SuperLiga #19: CFR Cluj 1-1 FC Steaua! Eurogolul lui Coman anulat eronat de Colțescu & Găman

Un meci bun al roș-albaștrilor cu un rezultat viciat de arbitraj.

FCSB a plecat de pe terenul celor de la Fotbal Club CFR 1907 CLUJ doar cu un rezultat de egalitate, scor 1-1 și rămâne lider detașat, cu cinci puncte mai mult decât clujenii.

Deși Tachtsidis a deschis scorul în minutul 7, roș-albaștrii au revenit repede în joc și au impus ritmul. Astfel, pe fondul jocului foarte bun, Darius Olaru a egalat în minutul 26, cu un șut superb, în urma unei acțiuni la care a fost servit excelent de Florinel Coman. Același Coman a dus-o pe FCSB în avantaj în minutul 51, însă arbitrul Sebastian Colțescu a anulat, în mod eronat, reușita acestuia, în urma consultării VAR, pentru un presupus fault al lui Valentin Crețu asupra lui Otele.

Pentru roș-albaștri urmează partida de sâmbăta viitoare, de pe teren propriu, împotriva celor de la FC Hermannstadt.

Clubul nostru le mulțumește suporterilor din Peluza Nord Steaua Oficial, care i-au sprijinit extraordinar pe jucătorii noștri în Gruia!” – pagina de Facebook a clubului.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!❤️?

⚽️?Meciul de fotbal CFR Cluj – FC Steaua va avea loc duminică, 10 decembrie 2023, în etapa a 19-a din Superligă, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj, de la ora 20:00.

?⚪️CFR Cluj este fără victorie în ultimele 4 etape, în care a remizat 3-3 în deplasare cu Politehnica Iași și 0-0 acasă cu FC UTA Arad și a pierdut 0-1 în deplasare cu FC Hermannstadt și 0-1 în deplasare cu Universitatea Craiova. Totuși, joi, CFR s-a calificat în sferturile Cupei României după o remiză albă în Giulești, eliminând Rapidul din competiție.

După 18 etape în Superligă, echipa antrenată de Andrea Mandorlini este pe locul 3 în clasament, cu 32 de puncte, la egalitate cu CSU Craiova. În ultimele 7 runde din Superligă clujenii au câștigat un singur meci, 3-1 în Gruia cu Farul.

??FC Steaua traversează o zonă intunecată ca joc și rezultate. Vicecampioana a pierdut două meciuri consecutive, 0-2 la CFU 1948 Craiova în Cupă și 0-2 acasă cu Oțelul Galați în Superligă, după ce cu 2 runde înainte a câștigat la limită, 2-1 cu FCU 1948 Craiova și 1-0 cu Dinamo.

După 18 runde susținute în Liga 1, FC Steaua ocupă primul loc în clasament, cu 37 de puncte, având 5 puncte avans față de CSU Craiova și CFR Cluj.

Roş-albaștrii au cele mai multe victorii din Superligă, 11 în 18 etape și sunt neînvinși în ultimele 6 deplasări, în care au avut 2 remize și 4 victorii. Totuși, inaintea derby-ului cu CFR Cluj, steliștii sunt cu moralul la pământ. Jocul echipei nu prea se mai leagă, iar ultimele rezultate sunt mult sub așteptările fanilor.