FCSTEAUA.RO

Play off Liga 1: FCSB 2-2 Gaz Metan. S-a dus și locul 2…

Prelungiri de coșmar!>

FCSB a făcut un nou pas greșit în play-off-ul Ligii 1, obținând doar o remiză, scor 2-2, împotriva celor de la Gaz Metan Mediaș.

După ce Florin Tănase a deschis scorul, în minutul 12, cu un șut superb, roș-albaștrii s-au văzut egalați în minutul 57, când Buș l-a învins pe Andrei Vlad. Goalkeeperul nostru a fost îngerul păzitor al colegilor în prelungiri, când a evitat golul la lovitura de cap a lui Marius Constantin. Imediat, Adrian Niță a obținut o lovitură de pedeapsă după ce a fost faultat în careu de același Constantin, iar Adrian Petre a înscris pentru prima dată în tricoul roș-albastru. Bucuria elevilor lui Bogdan Vintilă a durat, însă, doar câteva secunde, Nielsen reușind egalarea imediat după reluarea jocului.

Alexandru Pantea a debutat în Liga 1 la vârsta de 16 ani și 8 luni, în timp ce Ovidiu Perianu, în vârstă de 18 ani și 2 luni, a evoluat pentru a doua oară într-un meci oficial la FCSB. Ambii jucători au fost titulari.

În altă ordine de idei, Florin Tănase a fost eliminat pentru cumul de cartonașe și va lipsi în meciul de Cupa României, de joi, împotriva celor de la Dinamo, mărind lista absenților pe acest final de sezon complicat pentru FCSB.

FCSB – GAZ METAN MEDIAȘ 2-2 (1-0)
Au marcat: Tănase ’12, Petre ’90+3/ Buș ’57, Juel-Nielsen ’90+4

FCSB: A. Vlad – Creţu, Miron, Perianu (Petre ’67), Pantea – Ov. Popescu, Vînă, Olaru (Niţă ’85) – Man (Popa ’58), Moruţan, Fl. Tănase.

Antrenor: Bogdan Vintilă

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Butean, Larie (Nielsen ’83), M. Constantin – Droppa (Roşu ’78), Fofana – Ciocan, Chamed (Fernandes ’83), Valisar – S. Buş.

Antrenor: Dusan Uhrin

Cartonaşe galbene: Tănase ’75, ‘76, Vînă + / Fofana ’43, Larie ’48

Cartonaş roşu: Tănase ‘76

Arbitri: Andrei Chivulete – Valentin Avram, Andrei Constantinescu – Lucian Rusandu;

Observatori: Vasile Bratu (CCA), Constantin Stătescu (LPF)

FOTO FCSB 2-2 GAZ METAN

Avancronică

Meciul din etapa a 4-a de play-off din campionatului României dintre FC Steaua (FCSB) şi Gaz Metan Mediaş va avea loc duminică, 21 iunie 2020, la ora 20:00 pe stadionul „Arena Naţională” din Bucureşti. Partida se va disputa fără spectatori.

??FC Steaua
FCSB a pierdut în deplasare cu CFR Cluj, scor 0-1, în etapa a 3-a de play-off a Ligii 1. „Roş-albaştrii” sunt la 7 puncte de CFR Cluj şi mai au şanse foarte mici de a câştiga titlul. Băieţii lui Bogdan Argeş Vintilă vor încerca să termine pe 2, loc care îl vizează şi Universitatea Craiova. Steaua din Liga 1 va juca duminică cu Gaz Metan Mediaş, meci în care porneşte cu un mare handicap de lot datorită accidentărilor și plecărilor din lot, dictate sau provocate. Astfel, Bogdan Argeș Vintilă va fi obligat să apeleze la juniori pentru a completa lotul de joc.

⚪⚫Gaz Metan Mediaş
Gaz Metan Mediaş a jucat bine la Giurgiu cu Astra, unde cu puţină atenţie ar fi putut câştiga. Scorul final a fost 0-0. Dušan Uhrin Jr. l-a înlocuit pe Edward Iordănescu şi va încerca să continue parcursul foarte bun al grupării medieşene.

În cele 14 de meciuri disputate la Bucureşti, „steliștii” au obținut 11 victorii, „gaziştii” 2 succese, în timp ce 1 partidă s-a terminat la egalitate.

INFO

Dragoș Nedelcu: „Multumesc @villastuart pentru operatia cate a decurs cu succes, @fcsbofficial pentru profesionalismul si sprijinul acordat și impresarului meu @pietrochiodisoccermanagement pentru grija si suport. FAITH?❤”