FCSTEAUA.RO

SuperLiga: FC Argeș 1-2 FC Steaua! Festival de ratări incredibile!

Steliștii s-au întrecut în mari ratări, dar au obținut cele 3 puncte și au urcat din nou pe locul 3 în clasamentul Superligii.
Portarul Straton a fost îngerul păzitor al piteștenilor, cel care a ținut tabela la doar 2 goluri încasate de „vulturii violeți”.

Deian Sorescu a spart gheața în tricoul roș-albaștrilor și practic a marcat golul victoriei.

Echipa de start

Rezumatul meciului

Ce spune clubul

FCSB a câștigat pe terenul celor de la FC Argeș, scor 2-1 și a revenit pe locul 3 în clasament, cu trei etape înainte de finalul sezonului regular.

Adrian Șut a deschis scorul în minutul 48, după o lovitură liberă executată de Florinel Coman, în timp ce Deian Sorescu a majorat diferența în minutul 54. De partea cealaltă, gazdele au replicat prin Koubemba, care a înscris norocos în minutul 62, după o indecizie a lui Risto Radunovic.

Scorul este unul mincinos, în condițiile în care roș-albaștrii au oferit un adevărat festival de ratări, în special prin Andrea Compagno, Florinel Coman și Octavian Popescu.

Pentru roș-albaștri urmează partida de joi seară, de pe teren propriu, împotriva celor de la Petrolul Ploiești.

FCSB le mulțumește suporterilor din Peluza Nord pentru sprijinul extraordinar și îi așteaptă în număr mare și pe Arena Națională!

Cronica unui suporter

1. Ca și împotriva CSU, Voluntari, Viitorul…n-am ucis și era să fim uciși. Probabil la jocurile Stelei s-ar înregistra scoruri de tenis dacă s-ar marca 50 la sută din ce se creează. Nu cred că exagerez cu nimic dacă spun că ar fi trebuit să batem CFR cu un 6-3, Craiova cu un 5-2 și FC Argeș cu un 7-1. Mă uit pe statistica neoficială, 23 de șuturi la poartă, cele mai multe dintre toate echipele ce au jucat etapa asta. Pintilii pare Reghe din primul mandat.

2. Totuși, la 2-0, când echipa se relaxase, lipsa unei voci de pe bancă s-a simțit. JUCĂTORII NU ÎȘI PASAU încercând să-și îmbunătățească cv-ul personal. Cineva trebuia să îi tragă de urechi. De asemenea la 2-1 a părut că echipa, la fel ca în meciurile cu Voluntari și CSU, când primește gol are o cădere, o stare de anxietate.

3. Mutarea lui Sorescu mijlocaș îl bucură peste măsură pe Crețu, căruia i se eliberează postul. Dar îl sperie pe Cordea.

4. Edjouma a plătit pt superficialitatea cu care a tratat fazele în prima repriză. Trăiește, datorită încrederii în sine uriașe, cu impresia că mingea îl ascultă și fără s-o atingă. Chiar și așa schimbarea sa a fost o dambla, la fel ca scoaterea lui Cristea dintre titulari. Proprietarul vrea cu orice preț să-l valorifice pe Coman, de aceea i-a scurtat creditul francezului.

5. Tavi a făcut, pe dreapta, un meci foarte altruist defensiv, dar a dat impresia că nu e mulțumit că e scrificat pt Coman. Intrat în centru i-a lăsat pe Coman și Compagno singuri cu portarul cu două pase strălucite.

6. Șut omul meciului, gol și pasă de gol. Cred că forța Stelei, schimbarea ei la față stă în tripleta asta, Edjouma-Șut-Olaru. Dar vin valurile schimbării de pe flancuri, Cordea, Coman, Sorescu, Popescu vor titulari, unii pe bună dreptate. Și de unde scoți ca să faci loc ? Din centrul liniei de mijloc, Edjouma, nedrept, pare cu ținta pe frunte. Nu faceți eroarea asta, spargerea tripletei ăsteia e echivalentul tăierii părului lui Samson. Gigi, nu fi Delila !

7. Mă bucur pt Sorescu, cred că și ratând ca azi, Compagno e piesa grea de care se ancorează jocul Stelei.

HAI STEAUA !”, scrie stelistul Sergi Lopez pe pagina sa de facebook

Felicitări băieților pentru victorie!

FORZA STEAUA!!!

AVANCRONICĂ

⚽️?FC Steaua se deplasează la Pitești unde va întâlni echipa FC Argeș pe Stadionul Nicolae Dobrin, duminică, 26 februarie, începând de la ora 20:30.

?⚪️FC Argeș a bifat 12 înfrângeri în acest sezon după jocul de la Cluj din etapa precedentă, când au fost depășiți cu 3-1 de CFR. Argeșenii par a suferi mult la organizare și la relațiile de joc, existând tot mai multe voci care anunță o posibilă despărțire de antrenorul Marius Croitoru chiar și înainte de finele sezonului regulat, pentru a nu fi compromise definitiv șansele de a se salva de la retrogradare.

Aflată în continuă suferință din punct de vedere fotbalistic, FC Argeș se pregătește de o partidă contra uneia din cele mai tari formații ale campionatului, ocupanta locului 3, FC Steaua, într-un joc în care speră să provoace revirimentul. Piteștenii nu vor putea conta pe fundașul Tofan, suspendat pentru cumul de avertismente.

??FC Steaua se confruntă și ea cu probleme de concentrare mai ales atunci când meciurile se apropie de final. Ultimele 5-10 minute au fost fatale în câteva rânduri pentru roș-albaștri, după ce au dominat 80 de minute și au risipit cu nonșalanță mari ocazii de gol. Același scenariu l-au trăit și în etapa precedentă, când CSU Craiova a reușit să egaleze în minutul 90 în urma unui corner, acordat eronat, la care Koljic a reușit să marcheze.

Duminică steliștii au 2 absențe importante: Andrei Cordea si David Miculescu, suspendaţi pentru că au acumulat câte 4 cartonașe galbene, dar va reveni Darius Olaru.