SuperLiga: FC UTA Arad 3-1 FC Steaua!

Eșec neașteptat la Arad!

FCSB a pierdut penultima partidă din sezonul regular, 3-1, pe terenul celor de la UTA Arad. Gazdele au deschis scorul în minutul 14, în urma unui autogol al lui Joonas Tamm, dar roș-albaștri au revenit după 4 minute, grație golului superb înscris de Florinel Coman. Jucătorii noștri au ratat șansa de a prelua conducerea în mai multe rânduri, cea mai clară ocazie aparținându-i lui David Miculescu, pe finalul primei părți.

În repriza a doua, gazdele au punctat prin Virgiliu Postolachi (64) și Desley Ubbink (78) și au obținut o victorie foarte importantă în lupta pentru evitarea retrogradării, în timp ce FCSB nu a reușit să profite de pasul greșit al liderului Farul Constanța și rămâne pe poziția a treia a clasamentului, cu 54 de puncte înainte de încheierea sezonului.

Pentru roș-albaștri urmează partida de duminica viitoare (20:00 – Arena Națională), împotriva celor de la Sepsi OSK.

Clubul nostru le mulțumește suporterilor prezenți la Arad pentru sprijinul extraordinar și îi așteaptă în număr mare și la următorul joc!”, descrie site-ul fcsb.ro înfrângerea surprinzătoare cu UTA.

⚽️?Meciul FC UTA – FC Steaua va avea loc duminică, 5 martie 2023, în etapa a 29-a din sezonul regular al Superligii, pe stadionul „Francisc von Neuman” din Arad, de la ora 21:00.

Farul Constanţa a pierdut vineri seară pe „Cluj Arena” cu „U”, astfel că steliștii au şansa de a se apropia la 4 puncte de lider.

UTA și Steaua s-au mai întâlnit în prima ligă de 79 ori, de 22 ori s-au impus arădenii, 40 de meciuri au fost câştigat de roș-albaștri, iar 17 partide s-au terminat la egalitate, golaverajul fiind 102-148.

La Arad au fost 39 de confruntări directe, 14 fiind câştigate de „Bătrâna Doamnă”, 13 de steliști, în timp ce 12 au fost remize, golaverajul fiind 63-52.

De altfel, FC Steaua nu a mai pierdut cu UTA din 2002.

?⚪️UTA Arad este o formație în criză de rezulate, dar crede că poate produce surpriza în meciul cu Steaua. Echipa antrenată de Lazlo Balint este penultima în Superliga, cu 24 de puncte acumulate în 28 de etape. „Bătrâna Doamnă” a câștigat un singur joc în 2023. În precedenta etapă a pierdut greu la CFR Cluj, scor 2-1, după o partidă viciată de un arbitraj pro CFR.

??FC Steaua este pe val în 2023 și speră să continue seria de victorii. Roș-albaștrii au câștigat 5 din cele 7 partide disputate în acest an, inclusiv pe cea cu CFR.

Echipa pregătită de Mihai Pintilii se află pe locul 3 în Superliga, cu 54 de puncte, fiind la 7 lungimi în spatele liderului Farul. Ultimul joc disputat în Liga 1 a fost pe teren propriu cu Petrolul, câștigat cu 4-1.

În partida tur cu UTA, din16 octombrie 2022, steliștii au câștigat cu scorul de 2-1. Au marcat Darius Olaru (16′), Andrea Compagno (88′ penalty), respectiv Claudiu Keşerü (91′).