SuperLiga – Play-off #1: FC Steaua 1-1 CSU Craiova. Partidă viciată de arbitraj

Să ne înțelegem. Nu a fost un meci tocmai reușit al roș-albaștrilor, mai ales în prima repriză, dar la acest nivel, amănuntele pot face diferența pe tabelă. Din acest punct de vedere, FC Steaua a fost clar dezavantajată de arbitraj.

Ce spune un suporter stelist, Sergi Lopez, inflencer cunoscut pe facebook:

Ce spune clubul

Roș-albaștrii au început play-off-ul cu un semieșec pe teren propriu, scor 1-1, împotriva celor de la Universitatea Craiova.

Oltenii au deschis scorul în minutul 32, prin Jovan Markovic, care a marcat după o acțiune personală. Malcom Edjouma a egalat pe finalul primei reprize, însă reușita sa a fost anulată în urma unui fault în atac al lui Cristea. Mijlocașul francez a înscris din nou în minutul 66, de această dată golul fiind unul valabil și a stabilit scorul final. Din păcate, FCSB nu a reușit să mai înscrie și al doilea gol, astfel că Farul Constanța și CFR Cluj au posibilitatea de a-și mări avansul la cinci puncte, dacă vor câștiga meciurile cu Sepsi OSK, respectiv Rapid, de duminică.

Clubul nostru le mulțumește celor 20.000 de suporteri prezenți pe Arena Națională și îi așteaptă în număr mare și la celelalte jocuri din play-off!”, scrie site-ul www.fcsb.ro.

Echipa de start

Rezumat

FORZA STEAUA!!!

Meciul al etapei 1 din Play-off-ul Superligii între FC Steaua și CSU Craiova va avea loc sâmbătă, 18 martie 2023, pe Arena Națională. Startul partidei este programat pentru ora 20:00.

CSU Craiova vine la București încrezătoare și animată de un bilanț pozitiv cu roș-albaștrii în acest sezon de Liga 1. FC Steaua a fost singura dintre granzii campionatului în fața căreia CSU nu a pierdut în sezonul regular. Succes cu 2-1 în Bănie pe arena Ion Oblemenco, adjudecat norocos prin autogolul lui Oaidă, și o remiză, tot cu bulan, smulsă în prelungiri pe Național Arena (1-1). Un tablou al rezultatelor care le-a ridicat moralul oltenilor lui Mihai Rotaru înaintea duelului cu steliștii în primul meci din Play-off.

FC Steaua a trecut de Sepsi OSK în ultima sa partidă din sezonul regulat, 1-0 pe Arena Națională duminică seara, și începe Play-off-ul de pe poziția a treia, la 3 puncte distanță de liderul Farul și de CFR Cluj. Cu excepția lui Omrani (accidentat), nu sunt probleme de lot și suflarea stelistă, lideră în SuperLigă la prezența pe stadion, așteaptă un debut fericit al vicecampioanei în Play-off.

Top 5 echipe în funcție de media spectatorilor din sezonul regulat al Ligii 1, 2022/23: