SuperLiga #14: FC Petrolul 2-2 FC Steaua! Incredibil, dar adevărat!

FC Steaua pierde două puncte prețioase, în ultimele secunde, din cauza unui penalti discutabil, dar și a altui joc în care din nou a risipit cu nonșalanță ocaziile de gol. În loc să fie 3-0 sau 4-0 pentru roș-albaștri, meciul s-a încheiat cu un incredibil 2-2, după ce steliștii au condus cu 2-0.

Roș-albaștrii au scăpat printre degete o victorie ce se anunța facilă pe terenul celor de la FC Petrolul Ploiesti, terminând la egalitate, scor 2-2.
FCSB a deschis scorul repede, în minutul 2, prin Damjan Djokovic și a impus ritmul în partida de la Ploiești, împotriva unei echipe care părea amorțită de golul încasat rapid. Deși au avut multe ocazii de a se desprinde în prima parte, jucătorii lui Elias Charalambous nu au punctat până la pauză, reușind acest lucru în debutul celei de-a doua părți, când Alexandru Băluță și-a trecut în cont primul gol în tricoul roș-albastru (49). Gazdele au redus din diferență în minutul 70, prin Jair, care a transformat o lovitură liberă obținută ușor, iar golul egalizator a venit în prelungiri (90+7), dintr-un penalty transformat de Gheorghe Grozav.
Astfel, roș-albaștrii au pierdut încă două puncte prețioase în lupta pentru primul loc, pe care îl vor păstra indiferent de rezultatul dintre CFR Cluj și Farul Constanța. Pentru echipa noastră urmează deplasarea de marți, de la Galați, din a doua etapă a grupelor Cupei României Betano, iar duminică seară vor primi vizita celor de la Rapid, într-o partidă contând pentru ultima etapă a turului de campionat.
Clubul nostru le mulțumește celor din Peluza Nord Steaua Oficial, care au fost la înălțime și la Ploiești
.”, scrie clubul stelist pe pagina oficială de Facebook.

Galeria stelistă cu torte și fumigene la meciul de fotbal dintre Petrolul și FC Steaua, din cadrul Superligii Superbet, desfășurat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, sâmbătă 28 octombrie 2023. © FOTO: Răzvan Păsărică/SPORT PICTURES.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

Partida Petrolul – FC Steaua se dispută sâmbătă, 28 octombrie 2023, în etapa a 14-a din Superliga, pe stadionul Ilie Oană din Ploiești, de la ora 20:30.

Petrolul se află pe locul 5 în clasament, cu 19 puncte acumulate după 13 etape disputate. Prahovenii au dat lovitura în ultima rundă, învingând în Bănie pe CSU Craiova cu 3-1. Echipa antrenată de Florin Pârvu venea după 3 remize albe cu Hermannstadt, Poli Iași și UTA. În ultimele 10 etape, lupii galbeni au pierdut doar un singur meci, în deplasare cu CFR Cluj, scor 0-1, în rest au avut 4 victorii și 5 remize.

FC Steaua nu a reușit decât o remiză, 0-0, pe Arena Națională cu FC Voluntari în primul meci din acest sezon regular în care roș- albaștrii nu au marcat. Steliștii au 7 etape consecutive fără fără înfrângere, în care au înregistrat 4 victorii și 3 rezultate de egalitate. După 13 etape, echipa antrenată de cipriotul Elias Charalambous este lider în Superligă cu 30 de puncte, fiind urmată la 3 puncte de CFR Cluj, care nici ea nu a reușit să câștige acasă cu Oțelul Galați.

Sezonul trecut, vicecampioana a câștigat la Ploiești cu scorul de 2-0, în urma reușitelor lui Dawa și Coman, în timp ce la București, FC Steaua s-a impus, scor 4-1, prin goluri înscrise de Șut, Edjouma și dubla lui Compagno. Antrenorul roș-albaștrilor a anunțat la conferința de presă că sâmbătă, la meciul de pe Ilie Oană, nu se va putea baza pe Florinel Coman (accidentat) și Ovidiu Popescu (suspendat).