Steaua- Viitorul 1-0! Chinuită, dar a treia victorie consecutivă în 7 zile!

de | august 30, 2015

FC Steaua a obținut prima victorie pe teren propriu, Național Arena,  în mandatul lui Mirel Rădoi, învingând la limită cu 1-0 pe revelația acestui sezon,  FC Viitorul. În fața a 5.000 de spectatori, antrenorii celor două cluburi au trimis în teren următoarele formații:

• FC Steaua: Niță – Râpă, Varela, Toşca, Guilherme – Filip (Breeveld 62), Sulley – Popa, Stanciu (Tade 53), Enceanu (Carp 74) – Chipciu.
    Rezerve: Cojocaru – Papp, Tudorie, Târnovan.
  • FC Viitorul: Râmniceanu – Ciupe (Nicoliţă 68), Hodorogea, Mitrea, Cr. Ganea – I. Filip, Nedelcu (R. Marin 75), Vl. Achim – Ianis Hagi, Fl. Tănase (Chiţu 59), Aganovic.
    Rezerve: Albuţ – Boli, Casap, Gavra

Încă de la debut, campioana României a avut un control asupra jocului și a încercat să domine la nivel fizic. Duelul tare dintre Chipciu și Ianis Hagi, din minutul 18, a fost elocvent.

Minutul 20 a adus desprinderea Stelei prin execuția individuală de excepție a lui Nicușor Stanciu. „Decarul” a trimis mingea perfect, în vinclu și sub bara lui Râmniceanu, și a deschis scorul cu un trasor  de la 28 de metri.

În minutul 34, Chipciu a recuperat un balon în careul celor de la Viitorul, după o mare gafă a fundașilor lui Hagi, dar atacantul Stelei nu a știut ce să facă cu mingea și a fost deposedat. După 10 minute, Stanciu a executat un corner de pe stânga, dar Varela a reluat peste poartă din fața lui Râmniceanu, care a ieșit să boxeze. Arbitrul a lăsat faza să continue, deși Varela a fost lovit de portar în încercarea de a respinge balonul. Steliștii au reclamat penalti. În opinia mea, a fost, contactul fiind aproape simultan cu lovirea balonului cu capul de către Varela, fapt ce l-a împiedicat pe stelist să dirijeze mingea pe spațiul porții.

Stanciu s-a aflat în fața golului doi în finalul primei reprize, când a scăpat singur cu goalkeeper-ul celor de la Viitorul. Lucian Filip a dat o pasă lungă de aproximativ 30 de metri până la Adi Popa, care a preluat cu spatele la poartă, apoi i-a pasat ușor în spate lui Chipciu. ”Șeptarul” l-a văzut liber pe Stanciu, în careu, dar ”decarul” roș-albaștrilor, după ce l-a executat pe Râmniceanu de la 28 metri, nu l-a mai putut învinge și din 6 metri.

După pauză, jucătorii de la Viitorul au părut mai siguri pe ei, dar meciul a rămas echilibrat, cu două echipe scurte care s-au anihilat reciproc pe ultimii 30 de metri. Steaua a trecut pe „economic”, a mai cedat din posesie si a incercat să conserve rezultatul pe tabelă, însă și-a creat și ocazii de a închide conturile fără emoții.

• Min 62 – Chipciu a reluat repede din aut lateral, Tade a preluat cam lung cu capul, dar apoi l-a depășit în viteză pe Nedelcu, a recuperat balonul, aproape de linia de corner, i-a pasat la 11 metri lui Chipciu, iar acesta din urmă, după o preluare cam lungă, a încercat un voleu în forță sub bară, dar a trimis peste … în peluze.
  • Min 79 – Râpă, lipit de linia de aut, lateral dreapta, i-a dat o pasă la întâlnire „de manual” lui Tade, care a intrat în careu, dar și-a prelungit prea mult balonul și nu a mai avut timp să tragă, iar Râmniceanu a plonjat și a reținut din bocancul francezului.
  • Min 88  – Adi Popa a executat o lovitură liberă, Tade a șters mingea cu capul, aceasta l-a lovit în piept pe Varela care a deviat-o spre gol, însă Râmniceanu a prins-o, în doi timpi, pe linia porții. Faza a continuat, steliștii au recuperat balonul printr-un aut lateral, mingea a ajuns la Chipciu, care a șutat în forță de la 12 metri, dar Mitrea a plonjat ca un kamikaze și a blocat balonul cu propriul corp.

Hagi, patronul, directorul tehnic și antrenorul Viitorului a fost trimis în tribună în minutul 67, după ce a reclamat un penalti, inexistent, fiind o simulare evidentă. Echipa lui Hagi a cerut un nou penalti în minutul 76, după  ce o minge a sărit din gazon, de aproape, pe mâna lui Varela cu care își bara adversarul. Brațul era întins spre adversar înainte ca mingea să ricoșeze spre el, nu l-a întins după aceea. Las specialiștii să se pronunțe și dau credit arbitrului.

• Sondaj Digi Sport

De semnalat un fapt rar întâlnit pe stadioane. Prima schimbare a fost cea de arbitri. În minutul 11, Cătălin Popa s-a accidentat și nu a mai putut continua la centru. El a fost înlocuit de rezerva Iulian Călin, care a condus rezonabil partida.

Concluzie

La numai trei zile după meciul  cu Rosenborg și după un „maraton” cu 2 deplasari grele in 3 zile, la Craiova pe un „ogor” și apoi la 3196 km de București pe „orezăria” din Trondheim, Steaua a avut câteva ocazii mari să se impună clar și în fata Viitorului, dar în final scorul a rămas 1-0. Este prima victorie pe teren propriu, cu Mirel Rădoi la timonă, după şapte încercări nereuşite. În seara asta,  campioana a rupt șirul „fără victorie” de pe Arena Națională, obținând-o și pe a 3-a consecutivă în numai șapte zile!!! Felicitări!

Roș-albaștrii trebuie înțeleși că nu făcut și spectacol. Sunt oameni, nu roboți. Puștimea lui Hagi, odihnită și cu moral foarte bun, nu a zburdat de teren, ci a fost ținută la respect de campioni. Sperăm că pauza competițională și aerisirea programului de jocuri vor da altă față în exprimarea pe teren a echipei lui Mirel Rădoi.

• REMEMBER STEAUA! Acum 10 ani, 28 august 2005, Steaua – Oțelul 4-0. Golurile au fost marcate de Paraschiv, Dică, Iacob și Oprița. Rădoi și Dică, artizanii de atunci, antrenorii de azi.

XRay

2 comentarii la „Steaua- Viitorul 1-0! Chinuită, dar a treia victorie consecutivă în 7 zile!

1. xray Autor articol
    Declaratii dupa meci (Digisport, Dolcesport)

Adi Popa:Ne pare rău că suporterii nu au apreciat sacrificiul pe care noi l-am făcut pe teren. Când echipa a trecut prin momente grele, au ales să ne huiduie, în loc să ne susțină. Nu este normal, nu aceasta este Steaua, dar noi nu avem ce face. Vom câștiga și împotriva lor și împotriva tuturor campionatul la sfârșit”.

Stanciu: “Aveam nevoie de cele trei puncte, ca să ne apropiem de locurile fruntașe. A fost foarte greu, veneam după două deplasări grele, la Craiova, în Norvegia. Am jucat pe două terenuri foarte proaste și astăzi s-a simțit oboseala. Victoria era foarte importantă, pentru că n-am reușit până acum să câștigăm acasă. Era important să rămânem acolo sus la o distanță mică de Astra.

Fanii exagerează. Ei nu văd cât de mult munceşte Alex pe teren. Şi astăzi a fost unul dintre cei mai buni. El e unul dintre liderii echipei şi joacă bine meci de meci

Dica:Ne aşteptam la un meci foarte greu, cu o echipă foarte bună a campionatului nostru. A fost echilibrat. În prima repriză am reuşit să stăm cu linia de fund mai sus, iar în partea secundă am cedat deliberat puţin teren, după ce jucătorii ne-au zis că se simt obosiţi. În a doua repriză Viitorul a avut o posesie mai bună, dar nu au avut ocazii mari.

Chipciu a făcut un meci foarte bun. Tactic şi-a făcut treaba foarte bine, iar pe faza ofensivă a avut câteva oportunităţi de a marcat. Am reusit sa ii surprindem pe cei de la Viitorul prin recuperari la centrul terenului. Stanciu si Filip au fost schimbati pentru ca nu puteau duce fizic 90 de minute.

Iancu fost titular cu Rosenborg, nu a facut o partida buna si s-a renuntat la el. Vedem ce atitudine va avea in continuare, este posibil sa revina la echipa. La fel si in cazul lui Alcenat

Nu ştiu ce vor cei de la armată! Din câte văd eu, ei vor să distrugă o echipă ca Steaua, singura din România care a adus constant puncte din Europa!

Iasmin Latovlevici a dezvăluit ce i-au spus jucătorii Stelei despre Rădoi: „Am vorbit cu baietii de la Steaua, au zis ca este un antrenor extraordinar. Se simt bine cu el.

Eu zic ca noi, in general, ar trebui sa nu fim atat de rai. Daca nu era Gigi Becali, unde era Steaua? El a investit, tot ce a facut Steaua in ultimii ani a fost facut cu investitiile lui

Andrei Prepelita: „Un meci nu prea placut ochiului. Cei de la Steaua s-au inchis bine, au marcat un gol si apoi au preferat sa joace pe contraatac. Viitorul este o echipa buna, care paseaza foarte bine.

Despre eliminarea din cupele europene: „Nu ma asteptam, mai ales dupa prima repriza cu Rosenborg. Acum trebuie sa castige campionatul sa isi revina din punct de vedere moral si la anul sa reuseasca obiectivul de intrare in cupele europene”.