FCSB 3-0 CFR! Steaua dă daună totală

de | martie 20, 2021

?Cine e pe primul loc? Cine e pe primul loc? Steaua e‼ Steaua e‼

?⚽️?FC Steaua a făcut instrucție cu CFR Cluj pe Arena Națională și s-a impus la scor de neprezentare în față celei mai bune defensive din campionat. O spune și tabela și statistica InStat:
▪️FC Steaua – CFR 3 – 0
▪️Posesie: 63% – 37%
▪️Șuturi la poartă: 15 – 2
▪️Șuturi pe poartă: 11 – 0
▪️Întervenții salvatoare portar: 0 – 8

O victorie care consolidează poziția lider în Liga 1 a Stelei, la 3 puncte de CFR și la 7 puncte de CSU Craiova!

Valoarea iese la suprafață ca uleiul din apă. Până și corul de bocitoare de la „Mazeta Sporturilor”  (GSP) a fost obligat să admită, cu mari noduri în gât, forța roș-albaștrilor care au făcut instrucție cu campioana en titre pe Arena Națională.

?Remus Răureanu, ziarist la GSP: „FCSB cu Neubert arată ca armata NATO teleportată într-un război din Evul Mediu, cu drone împotriva unor catapulte rudimentare. Roș-albaștrii aleargă mai mult, mai repede, o domină pe CFR cum nu au dominat-o adversare din cupele europene. Campioana poate să revină în luptă, conform clasamentului. Diferența din seara aceasta sugerează că ea nu va putea…

FCSB a jucat mai bine, mai curat înainte să fie eliminat Arlauskis, așa că ar trebui să aibă o cale liberă de acum. În realitate, datele nu vor fi schimbate cu mult, Chipciu va coborî la mijloc în locul sacrificatului Itu și CFR va continua să se apere în fața «neubertilor» pe care preparatorul german i-a influențat într-un mod clar, ei aleargă ca și cum ar fi dintr-o altă specie‼”

Rezumat video

Cronica clubului: Seară magică pe Arena Națională!

FCSB a obținut o victorie superbă, fără echivoc, împotriva celor de la CFR Cluj, scor 3-0, într-o partidă pe care elevii lui Anton Petrea au dominat-o din primul și până în ultimul minut. Odată cu acest succes, echipa noastră s-a desprins în clasament, având trei puncte în plus față de principala urmăritoare.

Montați de presiunea ultimelor partide directe cu ardelenii, în care au pierdut nemeritat de mai multe ori, roș-albaștrii au impus ritmul jocului și nu le-au permis oaspeților să iasă de multe ori din apărare. După ce Moruțan și Coman au ratat ocazii bune de a înscrie, Octavian Popescu a trimis mingea spre poarta celor de la CFR, obligându-l pe portarul advers să-l faulteze și să vadă cartonașul roșu, în minutul 40. FCSB putea deschide scorul în finalul primei părți, însă arbitrul Ovidiu Hațegan i-a arătat un cartonaș galben lui Olimpiu Moruțan, faultat în careu de Bordeianu, pentru simulare.

Jucătorii noștri s-au dezlănțuit în a doua repriză, iar cel care a dat tonul petrecerii a fost Darius Olaru, care a profitat de eroarea lui Alexandru Chipciu și a deschis scorul în minutul 49. Golgeterul Ligii 1, Florin Tănase, a dus scorul la 2-0 și a atins cota de 18 goluri, în minutul 62. Cel care a așezat bomboana pe tort a fost Olimpiu Moruțan, aflat la al doilea meci consecutiv în care marchează, în minutul 78.

În altă ordine de idei, roș-albaștrii au ținut, înainte de startul partidei, un moment de reculegere în memoria regretatului Anton Netolitzchi, plecat dintre noi miercuri.

Pentru 10 dintre fotbaliștii noștri (Tănase, Coman, Ovidiu Popescu, Andrei Vlad, Denis Haruț, Darius Olaru, Răzvan Oaidă, Olimpiu Moruțan, Octavian Popescu și Risto Radunovic) urmează partidele de la echipele naționale, în timp ce colegii lor au primit câteva zile libere.

FCSB – CFR CLUJ 3-0 (0-0)
Au marcat: Olaru 49, Tănase 62, Moruțan 73

FCSB: Vlad – Creţu (Panţîru ’46), Miron, I. Cristea, Ov. Popescu – O. Moruţan (Vînă ’90+1), Şut, D. Olaru – Fl. Coman, Fl. Tănase (Istrate ’90+1), Oct. Popescu (Oaidă ’84). Antrenor: Anton Petrea

CFR Cluj: Arlauskis – Susic (Manea ’79), Vinicius, Burcă, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Chipciu (Pereira ’79), Carnat (Gîdea ’79), Păun (Sigurjonsson ’53). Antrenor: Edward Iordănescu.

?Cartonaşe galbene: Moruţan ’45+3, Tănase ’81 / Chipciu ’70, Bordeianu ’73. ?Cartonaș roșu: Arlauskis 40

Arbitri: Ovidiu Hațegan – Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe – Iulian Dima

Foto FCSB-CFR 3-0