SuperLiga #15: FC Steaua 1-2 FC Rapid! Roș-albaștrii rămân lideri la finalul turului în sezonul regular

40.563 de spectatori prezenți pe Arena Națională, acolo unde spectacolul a fost pe măsură atât în tribune, cât și pe gazon. Astfel, meciul FC Steaua – Rapid devine lider în topul asistențelor din acest sezon. Pe locul doi a coborât meciul FC Steaua – CFR Cluj 1-0, din Ghencea, la care au asistat 28.519 spectatori.

Coregrafie stelistă prezentată la meciul de fotbal dintre FC Steaua si Rapid, desfășurat pe Arena Națională, duminică 5 noiembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES.

Echipele de start
FC Steaua: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ovidiu Popescu, Șut, Olaru – Băluță, Compagno, Coman. Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Octavian Popescu, Miculescu, Lixandru, Ganea, Rotariu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous
FC Rapid: Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Albu, Papeau – Bambgboye, Borja Valle, Ioniță. Rezerve: Drăghia, Grigore, Onea, Cristea, Kait, Cîrjan, Pănoiu, El Sawy, Stan
Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Steaua a pus stăpânire pe joc încă din startul partidei, dar cei care au marcat pe un contraatac au fost cei de la Rapid. În minutul 39, o minge trimisă greșit de roș-albaștri i-a dat șansa lui Jayson Papeau să ia o acțiune pe cont propriu și să o finalizeze. Contrar cursului jocului și pe fondul ratărilor steliste, giuleștenii și-au dublat avantajul în prelungirile primei reprize în urma unui corner. Steliștii au fost mai periculoși și în repriza secundă, iar Joyskim Dawa a redus din diferență în minutul 66, tot în urma unui corner. Adrian Șut a marcat și el în minutul 87, dar golul a fost anulat de VAR pentru un ofsaid anterior la Rotariu. Din păcate, cele 6 intervenții salvatoare ale portarului Moldovan și lipsa de luciditate și de precizie în fața porții a steliștilor au dus la pierderea nemeritată a partidei.

Din fericire, CFR a luat bătaie la Sibiu și Steaua din Liga 1 termină turul sezonului regular în fotoliu de lider al Superligii.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

Derby-ul dintre FC Steaua și FC Rapid este programat duminică, 5 noiembrie, pe Arena Națională, de la ora 20:30, în runda cu numărul 15 din SuperLigă. CCA l-a desemnat pe Sebastian Colțescu pentru a conduce duelul de la finalul săptămânii. În urmă cu un an, centralul din Craiova a mai condus un meci dintre cele două echipe, încheiat cu scorul de 3-1 pentru roș-albaștri.

Se anunță o partidă care va bate recordurile de audiență din ultimii ani. Gheorghe Mustață, liderul Peluzei Nord steliste, a anunțat că s-au vândut peste 30.000 de bilete cu o săptămână înaintea Derby-ului cu Rapid. În acest număr nu sunt incluse cele 2.600 de tichetele primite de fanii rapidiști. Mustață speră ca FC Steaua să doboare recordul de audiență de la succesul cu CFR Cluj, când în tribune au fost 42.439 spectatori.

Rapid București a învins-o în ultima etapă cu 2-0 acasă pe CSU Craiova, după ce cu o rundă înainte a remizat în deplasare, 2-2 cu UTA. După 14 etape disputate, echipa antrenată de Cristiano Bergodi ocupă poziția a 3-a în clasament, cu 26 puncte, la 5 puncte de liderul FC Steaua, cu care va juca duminică seară. Jucătorii au un moral foarte bun, pentru că sunt neînvinși în sezonul regular în ultimele 9 etape și foarte motivați pentru că în cazul unei victorii, giuleștenii vor face 29 de puncte și se vor apropia la 2 puncte de primul loc.

FC Steaua a terminat la egalitate în ultima etapă, scor 2-2 în deplasare cu Petrolul Ploiești, deși a condus cu 2-0. A fost a doua remiză consecutivă pentru vicecampioană, care venea după un 0-0 acasă pe Arena Națională cu FC Voluntari. Cu o etapă înainte de finalul turului sezonului regular, echipa antrenată de cipriotul Elias Charalambous se află în continuare pe locul întâi în clasament, cu 31 de punct. CFR Cluj s-a apropiat la un singur punct, profitând de faptul că în ultimele 4 etape roș-albaștrii au bifat 3 remize cu echipe de bătut.

MM Stoica a anunțat că s-au recuperat Vlad Chiricheș și Florinel Coman, ultimul s-a tratat în Serbia, la vraciul Marijana Kovacevic, după leziunea fibrilară suferită în meciul cu FC Voluntari.