FCSTEAUA.RO

SuperLiga: FC Steaua – FC Farul

Steaua a pierdut în mod copilăresc și nemeritat o patidă în care avea cele 3 puncte în buzunar. A spus-o după meci și legenda stelistă Anghel Iordănescu. Generalul este de părere că rezultatul final nu reflectă realitatea din teren.

„O seară specială pentru Farul, pentru Gică Hagi. Un meci frumos, cu multe faze de poartă. Pe undeva, e o victorie de trei puncte pentru Gică Hagi, dar parcă rezultatul a fost nedrept.

În lumea fotbalului au fost multe răsturnări de scor, dar la nivelul campionatului nostru, cu o echipă tânără cum este echipa lui Gică Hagi, într-adevăr este ceva extraordinar și ceva spectaculos”, a spus Anghel Iordănescu.

Reacția clubului

FCSB a pierdut în mod incredibil, 2-3, partida de pe teren propriu cu Farul Constanța, în condițiile în care a condus până în minutul 90+5.

Două goluri primite în 60 de secunde au făcut ca roș-albaștrii, care au jucat foarte bine și au condus de două ori, să piardă un joc pe care îl aveau sub control.

Andrei Cordea a deschis scorul în startul reprizei secunde, în timp ce Denis Alibec a egalat în minutul 56. La faza imediat următoare, același Cordea a obținut o lovitură de pedeapsă, transformată de Andrea Compagno (59). Octavian Popescu a înscris și el pentru echipa noastră, însă golul a fost anulat ca urmare a unui ofsaid în care se afla Omrani. Eliminarea lui Dawa, din prelungiri, a adus momente de panică în apărarea noastră, care a cedat de două ori. Billel Omrani, cel care a adus cele trei puncte de la Sibiu, a înscris în proprie poartă după o fază fixă, în timp ce Borza a stabilit scorul final după doar un minut, după o fază în care Oaidă a deviat greșit mingea spre acesta.

Echipa de start

Rezumatul meciului

Darius Olaru face o tiradă la adresa lui Horațiu Feșnic după îngrângerea surprinzătoare cu Farul, în ultimele 2 minute.

X Ray

AVANCRONICA

⚽️?Derby-ul etapei cu numărul 23 din SuperLiga se va disputa pe Arena Națională, 29 ianuarie, ora 19:00, între FC Steaua (locul 3) și ex-liderul Farul, echipă ajunsă pe poziția secundă după înfrângerea cu CFR Cluj din runda trecută. Duminică, steliștii au șansa de a se apropia la un singur punct de trupa lui Hagi, în eventualitatea unui succes, performanță demnă de lauda, având în vedere distanța de 20 de puncte dintre cele două formații în urmă cu 2 luni.

?⚪️Farul a dezamăgit în prima partida oficială din acest an, fiind invinsă la Ovidiu cu un categoric 3-0 de campioana en-titre. Echipa regelui vine la București cu orgoliul rănit, dar motivată să dea totul pentru a obține victoria cu Steaua.

„Încă un meci mare cu un adversar foarte, foarte bun. Așa cum a fost ultimul meci acasă, unde trebuie să ne depășim să facem bine ambele faze, unde trebuie să dăm ce e mai bun, pentru a spera la un rezultat foarte bun. Meci dificil, dar și noi suntem buni. Și noi putem să facem, în turul campionatului am demonstrat că suntem foarte buni și sperăm că și la meciul acesta. Putem spera la acele trei puncte, cu acest gând mergem.

Sunt meciuri în care poți să pierzi, poți să faci egal sau să câștigi. Cu acest gând mergem, încrezători și să fim noi. Vrem să creăm o mentalitate de învingători, aceasta e mentalitatea noastră numărul unu”, a spus Gică Hagi înainte de partidă.

??FC Steaua a câștigat runda trecută la Sibiu contra celor de la Hermannstadt (1-0), meci în care Deian Sorescu a debutat la roș-albaștri. După meciul greu cu sibienii, steliștii vor avea duminică altul și mai dificil cu constănțenii. Mihai Pintilii va trebui să se descurce fără Risto Radunovic, suspendat după cartonașul galben încasat în partida cu FC Hermannstadt. Cel mai probabil, locul lui Radunovic în flancul stâng va fi luat de tânărul fundaș Alexandru Pantea.

Echipa probabilă:
Târnovanu – Sorescu, Tamm, Dawa, Pantea – Edjouma, Șut, Olaru – Miculescu, Omrani, Octavian Popescu.