SuperLiga #7: UTA Arad 2-1 FC Steaua! Primul eșec în Liga 1

O înfrângere ”ajutată” și de arbitraj! Statistic, mai devreme sau mai târziu, un eșec urma să să vină. Din păcate vicecampioana a ieșit și decimată din acest meci, Florinel Coman, Alexandru Pantea și probabil Vlad Chiricheș vor lipsi la derby-ul cu CSU Craiova. Acestora li se adaugă și Alexandru Băluță, nerefăcut complet după accidentare, în continuare incert pentru meciul contra oltenilor.

Roș-albaștrii au pierdut luni seară, la Arad, prima partidă din sezonul 2023-2024 al Superligii.
Deși au deschis scorul rapid, prin Florinel Coman, în minutul 3, iar totul părea să fie în favoarea echipei noastre, lucrurile au luat o altă întorsătură după acordarea, în mod eronat, a unei lovituri de pedeapsă pentru gazde, după analiza VAR. Fabry a egalat în minutul 18, în timp ce Cooper a marcat golul victoriei pentru UTA Arad, în minutul 60.
Din păcate, Alexandru Pantea a fost eliminat în minutul 45+4, pentru cumul de cartonașe galbene, la fel ca Florinel Coman, în minutul 83. În plus, Vlad Chiricheș a suferit o accidentare și a fost înlocuit cu Siyabonga Ngezana, aflat la debutul în tricoul roș-albastru.
Pentru echipa noastră urmează partida de sâmbătă seară, de pe Stadionul Steaua, împotriva celor de la Universitatea Craiova. Biletele pentru acel joc sunt disponibile pe www.bilete-fcsb.ro.
Clubul nostru le mulțumește suporterilor prezenți la Arad și îi așteaptă în număr cât mai mare la partida de sâmbătă, de la București.
” – scrie clubul roș-albaștrilor pe pagina oficială de facebook.

Echipa de start

Rezumatul meciului

Asta e! Show must go on!

FORZA STEAUA!

Meciul de fotbal FC UTA Arad – FC Steaua va avea loc luni, 28 august 2023, în etapa a 7-a din Superliga României, pe stadionul „Francisc von Neuman” din Arad, de la ora 21:30.

UTA a făcut anunțul scoaterii la vânzare a biletelor marți, la ora 15:00. După doar 45 de minute, site-ul oficial al arădenilor anunța că partida va fi sold-out. Niciun tichet nu mai era disponibil! Duelul de luni se va disputa în fața a peste 11.000 de spectatori. Printre ei se vor număra și cei aproximativ 4.000 de abonați ai clubului-gazdă.

UTA Arad are un lot cotat la 6,76 milioane € de site-ul transfermarkt.com și se află pe locul 14 în clasament, cu 4 puncte, la 6 puncte de Play-off. În ultima etapă UTA a pierdut în Bănie cu 3-0 în celor de la CSU Craiova, iar în acest sezon are în meciurile de acasă o victorie (1-0 cu Poli Iași) şi o înfrângere (1-3 cu CFR Cluj), golaveraj 2-3.

FC Steaua ocupă poziția de lider în Superligă, cu 15 puncte şi mai are de jucat şi o restanță. Lotul roă-albaștrilor este cotat acum la 28,30 milioane €. În ultima rundă a câștigat pe Arena Națională cu 2-1 în faţa lui Poli Iaşi și a înregistrat 5 victorii în 5 etape susţinute în sezonul regular al Ligii 1.