Superligă: FC Steaua 4-1 FC Petrolul! Dansând cu lupii galbeni

FC Steaua s-a impus fără emoții în fața celor de la FC Petrolul. La fel ca în toate meciurile jucate în 2023, roș-albaștrii au asediat poartă adversă, dar din nou s-au întrecut în ratări. Totuși au bifat 4 reușite!

Malcom Edjouma a semnat condica la goluri și în această partidă cu o foarfecă spectaculoasă. Italianul Andrea Compagno a marcat o dublă care l-a dus în fruntea golgheterilor din Liga 1, iar echipa FC Steaua pe locul al 3-lea.

FCSB a învins FC Petrolul Ploiesti fără drept de apel, scor 4-1, în ultimul meci al etapei cu numărul 28 al sezonului regular.
Adrian Șut a deschis scorul în minutul 5, la capătul unei faze în care Florinel Coman a ridiculizat apărarea adversarilor, însă oaspeții au egalat după doar patru minute prin Felix Mathaus, în urma unei faze fixe. Tabela nu a rezistat mult în acea situație, deoarece Andrea Compagno a înscris, în minutul 29, de la punctul cu var, după un penalty obținut de Darius Olaru, la capătul unei faze colective superbe. Golgheterul roș-albaștrilor a revenit pe prima poziție în clasamentul marcatorilor în minutul 57, când a înscris superb, cu capul, după o centrare de manual a lui Risto Radunovic. Iar golul care a închis tabela i-a aparținut lui Malcom Edjouma, mijlocașul francez învingându-l pe Vâlceanu cu o execuție fabuloasă, în minutul 87.
În altă ordine de idei, antrenorul principal al echipei noastre, Leonard Strizu, a anunțat, la finalul partidei, că își va încheia colaborarea cu FCSB, invocând motive personale.
Pentru roș-albaștri urmează deplasarea de duminică, de la Arad, unde nu se vor putea baza pe Andrea Compagno, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.
FCSB le mulțumește celor peste 11.000 de suporteri prezenți pe Arena Națională și îi așteaptă în număr mare și la următoarele partide de pe teren propriu și din deplasare!

FORZA STEAUA!

⚽️?Meciul dintre FC Steaua  și FC Petrolul va avea loc joi, 2 martie 2023, pe Arena Naţională. Startul partidei este programat pentru ora 20:00 și se dispută în cadrul etapei cu numărul 28 din Superligă.

??Petrolul Ploiești pregătită de Florin Pîrvu traversează o perioadă cenușie în 2023. În ultima etapă „Lupii galbeni” au pierdut din nou, 2-5 cu CFR Cluj și au ajuns la 5 înfrângeri în cele 6 meciuri disputate în acest an.

În prezent, Budescu & co. sunt pe locul 8 în Superliga, cu 33 de puncte, având șanse matematice la Play-off, însă e puțin probabil că mai pot ajunge în Top 6.

??FC Steaua este pe val în 2023 și doar ghinionul din partidele cu Farul și CSU Craiova a făcut să nu fie acum la egalitate de puncte cu liderul. Coman & co. au câștigat 4 din cele 6 partide bifate în acest an, inclusiv cu CFR Cluj. Ultimul joc disputat a fost în deplasare la FC Argeș, meci în care roș-albaștrii s-au impus cu 2-1.

Echipa pregătită de Mihai Pintilii se află pe locul 3 în Superligă, cu 51 de puncte și are 9 victorii în ultimele 11 partide oficiale!

Petrolul Ploiești a câștigat o singură dată cu FC Steaua în ultimii 20 de ani! În partida tur, roș-albaștrii au învins cu scorul de 2-0. Teoretic, diferența de formă și moral este în favoarea Stelei din Liga 1, dar joi va avea o partidă dificilă cu „lupii galbeni”.