Superliga: FC Steaua 1-1 FC U Craiova 1948. Sindromul „Universitaților”

⚽️?FC Steaua și FCU Craiova au remizat, 1-1, la capătul unui meci spectaculos, disputat în fața a peste 15.000 de suporteri steliști.

După o primă repriză echilibrată în care Coman a trimis mingea în transversală, roș-albaștrii au pus stăpânire pe joc și pe ocaziile de gol.

Noul venit, fundașul central Joonas Tamm, a deschis tabela în minutul 47, dar Joyskin Dawa a comis un fault în careu și oltenii au egalat din penalti (58′). Tot Forinel Coman a mai trimis balonul în bară și în prelungiri, după alte câteva ratări, și astfel meciul s-a incheiat remiză, 1-1.

Jocul din a doua repriză a fost rezonabil pentru o echipă care cu 3 zile înaintea a alergat după calificarea în Conference League.

Steliștii au avut posesia (53,1 – 46,9%), șuturile spre poartă (21-9), marile ocazii și un final în care se puteau desprinde pe tabelă, dar mingea a refuzat să intre în poarta craiovenilor.

FORZA STEAUA!❤️?

⚽️?LPF a anunțat că partida FC Steaua-FCU Craiova, din a treia etapă a Superligii, au fost reprogramată la cererea steliștilor. Liga a aprobat ca partida, programată inițial luni, să se dispute duminică. Astfel, FC Steaua – FCU Craiova se va juca pe Arena Națională duminică, 31 august 2022, de la ora 22:30.

?⚪️FCU Craiova, echipa finanțată de Adrian Mititelu, a impresionat în ambele meciuri disputate din acest nou sezon, chiar dacă primul a fost pierdut la Ovidiu cu Farul (2-1). Succesul cu 3-1 în fața campioanei CFR Cluj a readus o stare de spirit pozitivă în rândul craiovenilor. Nu numai scorul dar și prestația din teren a craiovenilor arată că Marius Croitoru a reușit în timp scurt să închege o echipă capabilă să se lupte cu granzii Superligii.

?? FC Steaua pare cu moralul revigorat sub bagheta lui Dică și jucătorii și-au luat acum o „doză booster” de încredere după calificarea spectaculoasă în turul al 3-lea din Conference League.

Duminică seara, pe ArenaNațională, suporterii vor face din nou o atmosferă frumoasă pentru a împinge echipa spre victorie, prima din acest campionat. Totuși, este posibil ca Dică să folosească rezervele pentru a menaja câțiva titulari și pentru a testa pe cine se poate baza în dubla cu FC DAC 1904 Dunajska Streda. Asta ar fi o presiune suplimentară pe jocul steliștilor, pe lângă subțirimea valorică și numerică a lotului valid pe care Dică îl are la dispoziție.