SuperLiga #13: FC Steaua 0-0 FC Voluntari! Furați de arbitrii și de șansă

Furați, din nou, de arbitri și de șansă, pentru că mingea a refuzat să intre în poarta ilfovenilor, roș-albaștrii au ratat și ocazia de a lua toate punctele puse-n joc. În etapa în care VAR-ul scoate incorect mingea din poarta Rapidului salvându-l de la un eșec cu UTA, arbitrii refuză din nou Stelei din Liga 1 o lovitură de la 11 metri clară (de fapt au fost două), al treilea penalti neacordat vicecampionilor în trei etape!

Dincolo de dominarea steliștilor, evidentă la toate capitolele, jocul echipei a scârțâit pe alocuri din cauza ”experimentelor becaliene” cu Lixandru mijlocaș (Ovidiu Popescu și Djokovic pe bancă) și Rotariu titular în banda dreaptă la numai câteva zile de la sosirea în curtea Stelei. Și în aceste condiții, doar bara și portarul celor de la FC Voluntari au ținut tabela neschimbată. Rând pe rând s-au întrecut în mari ratări Coman, Compagno, Șut, Miculescu și Băluță.

FCSB a obținut doar un rezultat de egalitate, scor 0-0, la revenirea pe Arena Națională, împotriva celor de la FC Voluntari. Echipa ilfoveană s-a dovedit din nou a fi o nucă tare pentru roș-albaștri, care au pierdut, astfel, două puncte importante în lupta pentru șefia campionatului.
Pe fondul unei partide echilibrate, roș-albaștrii au avut, însă, câte o ocazie uriașă în fiecare repriză. În prima parte, Andrea Compagno a irosit șansa de a deschide scorul, în timp ce Alexandru Băluță a trimis în bară în prelungirile partidei. La toate acestea s-a adăugat și un henț în careu al lui Paz în minutul 88, nesancționat de brigada de arbitri.
În altă ordine de idei, acest meci a reprezentat și debutul lui Dorin Rotariu în tricoul roș-albastru, atacantul în vârstă de 28 de ani evoluând în primele 45 de minute.
Pentru roș-albaștri urmează deplasarea de sâmbătă, de la Ploiești, împotriva celor de la FC Petrolul Ploiesti.
Clubul nostru le mulțumește celor peste 11.000 de suporteri prezenți pe Arena Națională și îi așteaptă în număr mare și la următoarele partide!
”, scrie clubul pe pagina officială de Facebook.

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!

Meciul dintre FC Steaua și FC Voluntari, din a 13-a etapă a SuperLigii, este programat duminică, 22 octombrie 2023, pe Arena Națională, de la ora 21:00. Partida se va transmite în direct la Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.

FC Voluntari ocupă locul 12, cu 12 puncte și se află mai aproape de zona de retrogradare decât de locurile de Play-off. În runda anterioară ilfovenii au jucat pe teren propriu cu CSU Craiova și au avut un joc tactic bun. Oltenii nu prea și-au creat ocazii și partida s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Tot cu o remiză albă s-a terminat și duelul de la Arad cu UTA, însă ilfovenii au bifat și o înfrângere pe teren propriu cu 1-2 contra nou promovatei Poli Iași.

FC Steaua este liderul la zi din Superligă cu 29 de puncte strânse în primele 12 etape. Cel mai recent meci al roș-albaștrilor a fost la FC Botoșani, unde vicecampioana a izbutit să bifeze cele trei puncte cu scorul de 1-0 prin golul lui Lixandru. Ultimul joc al Stelei pe Arena Națională s-a terminat doar cu o remiză. Roș-albaștrii au condus-o pe U Cluj cu 1-0 și 2-1, dar în cele din urmă duelul s-a încheiat 2-2.

Cel mai recent meci direct dintre FC Steaua și FC Voluntari s-a jucat pe 12 februarie, în sezonul regulat al stagiunii trecute. Atunci steliștii s-au impus în deplasare cu 2-1 grație golurilor semnate de Edjouma. În schimb, partida de pe Arena Națională, din tur, s-a terminat la egalitate, 1-1. Miculescu, respectiv Nemec marcau în acea confruntare.

Pentru meciul de duminică cu FC Voluntari, Elias Charalambous va face unele modificări în primul 11 față de etapa precedentă. Revin la echipă Risto Radunovic (suspendat cu FC Botoșani) și Adrian Șut (menajat în ultima partidă), iar noul sosit, Dorin Rotariu, a fost anunțat deja ca titular de Gigi Becali. Săptămâna trecută, FC Steaua a oficializat transferul lui Rotariu, venit liber de contract după ce s-a despărțit în vară de Ludogorets. Atacantul de 28 ani a semnat cu roș-albaștrii până la finalul sezonului cu opțiunea de se a prelungi înțelegerea pentru încă doi ani.