SuperLiga #21: Poli Iași 1-3 FC Steaua! Liderul autoritar al Ligii 1 termină în forță anul 2023

Steaua din Liga 1 termină en fanfare anul 2023 cu o victorie categorică în Copou și își consolidează poziția de lider al Superligii la 8 puncte distanță de CFR Cluj și 10 puncte fașă de CSU Craiova.

Echipa de start

FCSB a încheiat anul fotbalistic 2023 cu o victorie la scor, 3-1, pe terenul celor de la FC Politehnica Iasi și cu 44 de puncte în 21 de etape din Superligă.
Roș-albaștrii au deschis scorul prin Alexandru Băluță, în minutul 16, însă s-au văzut egalați după doar 10 minute, grație reușitei lui Robert Ion. Florinel Coman a luat, însă, meciul pe cont propriu și și-a adus colegii în avantaj, în minutul 32, dintr-o lovitură de pedeapsă pe care tot el o obținuse. Atacantul nostru a închis tabela în minutul 85, tot dintr-un penalty, care a fost obținut de căpitanul Darius Olaru.
Pentru echipă urmează o vacanță binemeritată, urmând ca pe 8 ianuarie să înceapă pregătirea restului sezonului, într-un cantonament programat în Turcia, la Belek.
Clubul nostru le mulțumește suporterilor care au făcut deplasarea la Iași în număr mare și i-au încurajat frenetic pe jucători, așa cum au făcut-o pe tot parcursul anului 2023
!”, consemnează clubul pe pagina sa oficială de Facebook.

Statistica InStat

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

Notă. Din motive tehnice o perioada nu am putut edita articole.

⚽️?Meciul de fotbal Politehnica Iași – FC Steaua va avea loc marți, 19 decembrie 2023, în etapa a 21-a din Superliga României, pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași, de la ora 20:30.

?⚪️Poli Iași trece printr-o perioadă bună, pentru că în ultimele 9 etape susținute în sezonul regular au pierdut un singur meci, 2-3 pe teren propriu cu campioana Farul.

În etapa precedentă, echipa antrenată de Leo Grozavu a fost condusă cu scorul de 2-0 în Bănie de CSU Craiova, însă a avut puterea să revină miraculos și să egaleze, datorită dublei lui Alin Roman. Poli a avut în acest sezon 6 meciuri fără gol primit, 3 acasă şi 3 în deplasare. Gruparea din Copou este pe locul 13 în clasament, cu 23 de puncte, la 6 puncte de Play-off, însă obiectivul este de a se salva de la retrogradare.

??FC Steaua este lider detașat în Superligă, la 8 puncte distanță față de CFR și CSU Craiova. Totodată, vicecampioana are cel mai bun atac din Liga 1 cu 35 de goluri marcate în 20 de etape, dar și cea mai bună defensivă cu numai 19 goluri primite. În ultimul meci disputat în acest an acasă, roș-albaștrii au învins-o cu scorul de 3-0 pe FC Hermannstadt, prin golurile marcate de Darius Olaru (22, 45) şi Florinel Coman (57).

Poli Iași este o echipă incomodă. În tur, FC Steaua a învins la limită, scor 2-1, pe Arena Națională, dar roș-albaștrii speră să încheie anul 2023 cu o victorie în Copou.