SuperLiga – Play-off #3: CFR Cluj 1-1 FC Steaua! Show must go on!

Am fost mai aproape de victorie decât de înfrângere!

FCSB a remizat pe terenul campioanei en-titre, CFR Cluj, scor 1-1, într-o partidă contând pentru etapa a treia din play-off.

Gazdele au deschis scorul prin Daniel Bîrligea, în minutul 19, în timp ce roș-albaștrii au egalat grație golului superb reușit de Florinel Coman, din lovitură liberă, în minutul 68. Atacantul nostru și-a oferit, astfel, un cadou cu ocazia împlinirii vârstei de 25 de ani, pe care o va sărbători luni, 10 aprilie. FCSB putea obține chiar victoria pe finalul jocului, însă golul reușit de Billel Omrani a fost invalidat pentru ofsaid.

Grație acestui rezultat, echipa noastră rămâne la cinci puncte în spatele liderului Farul Constanța, pe care îl va întâlni lunea viitoare, pe Arena Națională.

Clubul nostru le mulțumește suporterilor prezenți la Cluj pentru atmosfera extraordinară pe care au creat-o și îi așteaptă în număr mare la următorul meci!”, scrie www,fcsb.ro.

Echipa de start

Rezumatul meciului

Reacții după derby

⚽️?Meciul de fotbal CFR Cluj – FCSB va avea loc duminică, 9 aprilie 2023, în etapa a 3-a a Play-off-ului din Superliga României, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj Napoca, de la ora 21:00.

?⚪️CFR Cluj este la 5 puncte de liderul Farul și după 2 etape disputate în Play-off ocupă locul 2, cu 34 puncte. În ultima etapă din Play-off a remizat în deplasare, 1-1 cu CSU Craiova.
Nu are niciun eşec în ultimele 8 meciuri oficiale, 7 în Superligă şi unul în Cupă. Joi, clujenii au învins-o acasă cu 1-0 pe FC Argeș şi s-a calificat în semifinalele Cupei României.

??FC Steaua este acum la 6 puncte de primul loc după ce Farul a luat viteză prin victoria de sâmbătă cu CSU Craiova, scor 3-2. După 2 etape disputate în Play-off roș-albastrii se află pe poziţia a 3-a, cu 33 puncte. În ultima rundă, vicecampioana s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

În acest an Steaua din Liga 1 a pierdut doar cu Farul, 2-3 acasă şi cu UTA, 1-3 în deplasare. Duminică, pe steliști îi așteaptă o partidă grea la Cluj, importantă pentru lupta la primele locuri cu rivala CFR.