Astra – Steaua 0-2! En fanfare spre finală! Bawab „baw baw” la Giurgiu

Azi, 13 aprilie, Steaua s-a calificat în finala Cupei Ligii Adeplast, după ce a învins fără drept de apel pe Astra şi în manşa retur, scor 2-0. În tur, campionii s-au impus cu 1-0. Eroul trupei “roş-albastre” a fost Bawab, care a reuşit o “dublă” spectaculoasă. Dubla lui Bawab a calificat-o pe Steaua în finala Cupei Ligii pentru al doilea an la rând.

În fața a 2.000 de spectatori (cu bani) cei doi antrenori, Șumudică și Reghecampf au trimis în teren următoarele echipe:

Parea un meci de vacanţă într-o competiţie oficială pentru că Astra folosește o echipă cu rezerve în returul semifinalelor Cupei Ligii, deşi în tur pierduse doar cu 1-0. Însă Şumudică a folosit și jucători care au evoluat titulari (Geraldo, Teixeira, D. Niculae) sau au multe jocuri  în picioare la Astra (Florea, Ioniță). Și Reghecampf trimite pe teren pe ”cei care nu au avut şansa de a jucat atât de mult în acest sezon”, însă și pe Enache.

Steaua a dominat autoritar, Scarlatache şi Dandea s-au chinuit să facă faţă şi prin faulturi prosteşti de pe urma cărora s-au ales cu galbene. Bawab a deschis scorul în minutul 4, din apropiere, după o pasă a lui Marica. Reghe a fost nevoit să facă prima schimbare în minutul 12, când Muniru s-a accidentat grav în urma unui duel aerian cu Iulian Roşu, fiind înlocuit cu Bourceanu. Ghanezul a părăsit terenul cu fracturi multiple la pometele drept și a fost  transportat la spital în București.

În minutul 22 Enache putea dubla avantajul, însă Gavrilaş s-a opus. Nici Marica nu a fost mai inspirat. Atacantul a reluat în bară o minge respinsă în faţă de portarul gazdelor (’30). Astra şi-a arătat colţii la poarta adversă abia în minutul 36, când Daniel Niculae a reluat cu capul alături. Așa s-a încheiat prima repriză în care Steaua a jucat și s-a jucat cu Astra, dominând la toate capitolele. Mai puțin la cartonașe galbene, faulturi și durități, unde giurgiuvenii au excelat.

Actul secund a fost la fel de animat cu Steaua la timonă. Kharja putea înscrie şi el, dar Gavrilaş nu s-a lăsat păcălit (’49). Cel care a reuşit să marcheze a fost tot Bawab. Iordanianul a bifat “dubla” în minutul 51, cu o lovitură de cap din apropiere, după o pasă perfectă a lui Râpă, singura realizare a celui mai titrat stelist.

Trupa lui Şumudică a primit cadou un penalty, dar Cojocaru  a făcut dreptatea. Ioniţă nu l-a putut învinge de la punctul cu var (’58). Steaua a dus scorul la 3-0, dar golul lui Kharja din pasa lui Gebhart a fost anulat pe motiv de offside corect (’74).

Ultima ocazie a partidei a venit tot din gheata lui Bawab. Gebhart mai dă un assist de efect,  iordanianul, nemarcat, a încercat o scăriţă peste Gavrilaş, dar fundaşii gazdelor au reuşit să îndepărteze pericolul (’90+2).

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat la cele două linii de Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Rezervă a fost Ionuţ Coza.

Cartonaşe galbene: Scarlatache ‘3, Dandea ’28, Alves ’74, Stan ’81 / Papp ’60, Carp ’88

Steaua se califică în finala Cupei Ligii, după 3-0 la general cu Astra, şi aşteaptă returul dintre Dinamo şi Concordia pentru a-şi afla adversarul. În tur, ilfovenii au câştigat cu 3-0 pe teren propriu. Finala Cupei Ligii va avea loc la 17 iulie.

Eroul meciului, Bawab a recunoscut că vorbele lui Becali l-au motivat să arate ceea ce poate: „Sunt fericit pentru goluri şi pentru victorie. Era şansa mea să demonstrez ce pot. Eu trebuie să vorbesc pe teren şi am reuşit să o fac. Nu m-au afectat declaraţiile patronului, m-au motivat. Pe moment, unele vorbe te dor, dar apoi totul trece. Trebuie să fii tare, iar eu am caracter şi trec peste orice. Am trecut şi peste momente mai grele”.

Reghecampf nu s-a arătat foarte mulțumit de prestația lui Bawab, deși iordanianul a reușit ambele goluri ale campioanei României. „Bawab n-a fost lăsat deoparte. Noi facem lotul în funcție de antrenamente. El a intrat azi foarte bine a marcat două goluri. A mai avut două ocazii pe care trebuia să le fructifice. Trebuia să marcheze mai mult. Eram mulțumit de el dacă trata cu seriozitate ocaziile pe care le-a avut. Trebuie să fie mult mai serios”, a spus Reghecampf la Dolcesport.

Video| Goluri și câteva din marile ocazii ale Stelei

Video rezumat: Astra – Steaua 0-2

Concluzie

A fost un test util, în care echipa trimisă în teren a arătat omogenitate, în ciuda faptului că nu au prea jucat în această formulă. A arătat maturitate și siguranță, mai ales în linia mediană. E drept, împotriva unui adversar modest ca evoluție, dar asta și pentru că pressing-ul roș-albaștrilor nu le-a dat nicio șansă.

Felicitări băieților pentru victorie, calificare și joc! Forza Steaua!

XRay

Semifinala Cupei Ligii: Astra – Steaua. Finala mică dinaintea celei mari

Steaua vine la Giurgiu, pe arena Marin Anastasovici, acolo unde deținătoarea trofeului Cupa Ligii va juca miercuri, 13 aprilie 2016, de la ora 18:30, împotriva Astrei, în returul semifinalelor Cupei Ligii. Steaua a câștigat prima manșă de pe „teren propriu” la Pitești, în data de 9 martie, cu scorul de 1-0 prin golul lui Tade. (Steaua – Astra 1-0! Steaua ploii și latul lui Tade)

Arena Marin Anastasovici

Pentru o săptămână Giugiu va fi buricul Ligii, unde în două partide, disputate la înterval de numai 3 zile, se va decide finalista Cupei Ligii și viitoarea campioană a României. Cu greu se poate imagina un alt scenariu mai de „foc” pentru ocupantele primelor două locuri în Play off: Astra, lidera la zi, și ocupanta locului secund, Steaua, campioana României en titre, a ultimelor 3 sezoane de Liga 1 și  deținătoarea trofeului Cupei Ligii.

Sezon 2015-16: Trofeul de campioană a României și Cupa Ligii Adeplast

Săptămâna asta poate fi istorică pentru Astra, în eventualitatea unei victorii în Play off în faţa roş-albaştrilor, care 99,9% i-ar aduce și titlul în vitrină, după Cupa României și Supercupa câștigate în 2014 după două finale jucate tot cu Steaua. Publicul din Giurgiu nu a asimilat încă echipa, deşi în ultimii ani a fost pe locuri de top, a cucerit trofee, din 2013 a jucat de trei consecutiv în Europa League (de 2 ori în play off, 1 în grupe) și într-un sondaj se arată că Astra se bucură de simpatia a 1% din microbişti, astfel că se anticipează că la partida cu Steaua stadionul să fie populat cu foarte mulţi roș-albaștri.

Oficialii Astrei se tem de faptul că vor juca acasă la Giurgiu ca „în deplasare”. Teama liderului este justificată, campioana e foarte iubită la Giurgiu, dovadă bannerele cu urări de „La mulţi ani!” pentru Marius Lăcătuş, apărute pe 5 aprilie în timpul disputei Astra – Pandurii. În consecinţă, Astra a stabilit preţuri prohibitive pentru derby-urile cu Steaua, din Cupa Ligii, respectiv campionat. Cine vrea să asiste din tribune la partida de miercuri va trebui să scoată din buzunar 50 de lei, în timp ce pentru disputa de sâmbătă, 16 aprilie, un tichet costă 100 de lei. Mai mult decât pretul unui abonament pe întreg sezonulul la peluză (90 lei). Asta pe lângă o campanie „promo” pe site-ul oficial,  unde a trecut busc  de la „Steaua București” la „FCSB” pe sistemul ” FCSB nu e Steaua” promovat cu patos chiar de unii suporteri steliști, la unison cu ironiile rivalelor Stelei și ale lui Șumudică.

Sursa: afcastragiurgiu.ro

Prin preţurile foarte mari la tichete se încercă să stopeze venirea în masă a steliştilor. Prosport anunţă că la casele de bilete din Giurgiu, se eliberează tichete de joc doar cu buletinul. Dacă nu faci dovadă că locuieşti în Giurgiu, nu primeşti bilet.

Măsura ar fi venit ca urmare a plângerilor formulate de Şumudică, cel care susține a fost şicanat, înjurat şi lovit cu obiecte aruncate din tribună de fanii dinamovişti la meciul Astra – Dinamo 1-1, din finalul sezonului regulat. O să fiu molestat daca nu iau masuri! O să fiu jignit, o să mi se distragă atenţia. Voi vorbi cu şefii mei să luăm o masură. Să li se dea invitaţii familiilor, celor apropiaţi clubului, nu ştiu. Vreau să se găseasca o soluţie. În Giurgiu e plin de stelişti, vor veni la meci!„. Șumudică s-a plâns și în conferinţa de presă de azi că e tratat pe propriul stadion ca un inamic:„Respectul lor faţă de noi s-a văzut până acum. Am fost de la începutul sezonului pe primul loc şi în tribune veneau 500 de oameni, majoritatea din familiile noastre. La meciurile cu FCSB din acest sezon am fost înjurat şi scuipat de suporteri. Nu mă interesează dacă suporterii o să fie prezenţi pe stadion. Să nu mai vină până la finalul sezonului! Nu aţi văzut ce mi-au făcut fanii şi la partida cu Viitorul? Le-am adus aici West Ham, niciodată nu visau la aşa ceva. Dacă vor să mă scuipe, să dea 100 RON pe bilet”. Bufonul primește exact cu aceași monedă.

Punctul oficial de vedere al Astrei este altul în privinţa legitimării la case. ”Nu există nicio restricţie din partea clubului Astra Giurgiu. Buletinul este solicitat ca urmare a procedurilor specificate în regulament, proceduri stabilite de FRF şi de Jandarmerie. Astfel se controlează vânzarea pentru distribuirea în mod egal a biletelor în toate cele trei tribune ale stadionului”, este reacţia oficială a clubului Astra Giurgiu.

Nu cred în versiunea Prosport, mai ales pe „foamea” din club, dar adevărul cu creșterea prețului este pe principiu „dacă vor să susțină în masă Steaua, atunci să scoată banii”, sperând la încasări mari pentru punga goală. Capacitatea stadionului Marin Anastasovici este de 8,500 de locuri.

Steaua şi Astra se vor întâlni de două ori în această săptămână, miercuri, în returul semifinalei din Cupa Ligii, şi sâmbătă, în Play off.  Roș-albaștrii nu au obținut decât un egal, 1-1,  cu Dinamo și nu-și mai permite niciun pas greșit dacă vrea să câștige al patrulea titlu consecutiv în România. Campioana e la 3 puncte în spatele Astrei și are nevoie de victorie în partida de Play off pentru a trece pe prima poziție a clasamentului. Până atunci se va juca însă și returul din semifinalele Cupei Ligii, în care deținătoarea trofeului își va odihni titularii.

• „Cupa Ligii trece în planul 7, în planul 25. Niciunul dintre jucătorii de bază nu va fi titular, vor fi numai rezerve. Să demonstreze de ce sunt jucători la Steaua. Asta e strategia mea, nu că Becali impune ceva… E normal să primești ordine de la stăpân. Nu poți să decizi tu ce vrea clubul ăsta. Clubul ăsta vrea titlul și în Liga Campionilor”, a anuntat Becali la sport.ro.

La fel vor proceda și Astra. O victorie în campionat i-ar distanța la 6 puncte de Steaua și titlul ar fi ca și jucat.

• „Nu vreau să se creadă că nu respect competiţia, dar miercuri nu veţi vedea niciun titular la Astra. Niciunul dintre cei care va juca în campionat nu va fi miercuri pe teren”, a anunţat Șumudică, la „Digi Sport Matinal”.

Cupa Ligii – Echipele folosite în tur :

Steaua (4-2-3-1): Cojocaru – Râpă, Papp, Carp, Momcilovic – Bourceanu, Muniru (Tamaș ’81), Bourceanu – Ad. Popa, Gebhart (Enache ’46), Popadiuc (Kharja) – Tade

Astra (4-2-3-1): Gavrilaș – Scarlatache (Queiros ’67), Dandea, Oros, Junior Morais – Lovin, Boubacar (Teixeira ’33) – Al. Ioniță II (Boudjema ’67), Boldrin, De Amorim

Cupa Ligii – Echipele probabile pentru retur:

Steaua (4-2-3-1): Cojocaru – Râpă, Papp, Carp, Filip – Muniru, Kharja – Popadiuc, Bawab, Gebhart – Tade (Marica)

Astra (4-1-4-1): Gavrilaș – Scarlatache, Dandea, Oros, Ricardo Alves – Lovin – Oliseh, Iulian Rosu, Ioniță II, Daniel Niculae – Florea

După mercato din iarnă, se vorbea la superlativ despre viitoarea forţa ofensivă a Stelei, în condiţiile în care Stanciu, Marica, Gebhart şi Kharja păreau a fi genul de jucători decisivi, care să asigure cu pase decisive și goluri. Din păcate doar primul a dat randamentul scontat, forma fizică ţinându-i în loc pe ceilalţi trei. În fond erau trei „vedete de echipe mari” găzduite  de  infirmerii, fără jocuri în picioare de luni de zile.

Kharja şi Gebhart vor avea ocazia să se remarce, Reghecampf sperând că ar putea să facă diferenţa şi să devină o soluţii pentru primul „11” în Play off. Timo Gebhart şi Houssine Kharja vor fi pentru prima oară titulari împreună la Steaua, cei doi au mai evoluând o singură dată în acelaşi timp, în meciul cu Voluntari (1-3).   În turul acestei semifinale de Cupa Ligii, Kharja şi Gebhart au figurat pe foaia de joc, dar Timo a fost schimbat la pauză, înainte ca marocanul să îşi facă apariţia pe teren.

• Gebhart, la Steaua în 2016: 19 minute în Chiajna – Steaua 0-2,  25 minute în Voluntari – Steaua 3-1, 11 minute în Steaua – CSMS Iaşi 1-1, 45 de minute în Steaua – Astra 1-0 (Cupa Ligii).
  • Kharja, la Steaua în 2016: 13 minute în Voluntari – Steaua 3-1, 29 de minute în Steaua – Astra 1-0 (Cupa Ligii), 24 de minute în Steaua – Târgu Mureş 2-1.

Reghecampf a declarat la conferința de presă de marți că Marica o să fie folosit. Poate o repriza, la schimb cu Tade. Ca o ironie a soartei, cel repudiat de „Supremul” și trimis să se antreze prin parcuri astă iarnă, Tade, a devenit Jolly Jokerul Stelei. Ca un „paspartu” al defensivelor, francezul e  trimis în teren pe post de „salvator”, uneori din trei în trei zile, și atunci când prima echipă Steaua se chinuie să câștige o partidă în ultimele 30 de minute și atunci când echipa  „nejucaților” evoluează în cupe. Tot Tade este și cel care a făcut ca returul semifinalei să înceapă de la 1-0 pentru Steaua.

• Becali a povestit la Digisport că momentul când Marica va intra a fost decis de el: “Eu am vorbit cu Marica, mi-a zis că vrea să joace cu Astra, sâmbătă. I-am spus: ‘băi Cipriane, nu putem să facem asta! Întâi demonstrează că poți, că nu putem să riscăm o schimbare. Joacă acum o repriză, intră titular, și, dacă reziști, gata, la revedere.’ Și dacă demonstrează că poate, o să începem cu el titular în meciul de sâmbătă”. Asta confirmă bănuiala mea, exprimată după meciul în care Marica s-a accidentat, că Becali nu e mulțumit de el și a realizat că s-a păcălit, fiind  tot fără atacant.

Adversarele de miercuri s-au întâlnit şi în prima ediţie oficială a Cupei Ligii Adeplast, în sezonul 2014-2015, tot în faza semifinalelor. Steliștii au învins pe teren propriu cu 3-0 (marcatori Tănase, Ţucudean, Rusescu), scor care le-a asigurat calificarea, în ciuda înfrângerii din retur (Astra – Steaua 2-0, goluri Fatai şi Enache). Reamintim că în ediția trecută Steaua a câștigat trofeul învingând cu scorul de 3-0 pe Pandurii Târgu Jiu. Finala din 20 mai 2015 s-a disputat pe Arena Națională în fața a 20.000 de spectatori.

Având în vedere importanța capitală a partidei de sâmbătă din Play off, Reghecampf va folosi miercuri toți jucători care nu au prins multe minute de joc până acum. Totodată este și un test pentru linia a doua a Stelei în perspectiva „remanierii” lotului în vară.