SuperLiga #8: FC Steaua 3-0 CSU Craiova! Vicecampioana face instrucție în Ghencea cu trupa lui Rotaru

FC Steaua a învins fără drept de apel pe CSU Craiova, scor 3-0, pe Stadionul Steaua în etapa a 8-a din Superliga României. La duelul de sâmbătă seara dintre cele două formații au asistat 21.304 spectatori, potrivit anunțului făcut de organizatori.

Prima repriză a fost dominată în totalitate de Steaua din Liga 1, care a marcat de trei ori. Recitalul „roș-albaștrilor” a început printr-o bară a lui Compagno, cu capul, apoi cu două goluri în opt minute: Olaru (13) și Radunovic (21) au marcat și declanșat fiesta roș-albaștrilor în Ghencea.

Dominarea steliștilor a continuat, dar portarul Laurențiu Popescu a respins în corner șutul din lovitură liberă al lui Tavi Popescu. CSU Craiova era numărată în picioare și parcă aștepta ca cineva să arunce prosopul! Golul trei a venit înainte de pauză, când Olaru a reușit dubla cu un șut pe lângă portarul Craiovei, după o pasă săltată peste apărare a lui Octavian Popescu.

În repriza secundă craiovenii au încercat să marcheze, fără succes însă. Elevii lui Reghe au avut o singură ocazie mare, printr-o lovitură de cap a lui Danciu, respinsă de Târnovanu, în minutul 72. În prelungiri, Andrea Compagno a mai ratat o MARE ocazie de 4-0, când a trimis de la distanță milimetric pe lângă stâlpul porții lui Laurențiu Popescu, ieșit să-l blocheze pe italian după un dribling elegant al acestuia.

În partea a doua tot steliștii au mai avut marile ocazii, cea mai mare în minutul 90+4 prin Compagno, dar nu au mai forţat, iar craiovenii nu au reuşit să pună în pericol poarta lui Târnovanu. S-a încheiat 3-0 pentru FC Steaua, care, cu 18 puncte, revine în fruntea clasamentului Superligii după ce câteva ore acest loc fusese ocupat de CFR Cluj prin victoria de la Voluntari.

Fundașul central Siyabonga Ngezana a debutat aseară ca titular in partida FC Steaua – CSU Craiova.
Fotbalistii stelisti Joyskim Aurelien Dawa Tchakonte, Ovidiu Marian Popescu, Eduard Gabriel Radaslavescu, Octavian George Popescu, Alexandru Mihail Baluta,Adrian Gheorghe Sut si Risto Radunovic saluta galeria dupa meciul de fotbal dintre FC Steaua si CSU Craiova, din cadrul Superligii Superbet, desfășurat pe Stadionul Steaua-Ghencea din București, sâmbătă 2 septembrie 2023.

Rezumatul meciului

Claudiu Răducanu ”FCSB e Steaua

FORZA STEAUA!

Meciul de fotbal FC Steaua – CSU Craiova va avea loc sâmbătă, 2 septembrie 2023, în etapa a-8-a din Superliga României, pe stadionul „Steaua” din Ghencea, de la ora 21:45.

CSU Craiova era neînvinsă în Superliga înainte de partida jucată la Ovidiu cu Farul Constanța. Campioana a profitat de faptul că jucătorii lui Laurențiu Reghecampf au prins o seară slabă, câștigând cu scorul de 2-0. Acum va urma confruntarea din Ghencea cu FC Steaua în care oltenii speră să obțină cele 3 puncte și să devină liderii campionatului la finalul acestei runde.

FC Steaua a pierdut surprinzător în ultima etapă cu scorul de 2-1 în deplasare cu UTA Arad, deşi au deschis scorul în minutul 4 prin Florinel Coman. A fost prima înfrângere din acest sezon în Liga 1 pentru elevii lui Elias Charalambous, care au avut și doi jucători eliminați, Alexandru Pantea și Florinel Coman. Aceștia sunt suspendați pentru duelul cu oltenii lui Mihai Rotaru, în care va lipsi și Vlad Chiricheș, din cauza unei rupturi musculare.

Precedentele două întâlniri directe de la București din ediția precedentă s-au terminat la egalitate, 1-1 în Sezonul regular şi 1-1 în Play-off.