Superliga: FC Steaua 2-1 FC Dinamo! Victorie la pas

FCSB a câștigat, fără drept de apel, primul Derby de la revenirea celor de la Dinamo în primul eșalon al fotbalului românesc.

Florinel Coman a înscris magnific, cu stângul, în minutul 30, după o fază în care a fermecat audiența, pentru ca Darius Olaru să facă 2-0 după numai cinci minute, tot cu stângul. De partea cealaltă, oaspeții au redus din diferență în minutul 83, prin Gregorio, la o fază în care dinamoviștii trimiseseră inițial în bara transversală.

Primul Derby disputat pe Stadionul ”Arcul de Triumf” a fost unul fără istoric, roș-albaștrii dominând clar partida și ratând și alte ocazii mari de a se desprinde pe tabela de marcaj.

Pentru echipa noastră urmează deplasarea de la Sofia, de miercuri, unde FCSB o va întâlni pe CSKA 1948 Sofia, în turul 2 preliminar al UEFA Europa Conference League.

Clubul nostru le mulțumește celor peste 6.000 de suporteri, și, în mod special, celor de la Peluza Nord, care au creat o atmosferă foarte frumoasă pe micuța arenă din centrul Capitalei și îi așteaptă în număr mare la următoarele jocuri!”, scrie www.fcsb.ro.

Rezumatul meciului

Unicul Derby revine în Liga 1

⚽️?Unicul Derby FC Steaua – FC Dinamo se va juca sâmbătă, 22 iulie 2023, pe arena „Arcul de Triumf”, în etapa cu numărul 2 din Superliga României. Partida va începe la ora 21:30 și va fi arbitrată la centru de Sabastian Colţescu.

?? FC Steaua a început perfect în noul sezon, câştigând cu 3-1 la Târgu Jiu în faţa celor de la FCU Craiova. Antrenorul Elias Charalambous nu are probleme de lot pentru partida cu Dinamo.

⚪? FC Dinamo a întâlnit-o acasă pe „Arcul de Triumf” pe CSU Craiova, fiind învinsă cu 2-0. Golurile oltenilor au fost marcate de Andrei Ivan (54 penalty) şi Jovan Marković (90+6), însă „câinii roşii” nu au jucat chiar slab, ratând un penalty în minutul 60 prin Ahmed Bani.

Ultimele partide directe între FC Steaua și Dinamo au avut loc în sezonul regular 2021-2022 când câinii au retrogradat în premieră. Rezultatele au fost FC Steaua – Dinamo 6-0 (Claudiu Keșerü 26, Octavian Popescu 43, Paulo Vinícius 45+2, Andrei Cordea 45+7 penalty, Valentin Gheorghe 54, Ricardo Grigore 67, autogol) şi Dinamo – FC Steaua 0-3 (Octavian Popescu 2, Ianis Stoica 75, Răzvan Oaidă 82).