Play off Liga 1: FCSB 1-1 FC Botoșani. Pas pe loc în lupta pentru Europa

Drumul spre victorie, interzis!

Drumul spre victorie, interzis!>

FCSB a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu FC Botoșani și continuă seria dezamăgitoare din play-off, acolo unde a obținut doar șase puncte din șase partide disputate.

Roș-albaștrii au condus din nou, grație reușitei lui Florinel Coman (13), revenit în echipă după accidentarea din partida cu Gaz Metan Mediaș. Din păcate, Iulian Cristea a văzut roșu trei minute mai târziu, pentru un fault din postura de ultim apărător, iar lucrurile au început să se complice pentru FCSB. Țigănașu a egalat în minutul 22, cu un șut de la peste 30 de metri, după care meciul s-a disputat mai mult pe contre. Dennis Man, Adrian Petre și Florin Tănase au ratat șansa de a aduce toate cele trei puncte, astfel încât echipa noastră rămâne, momentan, pe locul al treilea, la egalitate de puncte cu FC Botoșani și Astra Giurgiu. În altă ordine de idei, Enriko Papa de la oaspeți a fost eliminat în minutul 31, pentru cumul de cartonașe galbene.

Pentru FCSB urmează un nou Derby, miercurea viitoare, contând pentru returul semifinalelor Cupei României (3-0 în tur pentru elevii lui Bogdan Vintilă).

FCSB – FC BOTOȘANI 1-1 (1-1)
Au marcat: Coman 13/ Țigănașu 22

FCSB: Vlad – Creţu, Miron, I. Cristea, Panţîru – Olaru (Moruţan ’46), Popescu, F. Tănase – Man, A. Petre, (Vînă ’70) F. Coman (Dumitru ’54).

Antrenor: Bogdan Vintilă

FC Botoşani: E. Pap – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Papa, E. Florescu (Carlone ’90)– Keyta (Cîmpanu ’69), Askhovski (Mendoza ’74), Babunski (Ebenhofer ’90) – Dugandzic (Fili ’90).

Antrenor: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: Olaru ’43, Creţu ‘81 / Papa ’12, ’31, Dugandzic ’43, Şeroni ’60, Cîmpanu ‘90+3

Cartonaşe roşii: I. Cristea ’16 / Papa ‘31

Arbitri: Marius Avram – Mircea Mihail Grigoriu, Imre-Laszlo Bucsi – Iulian Dima;

FOTO FCSB – FC BOTOȘANI 1-1

Avancronică

Meciul din etapa a 6-a de play-off din campionatului României dintre Steaua din Liga1 (Fotbal Club FCSB) şi FC Botoşani va avea loc sâmbătă, 4 iulie 2020, la ora 20:00 pe stadionul „Arena Naţională” din Bucureşti. Partida se va disputa fără spectatori.

??Fotbal Club FCSB
FCSB a pierdut luni seară cu 3-2 meciul de la Giurgiu cu Astra Giurgiu (Dennis Alibec 36, 80, Takayuki Seto 52 – Ovidiu Popescu 18, Dennis Man 29), deşi a condus cu 2-0 şi a ieşit definitiv din lupta pentru titlu. Băieţii lui Bogdan Argeş Vintilă se vor lupta în ultimele 5 etape cu FC Botoşani pentru locul 3.

⚪?FC Botoșani
FC Botoșani a avut 3 înfrângeri la rând cu Astra Giurgiu, CFR Cluj şi Universitatea Craiova, însă în ultima rundă s-a impus cu 2-0 în deplasare în faţa lui Gaz Metan Mediaș (Marko Dugandžić 15, Hamidou Keyta 35). Băieţii lui Marius Croitoru au ca obiectiv să termine pe locul 3 şi să se califice în Europa League.