SuperLiga #10: Sepsi OSK 2-5 FC Steaua! Un fleac, i-am ciuruit!

Gurile de foc steliste au ciuruit din toate pozițiile „reduta” Ligii 1. Roș-albaștrii au administrat celei mai bune defensive din Superligă, într-un singur meci, mai multe goluri (5) decât a încasat Sepsi până acum în cele 7 meciuri jucate în sezonul regular (cumulat 4 goluri).

Echipa de start

Cam atât a fost roș-albaștrii peste covăsneni în meciul dintre Sepsi OSK si FC Steaua disputat pe arena din Sfântu Gheorghe, duminică, 24 septembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

FCSB a câștigat fără drept de apel pe terenul celor de la Sepsi OSK, scor 5-2, într-o partidă contând pentru etapa a zecea a Superligii și a ajuns la un total de 25 de puncte.
Adrian Șut a deschis scorul în minutul 6, cu un șut de la distanță, în timp ce căpitanul Darius Olaru a majorat diferența după numai cinci minute, cu un gol de generic. Gazdele au redus din hadicap în minutul 51, prin Safranko, însă Florinel Coman a anulat bucuria covăsnenilor în minutul 57, după ce a fost servit excelent de Darius Olaru. Partida a redevenit interesantă în minutul 60, când Alimi a marcat pentru gazde, însă a venit rândul lui Octavian Popescu să strălucească și să înscrie un gol superb pentru 4-2 (69). Damjan Djokovic a încheiat socotelile în minutul 75, când a transformat fără emoții o lovitură de pedeapsă obținută de Alexandru Băluță.
Pentru roș-albaștri urmează deplasarea de miercuri, de la Oradea, din Cupa României Betano, unde vor da piept cu FC Bihor.
Clubul nostru le mulțumește suporterilor prezenți la Sfântu Gheorghe și, în mod special, celor din Peluza Nord Steaua Oficial, care au creat o atmosferă extraordinară!
”, scrie pe pagina oficială de facebook a clubului stelist (facebook.com/FCSBOfficial).

Fotbaliștii steliști salută galeria roș-albastră după manita administrată celor de la Sepsi OSK. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Rezumatul meciului

FORZA STEAUA!?❤️?

Revenim…

⚽️?Meciul Sepsi OSK – FC Steaua se joacă duminică, 24.09.2023, de la ora 21:00 pe OSK Arena din Sfântu Gheorghe. Partida se dispută în cadrul etapei cu numărul 10 a Superligii de fotbal și va fi transmisă în direct la Orange Sport 1, Prima Sport 1 și Digi Sport 1.

?⚪️Sepsi OSK a disputat doar 7 partide în acest sezon de Liga 1, dar cu 3 meciuri mai puțin jucate se află pe locul 7 și este la un pas de Play-off.

Ultimele evoluții din campionat ale elevilor lui Ciobotariu n-au fost tocmai convingătoare. Sepsi a remizat acasă cu Hermannstadt (1-1), ca mai apoi să câștige în prelungiri cu UTA (1-0). În ultima partidă, covăsnenii au pierdut greu în Bănie cu CSU Craiova (1-2), însă speră să scoată cel puțin un punct în duelul de duminică cu vicecampioana. Sepsi mizează pe forța echipei, pe suportul fanilor și pe forma oscilantă a roș-albaștrilor.

??FC Steaua are o perioadă de foc între 17-27 septembrie 2023, cu meciuri jucate din 3 în 3 zile în 4 deplasări consecutive. Expediția fotbalistică a debutat pe 17 septembrie la Ovidiu, 1-0 cu Farul. Apoi, vicecampioana a plecat la Sibiu unde joi, 21 septembrie, a întâlnit-o pe Hermannstadt, scor 2-2, în meciul restant al etapei a 5-a din Superligă.

De la Sibiu, Steaua din Liga 1 a plecat direct spre Sfântu Gheorghe, unde duminică va juca cu Sepsi OSK. Periplul fotbalistic al steliștilor prin țară se va încheia pe 27 septembrie la Oradea pentru primul meci din grupele Cupei României cu FC Bihor.

FC Steaua va juca primul meci pe teren propriu abia pe 2 octombrie 2023, când roș-albaștrii întâlnesc U Cluj pe Arena Națională.

Deși sunt lideri, jocul steliștilor nu a fost atât de bun pe cât o arată rezultatele. Cu CFR s-au impus cu un gol din penalty. Au câștigat greu, cu 2-1, și în fața celor de la Poli Iași. Apoi au fost învinși la Arad de UTA cu 2-1, ca etapa următoare să câștige acasă cu CSU Craiova (3-0), dar oltenii au prins o zi foarte proastă. Duelul cu Farul, de la Ovidiu, a fost câștigat de steliști dintr-un penalty controversat. În ultimul meci de la Sibiu, vicecampionii au remizat cu Hermannstadt (2-2) într-un joc presărat cu mari greșeli în defensiva roș-albaștrilor.

Pe lângă cele 2 puncte, Steaua l-a pierdut la Sibiu și pe Joyskim Dawa. Camerunezul a văzut direct cartonașul roșu și este suspendat două etape. Pe lângă Dawa, va lipsi și Vlad Chiricheș, în continuare indisponibil. În acest caz, Charalambous mai are la dispoziție doar doi fundași centrali de meserie, Syiabonga Ngezana și Denis Haruț, ceea ce va face și mai dificilă misiunea roș-albaștrilor în disputa cu Sepsi.