SuperLiga: FC Steaua 3-1 FC Rapid! Luminița de la capătul tunelului

Steaua din Superligă a bătut fără drept de apel Rapidul și vede luminița de la capătul tunelului. Roș-albaștrii au câștigat 3 puncte de aur în lupta pentru un loc în Play-off, după o evoluție de excepție în fața a 31.233 de spectatori, record de audiență în acest sezon de Liga 1. Peluza Nord a creat o atmosferă superbă!

Steliștii pregătiți de Mihai Pintilii au controlat meciul, au dominat și presat adversarii pe care i-au pus continuu în dificultate fizic, tehnic și tactic.

Andrei Cordea a deschis tabela în minutul 14 din pasa de manual a lui Tavi Popescu. După un sfert de oră, italianul Andrea Compagno a dus scorul la 2-0 declanșând fiesta în tribunele roș-albaștrilor. Octavian Popescu și-a trecut în cont „eurogolul” de 3-0, marcat în minutul 57, și o prestație excelentă! A fost o  fază de generic creată de MVP-ul partidei, Andrei Cordea, care a trimis mingea printre picioarele lui Săpunarul pentru pasa de gol magistrală adresată lui Tavi. Decarul Stelei l-a executat pe portarul Rapidului cu un șut de excepție.

În minutul 70, Junior Morais a primit cartonașul roșu după ce l-a lovit cu palma peste față pe Andrei Cordea. Giuleștenii au marcat golul de onoare dintr-un penalty acordat de centralul Sebastian Colțescu în minutul 79.

Înainte de startul partidei, jucătorii celor două echipe au ținut un moment de reculegere în memoria lui Bogdan ”Bassa” Bercan, unul dintre membrii Peluzei Nord, care s-a stins din viață la vârsta de 47 de ani, după o lungă suferință, roș-albaștrii dedicându-i acestuia și golurile de duminică seară. Drum lin spre lumină, Bassa!?

Bravo băieți!
FORZA STEAUA!❤️?

Echipa FC Steaua

FC Steaua: 32. Ştefan Târnovanu – 2. Valentin Creţu, 6. Denis Haruţ, 16. Joonas Tamm, 33. Risto Radunovic – 26. Răzvan Oaidă (24. Boban Nikolov, 85), 8. Adrian Şut, 27. Darius Olaru (căpitan) – 98. Andrei Cordea (7. Florinel Coman, 89), 96. Andrea Compagno (19. Billel Omrani, 85), 10. Octavian Popescu (11. David Miculescu, 64). Antrenor: Mihai Pintilii.
Rezerve neutilizate: 99. Andrei Vlad – 22. Radu Boboc, 28. Alexandru Pantea, 29. Rachid Bouhenna, 80. Eduard Radaslavescu.

Rezumat meciului

Atmosfera la Arena Națională

Mihai Pintilii după meci

⚽️?Duminică, 6 noiembrie 2022, cu începere de la ora 21:00, se va juca derby-ul FC Steaua vs FC Rapid, pe Arena Națională, duel ce contează pentru runda cu numărul 17 din Superliga.

?⚪️Rapid este una dintre cele mai în formă echipe din sezonul regular al Ligii 1. Giuleștenii sunt neînvinși în ultimele 5 jocuri, timp în care au înregistrat 3 victorii și două remize. Duminică, echipa lui Adrian Mutu vine pe Arena Națională cu moralul la maxim după o victorie bifată contra campioanei en-titre CFR Cluj (2-1).

??FC Steaua este în degringoladă după două înfrângeri consecutive și teoretic pornește cu șansa a doua în duelul cu FC Rapid. Totuși vicecampiona este în foame maximă de puncte pentru un loc de Play-off și are de spălat rușinea din tur când giuleștenii au invins cu 2-0. Rămâne de văzut cum se vor descurca roș-albaștrii din punct de vedere fizic, ținând cont că vin după un meci epuizant cu West Ham disputat joi în UEFA Conference League.

Mihai Pintilii împreună cu preparatorul fizic Thomas Neubert sunt cei care se ocupă de pregătirea formației până când Gigi Becali va stabili un nou antrenor. Sperăm că până la acel moment să nu fie compromise toate șansele de calificare în Play-off.