SuperLiga: FC Voluntari 1-2 FC Steaua! Edjouma de trei puncte

FC Steaua s-a impus la Voluntari cu 2-1, dar dominarea din teren a fost mult mai evidentă decât o arată tabela. Malcom Edjouma a bifat o dublă de 3 puncte și a urcat vicecampioana pe podium.

Echipa de start

Statististica spune totul

Rezumat

FELICITĂRI BĂIEȚILOR!

FORZA STEAUA!

⚽️?FC Steaua se deplasează în etapa cu numărul 25 pe arena „Anghel Iordănescu”, acolo unde se va duela cu FC Voluntari, duminică, 12 februarie 2023, începând de la ora 20:00.

?⚪️FC Voluntari are un start neașteptat de slab în acest an, fiind alături de Petrolul una dintre formațiile care au pierdut toate cele 3 partide disputate după pauza de iarnă. FC Voluntari ocupă locul 11 cu 26 puncte acumultate în 24 etape, la 7 puncte de locul 6 și la numai un punct de locurile „retrogradabile”.

Partida cu Steaua este un bun prilej pentru echipa antrenată de Liviu Ciubotari de a reuși un rezultat de moral, care să îi trezească înainte de a ajunge pe poziție de retrogradare.

??FC Steaua a depășit foarte rapid eșecul nemeritat în fața Farului, când a reușit contraperformanța de a primi 2 goluri în 90 de secunde în prelungiri. În etapa precedentă roș-albaștrii au făcut un meci aproape de perfecțiune pe terenul campioanei CFR, pe care au și reușit să îl câștige cu 1-0.

Meciurile cu FC Voluntari au fost mai tot timpul surprinzătoare, ca scor final, cu toate că de fiecare dată Steaua a controlat jocul. Roș-albaștrii au avut mari probleme și în ultimele dispute directe, reușind doar 2 victorii în cele mai recente 5 jocuri directe, restul terminându-se la egalitate. Una dintre ele fiind și remiza din 14 mai 2022, scor 2-2, cu golul egalării primit în minutul 88 dintr-un ofside clar. A fost remiza prin care steliștii au pierdut titlul în sezonul trecut.

În partida de duminică, roș-albaștrii nu vor conta pe mijlocașul Octavian Popescu, fiind suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.