înapoi din punctele date cu mare ușurință oltenilor lui Mihai Rotaru pe Arena Națională în anul 2023!

Opinia clubului roș-albaștrilor

FCSB a respectat tradiția în Bănie și a câștigat pe terenul celor de la  Universitatea Craiova într-o partidă decisivă în lupta dintre cele două echipe, scor 2-1.

Golgheterul campionatului, Andrea Compagno, s-a înălțat superb la un corner executat de Florinel Coman și, de lângă Raul Silva, a trimis mingea imparabil, cu capul, în poarta oltenilor, în minutul 45. Deian Sorescu, intrat în a doua parte a meciului, a făcut 2-0 în minutul 85, după o centrare a lui Alexandru Pantea, de asemenea intrat pe teren în a doua repriză, la scurt timp după ce Andrei Ivan ratase o lovitură de pedeapsă pentru gazde. Elvir Koljic a stabilit scorul final în prelungiri, iar roș-albaștri rămân în lupta pentru titlul de campioni, cu patru etape înainte de încheierea sezonului.

Pentru FCSB urmează meciul de lunea viitoare, de pe teren propriu, împotriva celor de la Sepsi OSK, pentru care puteți achiziționa bilete online de pe www.bilete-fcsb.ro.

Clubul nostru le mulțumește suporterilor prezenți duminică seară în Bănie și, în mod special, celor din Peluza Nord Steaua Oficial și îi așteaptă în număr mare și la următoarele meciuri!”, scrie site-ul oficial al steliștilor www.fcsb.ro.

Echipa de start

Rezumat

FORZA STEAUA!

Meciul etapei cu numărul 6 din Playoff-ul Superligii între CSU Craiova și FC Steaua va avea loc azi, 30 aprilie, pe Stadionul Ion Oblemenco, de la ora 21:00.

Aproape întotdeauna meciurile din Bănie între cele două formații s-au disputat cu casa închisă. Și de data asta, forma bună a ambelor echipe și posibilitatea oltenilor de a trece înaintea roș-albaștrilor în clasament i-a îndemnat pe fani să ia cu asalt casele de bilete. Va fi „sold out”.

După scandalul iscat de Gigi Becali cu arbitrajul din ultima etapă, Kyros Vassaras, grecul din fruntea Comisiei Centrale a Arbitrilor l-a delegat pe Istvan Kovacs pentru a arbitra FC Steaua la derby-ul din Bănie.

Vicecampioana i-a recuperat pe Andrea Compagno și Florinel Coman, dar se pare că nu se va putea baza pe Edjouma și pe Tamm. În centrul defensivei urmează să joace cuplul Dawa-Cristea, în timp ce în locul lui Edjouma ar putea fi folosit din primul minut Ovidiu Popescu.

Meciul de duminică este important și în lupta pentru un loc de participare în cupele europene. Oltenii suflă în ceafa steliștilor la distanță de doar 2 puncte. Să sperăm că roș-albaștrii au trecut peste înfrângerea nemeritată din partida cu Rapid și deseară vor obține puncte pe arena Ion Oblemenco.