SuperLiga: FC Steaua 5-1 CS Mioveni!

Cu o victorie la scor, FC Steaua urcă pe locul 4 în clasamentul Ligii 1, sezonul regular, și este la doar 2 puncte de poziția a 3-a, însă mai are de disputat meciul amânat cu CFR Cluj!

Echipa de start

În ciuda comentatorilor Digi Sport, Malcom Edjouma a deschis tabela în minutul 31. Adrian Șut a majorat scorul la 2-0 înainte de pauză (45′), iar Florinel Coman, intrat după pauză, a dus tabelă la 3-0. Adrian Șut a bifat o dublă în minutul 77 și Eduard Radaslavescu a marcat primul gol în tricoul steliștilor când a închis tabela cu scorul de 5-1 (87′).

Rezumat

FORZA STEAUA!❤️?

⚽️?Meciul FC Steaua – CS Mioveni se va juca pe Arena Națională luni, 5 decembrie, de la ora 19:00. Partida partida care încheie etapa a 19-a din Superliga se vede în direct la Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.

Ultimul meci între cele două formații s-a disputat în luna august la Mioveni și s-a terminat 1-1. Cel mai recent duel cu roș-albaștrii în postura de gazdă s-a disputat la Buzău, pe 16 octombrie 2021, unde steliștii s-au impus cu 3-0.

??CS Mioveni este ultima clasată în Liga 1 cu doar 8 puncte acumulate în 18 etape. În ultimua etapă din Superligă, Mioveni a rezistat acasă aproape 90 de minute împotriva celor de la CFR Cluj, dar a pierdut pe final cu un gol primit în minutul 87. Tot la limită a pierdut și în deplasarea de la Constanța, scor 2-1. Liderul Farul a marcat golul victoriei abia în minutul 85.

În mod surprinzător, Mioveni stă foarte bine în Cupa României. Argeșenii au câștigat ambele meciuri în Grupa B a Stelei și au șanse mari de calificare în sferturi. Recent, Mioveni a câștigat în cupă împotriva Botoșaniului cu 1-0.  Pe 25 noiembrie, Mioveni a învins pe FCU Craiova, scor 1-0, într-un meci amical disputat la Craiova.

??Roș-albaștrii au o serie de trei victorii la rând și vor să-și consolideze locul în Play-off. Vicecampioana României se clasează pe locul cinci, cu 29 de puncte.

FC Steaua vs Mioveni pare un duel dezechilibrat la prima vedere, dar va fi o partidă dificilă pentru steliști.

Echipa probabilă:
Ștefan Târnovanu – Vali Crețu, Joyskim Dawa,  Joonas Tamm, Risto Radunović – Darius Olaru, Adrian Șut, Răzvan Oaidă – Andrei Cordea, Billel Omrani, Octavian Popescu.