SuperLiga #5 (restanță): AFC Hermannstadt 2-2 FC Steaua! A fost loc de mai bine…

Un meci extrem de disputat, în care ambele formații au avut pe final șansa victoriei. Până la urmă, totul s-a încheiat cu o remiză, prima egalitate bifată de FC Steaua în ultimele 15 partide jucate în Superligă.

Echipa lui Marius Măldărășanu a jucat bine și a pus probleme liderului campionatului, care a scăpat victoria deși a jucat cu un om mai puțin din minutul 60. Dubla italianului Andrea Compagno a așezat lucrurile spre făgașul normal al victoriei și se părea că Steaua din Liga 1 va obține cele 3 puncte. Eroarea lui Dawa din minutul 60 a schimbat soarta meciului și roș-albaștrii au pierdut 2 puncte. FC Steaua nu a jucat rău cu un om mai puțin, a încercat mai mult prin Coman, iar la final s-a mulțumit cu un punct. Steliștii păstrează 3 puncte în fața CFR-ului, iar sibienii au urcat pe locul 5, loc de Play-off.

FCSB a obținut doar un rezultat de egalitate, scor 2-2, pe terenul celor de la FC Hermannstadt, într-o partidă restantă, contând pentru etapa a cincea a Superligii.
Gazdele au deschis scorul în minutul 13, prin Silviu Balaure, după ce Andrea Compagno marcase cu câteva minute înainte, reușita fiind anulată pentru un presupus henț. Același Compagno a egalat, în minutul 31, dintr-o lovitură de pedeapsă pe care tot el a obținut-o. Atacantul italian i-a adus pe roș-albaștri în avantaj în startul reprizei secunde, din centrarea lui Valentin Crețu. Greșeala lui Dawa, care l-a faultat pe Neguț în careu, a dus la eliminarea fundașului francez și implicit la acordarea unui penalty. Ștefan Târnovanu a respins șutul lui Daniel Paraschiv, însă vârful sibienilor a fost norocos și a trimis mingea în poartă, din a doua încercare.
Roș-albaștrii s-au ales cu un punct în plus în clasament, ajungând la 22 din 27 posibile, iar duminică seară se vor deplasa la Sfântu Gheorghe, pentru partida cu Sepsi OSK.
Clubul nostru le mulțumește suporterilor din Peluza Nord Steaua Oficial, care au venit în număr mare la Sibiu și i-au susținut pe băieții noștri pe toată durata partidei!
”, scrie clubul pe pagina oficială de facebook.

Andrea Compagno, autorul dublei steliste, se bucură după un gol marcat, (mai apoi a fost anulat), alături de Octavian Popescu si Darius Dumitru Olaru.
Galeria stelista prezenta la meciul de fotbal dintre FC Hermannstadt si FC Steaua, contand pentru Superliga, desfasurat pe Stadionul Municipal din Sibiu, joi 21 septembrie 2023.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA

⚽️?Meciul de fotbal FC Hermannstadt – FC Steaua va avea loc joi, 21 septembrie 2023, în etapa 5 (restanţă) din Superliga României, pe stadionul „Municipal” din Sibiu, de la ora 20:00.

?⚪️FC Hermannstadt are o singură înfrângere în ultimele 5 etape, iar în ultimele 4 runde au avut doar rezultate pozitive, 3 remize (2-2 la Botoșani, 2-2 acasă cu U Cluj, 1-1 la Sepsi) și o victorie acasă cu Voluntari în ultima etapă. Echipa antrenată de Marius Măldărăşanu a fost condusă acasă de ilfoveni, însă a revenit şi s-a impus cu 3-1. Ardelenii ocupă locul 7, dar pot urca pe locul 5 cu o victorie în fața Stelei din Liga 1.

„Jucăm contra echipei de pe primul loc, pare cea mai în formă echipă, vine după un rezultat pozitiv contra campioanei en titre. Şi noi avem în parcurs destul de bun, în ultimele patru etape suntem neînvinşi, venim după o victorie. Deci, se anunţă un meci tare, două echipe care joacă fotbal, însă trebuie să avem foarte mare grijă, pentru că au o tranziţie pozitivă bună, au o echipă cu calitate tehnică, sunt încrezători în ei. Dar într-o zi bună putem bate pe oricine”, a susținut Măldărăşanu.

??FC Steaua a câştigat duminică la Ovidiu, 1-0 cu Farul, și după 8 etape roş-albaştrii sunt lideri în Superliga. Vicecampioana are 21 de puncte, 7 victorii, un eşec şi un golaveraj de 15-5.

În meciurile directe din Liga 1, Steaua a învins de 3 ori în ultimele patru deplasări la FC Hermannstadt (3-1, 4-0, 0-1 și 1-0), dar a bifat și o înfrângere în februarie 2021. Joi, roș-albaștrii vor avea un meci dificil impotriva sibienilor, bine antrenați și super motivați de ex-rapidistul Măldărășanu. La conferința de presă dinaintea meciului cu Hermannstadt, tehnicianul steliștilor Elias Charalambous a lăudat echipa din Sibiu pentru jocul prestat și a anunțat că Alexandru Băluță și Alexandru Pantea sunt apți de joc.