FCSTEAUA.RO

SuperLiga #6: FC Steaua 2-1 Poli Iași! Victorie de moral

O victorie prețioasă obținută la numai 3 zile de la un eșec usturător în UEFA Conference League. Cu moralul scăzut, băieții au învins oboseala și au cucerit pe merit cele 3 puncte puse în joc. Felicitări!

Galeria stelista isi incurajeaza favoritii la meciul de fotbal dintre FCSB si Politehnica Iasi, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 20 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Ovidiu Marian Popescu si Risto Radunovic saluta galeria dupa meciul de fotbal dintre FCSB si Politehnica Iasi, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 20 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FCSB a obținut a cincea victorie consecutivă din campionat duminică seară, când a trecut, pe Arena Națională, de FC Politehnica Iasi, cu scorul de 2-1.

Roș-albaștrii au deschis scorul prin Ovidiu Popescu, acesta având o execuție extraordinară în minutul 44. Ieșenii au egalat după doar două minute, însă golul a fost anulat, ca urmare a unui henț.

Darius Olaru a făcut 2-0 în minutul 68, după o fază la care a conlucrat cu Florinel Coman și lucrurile păreau să se fi liniștit. Din păcate, oaspeții au înscris în minutul 79, prin Vașvari și elevii lui Elias Charalambous, care acuzau o stare de oboseală după meciul pierdut în cupele europene, cu FC Nordsjælland, au suferit pe final pentru a obține cele trei puncte.

Pentru FCSB urmează deplasarea de la Arad, de pe 28 august, unde va da piept celor de la UTA Arad.

Clubul nostru le mulțumește celor peste 13.000 de suporteri care i-au încurajat pe băieți la revenirea pe Arena Națională și, în mod special, celor de la Peluza Nord Steaua Oficial, care au creat o atmosferă extraordinară!”, scrie clubul pe pagina oficială de facebook.

Echipa de start

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

AVANCRONICĂ

FC Steaua – Poli Iași are loc duminică, 20 august 2023, de la ora 21:30.

Steaua din Liga 1 revine pe Arena Națională, după ce în startul de sezon a fost nevoită să joace acasă pe stadionul Arcul de Triumf și în Ghencea.

Roș-albaștrii vor fi nevoiți să plece din nou de pe Arena Națională. Următoarea partidă disputată acasă va avea loc pe 2 septembrie, cu CSU Craiova, când cel mai mare stadion al țării va fi ocupat de evenimentul cu benzi desenate East European Comic Con, care va avea loc între 1 și 3 septembrie.

?Meciul  Stelei cu Poli Iași va fi televizat pe Orange Sport 1, Prima Sport 1 și Digi Sport 1.

?⚪️Poli Iași nu a ascuns faptul că vrea să producă surpriza în disputa cu roș-albaștrii.
E un moment bun pentru noi cu FCSB. Au avut meci joi seară, au pierdut, din păcate pentru fotbalul românesc. Au jucat pe sintetic, probabil au și o anumită supărare. Vor avea două zile de recuperare, așa că putem profita” a declarat atacantul transferat de la CFR Cluj, Sergiu Buș.

În acest sezon ieșenii au o singură victorie, dar una de răsunet obținută pe terenul campioanei Farul cu scorul de 3-1. În rest a bifat 4 înfrângeri: cu CFR (2-0), Hermannstadt (3-1), UTA (1-0) și CSU Craiova (4-1).

??FC Steaua nu are un moral bun înainte de acest joc. Vicecampioana României a fost eliminată în turul 3 al UEFA Conference League. Acum, trupa antrenată de Charalambous se va concentra exclusiv pe campionat și cupă.