SuperLiga #16: FC Steaua 2-1 FCU Craiova! Trei puncte prețioase

Un meci ce părea ușor în minutul 13, când steliștii conduceau cu 2-0, s-a complicat după eliminarea lui Crețu din minutul 57. O victorie de moral și de 3 puncte prețioase în clasament care o distanțează pe lidera Ligii 1, FC Steaua, la 3 lungimi de CFR Cluj.

FCSB a obținut prima victorie pe teren propriu după o pauză de două luni, scor 2-1, împotriva celor de la Fotbal Club Universitatea 1948, într-o partidă contând pentru prima etapă a sezonului regulat.
Florinel Coman (minutul 9) și Darius Olaru (minutul 12 – penalty) au marcat pentru roș-albaștri, în timp ce Vladislav Blănuță (minutul 65) a redus din diferență după o lovitură liberă. În altă ordine de idei, Valentin Crețu a fost eliminat în minutul 57, pentru o intrare întârziată la Bahassa.

Grație acestui succes, FCSB rămâne lider, cu trei puncte peste CFR Cluj și o va întâlni, în etapa viitoare, pe Dinamo, într-un Derby programat pe Arena Națională. Până atunci, jucătorii lui Elias Charalambous au primit câteva zile libere, în condițiile în care sunt programate jocurile echipelor naționale.

Marcatorii golurilor de duminică seară au fost convocați de selecționerul Edward Iordănescu pentru meciurile din preliminariile EURO 2024, cu Israel și Elveția, în timp ce Alexandru Pantea și Octavian Popescu, suspendați la partida cu FC Universitatea 1948, fac parte din lotul lui Daniel Pancu pentru meciurile cu Albania și Elveția, din preliminarii EURO U21 din 2025. Andrei Pandele și Eduard Radaslavescu vor juca în echipa României U20, care va întâlni vineri Germania, în Elite League U20, în timp ce George Gogescu a fost convocat pentru Turneul Internațional de la Marbella, unde România U19 va juca împotriva Angliei, Mexicului și Japoniei. De asemenea, clubul nostru va avea reprezentanți și la turneul de calificare pentru EURO U17 din 2024, unde România va întâlni Norvegia, Franța și Estonia: David Popa, Matyas Laszlo și Mihai Toma. În plus, Risto Radunovic va reprezenta Muntenegru în preliminariile EURO 2024, unde va juca împotriva Lituaniei și Ungariei.

Clubul nostru le mulțumește celor aproape 10.000 de suporteri prezenți pe Arena Națională și îi așteaptă în număr mare la Derby, care o va avea pe Dinamo în postura de gazdă!:, scrie clubul pe pagina de Facebook.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

AVANCRONICA

Meciul FC Steaua– FCU 1948 Craiova este programat duminică, 12 noiembrie 2023, de la ora 21:00, pe stadionul Arena Națională. TPBI a dispus prelungirea programului de circulație pentru cinci linii de transport în comun, în scopul de a asigura preluarea spectatorilor.

FCU 1948 Craiova a trecut cu bine peste derby-ul cu CSU Craiova, reușind un 1-1 pe Ion Oblemenco. Echipa antrenată de italianul Giovanni Costantino nu a mai bifat o victorie în Superliga de pe 15 septembrie, când se impunea la București cu Dinamo cu scorul de 1-0. Oltenii au 6 etape la rând fără niciun succes, înregistrând 3 remize și 3 înfrângeri. Echipa patronată de Adrian Mititelu a terminat turul de campionat pe locul 14, cu 15 puncte, la 6 puncte de play-off.

FC Steaua a avut cel mai bun start de sezon din ultimii ani în campionat, dar s-a stins treptat și finalul turului sezonului regulat a fost unul de coșmar. Roș-albaștrii au remizat cu U Cluj, Voluntari și Petrolul și au pierdut acasă cu Rapid, rezultate care au generat o mare nemulțumire, iar Gigi Becali a anunțat schimbări masive în echipă, în sensul că anumiți jucători vor fi trecuți pe linie moartă. Totuși, antrenorul steliștilor va avea o serioasă problemă pentru a respecta regula U21, deoarece Pantea și Tavi Popescu sunt suspendați. La meciul cu FCU Craiova de duminică, Charalambous l-ar putea titulariza pe Mihai Toma, un jucător de numai 16 ani, despre care MM Stoica are doar cuvinte de laudă. Mijlocaș central de meserie, Toma a debutat la echipa mare a roș-albaștrilor la meciul din Cupa României cu Oțelul Galați, terminat la egalitate, scor 1-1. Tânărul a ajuns la Academia FCSB în 2020 și este un obișnuit al naționalelor de juniori ale României, el fiind și căpitan la reprezentativei U17.