Play off Liga 1: Astra 3-2 FCSB! Bătuți de Alibec

O nouă dezamăgire la Giurgiu!

O nouă dezamăgire la Giurgiu!>

FCSB a pierdut în mod incredibil o partidă pe care părea să o controleze fără probleme, 2-3 pe terenul celor de la Astra Giurgiu.

După ce Ovidiu Popescu a deschis scorul în minutul 18, iar Dennis Man a majorat diferența în minutul 29, totul părea să ducă spre un festival de goluri la poarta lui Lazar, ținând cont de numeroasele ocazii avute de roș-albaștri. Denis Alibec a redus, însă, din handicap, în minutul 36, când a înscris cu capul, de lângă Miron, pentru ca în minutul 52 să îi așeze mingea lui Seto pentru golul egalizator. Tot fostul atacant al roș-albaștrilor a pecetluit soarta partidei, înscriind golul de 3-2 în minutul 80.

După acest joc, FCSB a căzut pe poziția a patra în clasament, la egalitate cu FC Botoșani, pe care o va întâlni în etapa viitoare, pe teren propriu.

ASTRA – FCSB 3-2 (1-2)
Au marcat: Alibec 36 și 80, Seto 52/ Popescu 18, Man 29

Astra: Lazar – Bruno, Graovac, Dima (Stahl ’83), Radunovic – Şerban (Gheorghe ’12 / Dandea ’64), Crepulja, Seto, Răduţ – Alibec, Budescu (Fatai ’83)

Antrenor: Bogdan Andone.

FCSB: A. Vlad – Creţu, I. Cristea, A. Miron (Niţă ’84), Ov. Popescu – D. Olaru, Vînă (Popa ’74), O. Moruţan – D. Man, A. Petre (Dumitru ’46), Fl. Tănase

Antrenor: Bogdan Vintilă

Cartonaşe galbene: Alibec ’89 / Petre ‘4, Dumitru ’76, Moruţan ’87.

Arbitri: Cătălin Popa, Daniel Mitruţi şi Stelian Slabu (asistenți) – Horia Mladinovici (al patrulea oficial).

Avancronică

?⚽️?Astra și FC Steaua (FCSB) se întâlnesc luni, la Giurgiu, de la 20:00, în runda cu numărul 5 din play-off-ul Ligii 1. Partida e transmisă în direct pe TV Telekom Sport 1, TV Digi Sport 1 și Look Plus.

⚪⚫Astra Giurgiu vine din postura echipei fără obiectiv european, cel puțin până la o decizie lămuritoare de la TAS în privința dreptului de participare în cupele UEFA. Giurgiuvenii sunt pe locul 5 în play-off, dar o victorie cu FC Steaua i-ar duce pe podium.

??FC Steaua a recăpătat ceva speranțe după victoria oltenilor de la CSU Craiova în fața liderului CFR Cluj, scor 3-2. Trupa lui Bogdan Argeș Vintilă are ocazia să se apropie la 6 puncte de primul loc, cu 5 meciuri rămase de jucat până la finalul Play off-ului.

Steliștii continuă să aibă mari probleme de lot. Totuși, Dennis Man este recuperat si poate juca în linia de atac a roș-albaștrilor alături de Adrian Petre şi Florin Tănase.

Astăzi, la meciul cu Astra disputat pe stadionul Marin Anastasovici, Adi Popa (31 ani) își va lua rămas bun de la colegii săi.  „Motoreta” a fost împrumutată un sezon de la Reading, iar contractul său va expira pe 30 iunie.