SuperLiga: CFR Cluj 0-1 FC Steaua! Show roș-albastru

Pe un ger năprasnic, FC Steaua s-a impus în Gruia mai clar decât o arată scorul. Roș-albaștrii au dominat la toate capitolele o echipă campioană antrenată de titratul tehnician Dan Petrescu.

Golul a fost marcat de Malcom Edjouma, după o fază superbă creată împreună cu Octavian Popescu în „2 contra 6”. Cei doi au făcut șah-mat defensiva de beton a clujenilor în minutul 88.

Echipa de strat

Rezumat

Bravo băieți!!!

FORZA STEAUA!❤️?

Deși este partida derby a rundei cu numărul 24, duelul dintre CFR si FC Steaua ce se va disputa azi pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj, de la ora 21:00, putea avea o și mai mare miză dacă roș-albaștrii reușeau să câștige partida cu Farul, pierdută în mod bizar și tragi-comic.

?⚪️CFR Cluj este pe val, dar Dan Petrescu continuă să rămână cu picioarele pe pământ, reușind să-și mențină și jucătorii pe linia de plutire, iar rezultatele se văd. Primele 2 partide de la reluare, au însemnat și tot atâtea victorii, un 3-0 categoric contra celor de la Farul și un chinuit 1-0 cu FC Voluntari, aducând 6 puncte, ambele partide fiind în deplasare. Cu un total de 50 de puncte, campioana en-titre se menține pe primul loc înaintea disputării acestei runde, având 2 puncte avans față de principala urmăritoare, Farul și 9 lungimi față de Steaua. Formația clujeană a reușit să rescrie istoria întâlnirilor directe contra steliștilor, înregistrând 3 succese în ultimele 6 jocuri.

??FC Steaua vine la acest joc cu un moral de-a dreptul zguduit la maxim, de o înfrângere cu Farul, rezultat ce părea de neconceput, având în vedere că roș-albaștrii conduceau cu 2-1 în minutul 90!!! Totuși, eliminarea lui Dawa după o nouă fază de cascadorii râsului acompaniată de autogolul lui Omrani și golul puștiului Borza, totul în decurs de numai 90 de secunde, au detonat bomba pe Arena Națională cu ”incredibil dar adevărat”.

La meciul cu CFR, Steaua nu se va putea baza pe Dawa și Florinel Coman, ambii suspendați.