Supercupa Românie: CFR – FC Steaua 0-0 (4-1 dp). Clujeni iau cupa la 11 metri

CFR Cluj luat Supercupa României după executarea loviturilor de departajare de la 11 metri. La finalul jocului (90+3 minute) scorul a fost de 0-0.

„FCSB a ratat șansa de a-și trece în palmares o nouă Supercupă a României, după ce a pierdut, la loviturile de departajare (4-1), meciul cu CFR Cluj, încheiat 0-0 după 90 de minute.

În condițiile în care lotul roș-albaștrilor este subțiat din cauza accidentărilor din ultima vreme, Anton Petrea a ales să folosească două formule distincte de joc în cele două reprize. Astfel, acesta i-a înlocuit la pauză pe Tănase, Moruțan, Oaidă, Vînă și Octavian Popescu cu Șut, Perianu, Radunovic, Crețu și Istrate. Chiar și în aceste condiții, FCSB le-a ținut piept celor de la CFR și au împins meciul spre loviturile de departajare, unde Radunovic a înscris, însă Perianu și Șut au ratat șansa de a-l învinge pe portarul ardelenilor.

În altă ordine de idei, Andrei Vlad a fost declarat ”Jucătorul Meciului”, acesta având câteva intervenții foarte bune pe parcursul celor 90 de minute.

Pentru FCSB urmează primul meci din play-off, de duminică seară, când o vor întâlni pe FC Botoșani, la Giurgiu.”, scrie www.fcsb.ro.

CFR CLUJ – FCSB 0-0 (4-1 după loviturile de departajare)

CFR Cluj: Arlauskis – Manea (Păun ’72), Ben Youssef, Burcă, Camora – Deac, Soares (Sigurjonsson ’83), Hoban – Gîdea (Rondon ‘8), Debeljuh (Chipciu ’72), Costache (Ciobotariu ’72).

Antrenor: Edward Iordănescu

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Haruț, Nedelcu, Panțîru – Simion, Moruțan (Șut ’46), Tănase (Istrate ’46) – Vînă (Radunovic ’46), Oaidă (Crețu ’46), Oct. Popescu (Perianu ’46).

Antrenor: Anton Petrea.

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Mihai Marica – Iulian Dima

Cartonașe galbene: Debeljuh 30, Deac 50/ Radunovic 51, Nedelcu 84

?⚽️???Câștigătoarea campionatului din ediția trecută, CFR Cluj, respectiv a Cupei României, FC Steaua, își vor disputa Supercupa României 2019-2020, joi, pe stadionul Ilie Oană din Ploiești, de la ora 19:00.

Supercupa României ???
??Steaua din Liga 1 a disputat 10 Supercupe și și-a adjudecat 6️⃣?
?⚪CFR Cluj a jucat tot de 6 ori cu acest trofeu pe masă, dar câștigat numai 3️⃣?.

În mod normal, Supercupa României ar fi trebuit să se dispute înaintea startului de campionat, însă condițiile speciale din ultimul an, influențat de pandemie, au dus la mutarea duelului în primăvară.

Comisia Centrală a Arbitrilor a decis să-i încredințeze meciul lui Radu Petrescu. „Centralul” din București a condus în Liga 1 27 de jocuri ale celor de la FC Steaua: 13 victorii, 9 remize și 5 înfrângeri. Iar în actualul sezon a prins doar un meci al echipei lui Toni Petrea, FC Steaua – Dinamo 3-2. În schimb, CFR Cluj are 22 jocuri cu Petrescu la centru, 11 victorii, 6 remize și 5 înfrângeri. În acest sezon, Petrescu a fost delegat la 4 meciuri ale CFR-ului: Astra – CFR Cluj 0-2, CFR Cluj – CSU Craiova 0-0, Chindia – CFR Cluj 0-1, dar și Gaz Metan – CFR Cluj 0-1.

CFR Cluj a început războiul psihologic prin a solicita control antidoping la disputa cu Steaua, din Supercupa României. FCSB va fi la al 3-lea control antidoping în anul calendaristic 2021, după cel din „optimea” de Cupă pierdută cu Dinamo și cel din remiza albă cu CSU Craiova.

Cele două rivale sunt la prima dispută directă pentru Supercupa României.